Program do zmniejszenia objętości skanowanych zdjęć

poszukuje takiego… chodzi mi glownie o to zeby zeskanowane zdjecia nie zajmowaly mi ponad 1 MB tylko mniej… moja kumpela skanuje jakims i wielkosc pliku to kilkadziesiat KB a jak ja zeskanuje swoim to mam ponad 1 MB. ona nie berdzo wie jak ten program sie nazywa :slight_smile: domyslam sie ze jest takich duzo ale jakos nie moge nic odpowiedniego znaleźć.

wiec pytam Was i czekam na jakies nazwy programow godnych polecenia :slight_smile:

P.S sorry jesli temat juz był :wink:

możesz najwyżej rozdzielczość zmniejszyć progr IrfanView

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=5&id=760

Taka ciekawostka której sobie nie moge nijak wytłumaczyć:w programie do skanowania w opcjach ustawione JPEG skanuje i obraz jest w JPEG rozmiar wychodzi np.800Kb otwieram Paint-em i daje zapisz jako "JPEG " i obraz ponownie sie zapisuje ale już 10 krotnie mniejszy(80Kb) takie zmniejszenie działa mi tylko w 98SE bo jak taką operacje chce przeprowadzić pod XP to niestety ale wiekość obrazu pozostaje nie zmieniona.

PS.Sorry pomyłka w XP zmniejsza sie ale około 4 krotnie.

Swietnym programem do zmniejszania rozmiaru (kb) zdjęć jest PhotoPaint w pakiecie CorelDraw. Naprawde polecam. Mozna płynnie ustawiać i dobierac rozmiar fotek.

tylko najpierw trza mieć Corela, a z tego co wiem jest bardzo drogi :smiley:

Jakikolwiek program do obróbki grafiki rastrowej zrealizuje to zadanie:

:arrow: obróbka grafiki rastrowej

Z darmowych polecam GIMPa - trochę ciężki w obsłudze ale na vortalu masz dwa artykuły na jego temat, w razie czego możesz też się popytać na forum.

Rozmiar plików JPEG zależy od jakości (kompresji). Paint z Windows 98SE prawdopodnie domyślnie bardziej kompresuje zdjęcie jednak jest ono niższej jakości.

Z jaką jakością został zapisany plik JPEG można sprawdzić programem:

:arrow: jpgQ (JPEG Quality Estimator)

Też go używam i polecam ale do samego zmniejszania obrazków to trochę spory wydatek… (nawet w wersji 9 Special Edition to ponad 600 zł) :wink: