Program do wykrycia prawidłowej rozdzielczości filmów

Witam,

Czy istnieje taki program, który wykryje mi prawidłową rozdzielczość filmów?

Jeżeli ktoś nie wie, o co mi chodzi to przykład: biorę materiał oryginalny w 144p. Zapisuję go w rozdzielczości 4K . No i takiej słabej jakości materiał jest niby 4K . Program ma wykryć, że tak naprawdę to jest 144p. , a rozdzielczość we właściwościach jest fałszywa .

Da się tak w ogóle ?

Moim zdaniem to nie możliwe przynajmniej jeżeli nie masz jakiejś większej wiedzy w temacie, ale mogę się mylić.

Ciekawe na jakiej podstawie taki program miał by to rozpoznawać, chyba takie info nie jest w pliku zapisywane.

Zmniejszając po kolei rozdzielczości i sprawdzał, czy są różnice i sprawdzając, czy np. na 10 pikseli nie wychodzi 1, taki sam kolor.

P: No to sam gołym okiem to sprawdź.

O: A jak bym chciał bardzo dużą ilość? Zresztą… ja nie widzę różnicy pomiędzy 360p. a 480p. Wiem, że jest różnica, ale nie dostrzegam tego, a chciałbym w jak największej rozdzielczości ( prawdziwej ) to mieć zapisane.

No ale ja jestem laik, może rzeczywiście takie coś nie jest możliwe…

Nie da się tego zrobić w żaden prosty sposób.

W trakcie prostego przekodowywania filmu na wyższą rozdzielczość każdy piksel oryginalnego obrazu jest zapisywany jako kilka odpowiadających mu pikseli z wyższej rozdzielczości.

Tak przy prostej konwersji filmu przykładowo 144p na dwukrotnie większą (288p) każdy piksel oryginalnego obrazu jest zapisywany jako 4 sąsiadujące tworzące kwadrat piksele.

Aby wykryć faktyczną rozdzielczość nagrania trzeba by zastosować jakiś program który wykorzystując odpowiedni algorytm porównujący ze sobą poszczególne piksele w każdej klatce obrazu a to sporo by potrwało (ewentualnie w kilku klatkach dla uproszczenia).

Powyższy przykład to przypadek idealny dla programu analizującego ale trzeba jeszcze pamiętać że przy konwersji często się stosuje zabiegi poprawiające trochę jakość typu upscaling, wygładzanie itp, taki obraz jeszcze trudniej analizować programom (wymaga to jeszcze zmyślniejszych algorytmów).

Zapewne istnieją takie programy ale na pewno nie są tanie i na pewno są wymagające względem mocy komputera.

Szybciej sam optycznie określisz jaką film ma faktycznie rozdzielczość.

No cóż… szkoda. :frowning:

Dziękuję za zainteresowanie się tematem i pomoc :slight_smile: