Program na "6" z informatyki - co powinien robić?

W mojej klasie Informatyk powiedział, że jeśli ktoś chciałby mieć “6” z informatyki na półrocze to trzeba się czymś wykazać np. napisać jakiś program/programik. Jak go zapytałem czego wymaga od takiej aplikacji powiedział “zaskocz mnie”. Co wg Was powinien taki program robić? Że powinien być okienkowy to się spodziewam, ale nie mam nawet pomysłu na niego. Dodam, że jestem “początkującym programistą” C++ (jeśli można mnie tak nazwać). Jestem w trakcie czytania Symfonii C++ Standard - Jerzego Grębosza.

Co moglibyście mi w tej sprawie doradzić?

PS. Wiem, że cuda nie napisze. :wink:

Nie mam pojęcia o programowaniu (no jedynie html) ale zeby go zaskoczyc? Moze poszukaj w internecie gdzie widzialem to, programu ktory zmienia tapete co x czasu. :slight_smile:

Co do tego programu z tapetą to poszukaj w necie :wink: i zacznij czytać w książce o edytowaniu rejestru, bo to chyba będzie najlepszy sposób na zmienienie tapety :stuck_out_tongue_winking_eye: A po za tym to chcąc go zaskoczyć możesz napisać program który podczas uruchamiania PC otworzy 10 razy napęd CD i napisze text informujący o formatowaniu dysku C :wink:

Pozdro Alien6

Powinien ci podać chociaż podstawowe wymagania co do programu, czy ma posiadać tryb graficzny, czy ma być pisany z użyciem klas czy nie. Takie konkretne informacje odnośnie tego, z czego skorzystać podczas pisania programu. Samo zadanie programu (to co robi) może zaskoczyć prowadzącego, jednak jakieś wytyczne odnośnie tego co należy w nim wykorzystać powinny być podane. W końcu ten sam program można napisać na tysiąc różnych metod :wink: i skąd teraz wiedzieć czy ta wybrana jest akurat na ocenę celującą. A tak jak ci powie, czego wymaga to przynajmniej będziesz wiedział czy możesz się na to porywać… i unikniesz takiej sytuacji, że będziesz siedział tydzień nad programem, a potem się okaże iż nie spełnia on “tajemniczych wymagań”.

Co do Symfonii Grębosza, to czytałem ją kilka lat temu - książka jest napisana bardzo przyjaznym, zrozumiałym językiem. Nie to co niektóre książki pisane dla profesorów :). Na jakim etapie czytania jesteś (który z 3 tomów?)?

Ja mam wydanie 2006. W nim są 2 tomy. Kończę pierwszy. W wakacje nie wykorzystałem wolnego czasu a teraz szkoła i mało czasu i dlatego dopiero kończę pierwszy tom. :wink:

Ja ostatnio sobie wymyśliłem na 6 kalkulatorek, który przyjmuje działanie jako tekst i oblicza jego wynik. Zawierał podstawowe działania i parę funkcji matematycznych. Był słaby, bo robiony na szybko, ale 6 jest :slight_smile: Obawiam się tylko, że skoro nawet jeszcze nie przeczytałeś Symfonii to sobie nie poradzisz z tym.

A jak chcesz zrobić GUI skoro, jak sam piszesz, nie znasz jeszcze dobrze C++?

Wcześniej jeszcze napisałem (to już łatwiejsze) programik który wypisuje własności wpisanej liczby (lub pary), rozpoznawał m.in. kiedy liczba jest liczbą pierwszą, Fermata, Fibonacciego, trójkątna, złożona, pomiędzypierwsza, doskonała, Mersenne’a… i jeszcze dużo innych, wszystko jest na Wiki w razie czego.

Profil mat-inf zobowiązuje :slight_smile:

program siema;

begin

writeln('siema');

end.

tym go zaskoczysz :hahaha:

Ja wyskoczyłem z ładnym tematem o systemach liczbowych (dwójkowy do szesnastkowy )pokazałem jak przeliczać … robić proste obliczenia …

Na dodatek poproszono mnie o “zaawansowańszą” obsługę XP’ka (rejestr, bot ini. etc) i mam 6 na półrocze .

Spróbuje się w poniedziałek dowiedzieć czy, rzeczywiście ma być okienkowy. Mam nadzieję, że jednak nie musi być. :slight_smile:

A w najgorszym przypadku poproszę Wujka (informatyk) o pomoc.

Zaskocz go robiąc virusa :wink: