Programowanie - nie możliwe do wykonania

(system) #1

Czy istnienie w programowaniu coś czego się nie da jak na obecną chwilę wykonać ?

Jakiś określony program który miałby tak czy inaczej działać, albo coś ?

Czy jednak wszystko jest możliwe do wykonania w programowaniu jak na obecny dzień ? :slight_smile:

(Tomek Matz) #2

Dobre pytanie ... ale ja odpowiedzi na nie szukałbym wśród osób zajmujących się sztuczną inteligencją (choć być może są takie tutaj na forum, nie wiem).

BTW niemożliwe pisze się razem, a ten temat bardziej nadaje się do działu Na luzie :slight_smile:

nie da sięna przykład zrobić programu który odkrył by samodzielnie coś czego człowiek jeszcze nie odkrył :slight_smile: I sztuczna inteligencja

(Juszczyk Pawel) #4

Panowie, trochę pojechaliście z tą sztuczną inteligencją. Owszem to jest nie niewykonalne, ale nie trzeba szukać tak daleko. Jest bardzo obszerna klasa problemów NP - zupełnych. Są one teoretycznie rozwiązywalne, ale w niezbyt sensownym czasie. Co najważniejsze, pozornie wydają się one być banalne, ale diabeł tkwi w szczegółach.

(system) #5

Powiesz o jakich przykładach mówisz ?

Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencje to jest ona cholernie trudna w wykonaniu w jako takiej formie namiastki myślenia człowieka ale już wykonalna. Przecież ludzie tworzą roboty na miarę tych z 'Ja robot'. AI jest wykorzystywana w grach, komputer sam się uczy. Więc to już nie fikcja a rzeczywistość.

(Tomek Matz) #6

@***

Na pewno ludzie nie tworzą robotów na miarę tych z "Ja, robot". Chyba nie ten sam film oglądaliśmy :). Tam miałeś jednostkę, która była w stanie funkcjonować tak jak człowiek (uczyć się, odczuwać emocje, itd.). Takiego robota nie ma i długo jeszcze nie będzie. Poza tym mówienie, że komputer sam się uczy to spore uproszczenie. Komputer uczy się wg narzuconych mu reguł (pisałem tego typu programy). Nie jest w stanie poznawać świata tak jak robi to człowiek.

(system) #7

No nie jest bo to jednak nadal maszyna, ale faktem jest to że ludzie się już zabawiają w Boga i tworzą coś na swoje podobieństwo.

A czy długo trzeba będzie czekać? Spójrz na nowinki technologiczne 2010 a porównaj je z tymi z 2011 - widać jak wszystko extremalnie szybko się rozwija. Szczególnie widać to z dłuższego okresu czasu np 5 lat.

(Sawyer47) #8

Nie, są problemy nierozwiązywalne, chociażby http://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_stopu

Powyżej wspomniano też o klasie problemów NP - trudnych obliczeniowo i dla większych rozmiarów danych nierozwiązywane w sensownym czasie.

(system) #9

A możesz podać dokładny przykład o co chodzi z tym NP ?

(dragonn) #10

Co do sztucznej inteligencji http://www.geekweek.pl/tak-rodzi-sie-skynet/336036/ jesteśmy na dobrej drodze :smiley: .

(C Dur) #11

To jest bardzo nieprecyzyjnie postawione pytanie, ale ogólnie to jest raczej tak, że rzeczy, których się nie da wykonać jest prawdopodobnie nieskończenie więcej od tych, które się da wykonać.

(system) #12

Jakieś dokładne przykłady tego co się nie da zrobić,skoro jest tego aż tak dużo ?

(Juszczyk Pawel) #13

@***

Przykłady problemów klasy NP to m.in. problem podziału czy problem plecakowy. Więcej na ten temat powie Ci wikipedia.

Z tą sztuczną inteligencją nieźle pojechałeś.

(C Dur) #14

Tak jak napisałem, to pytanie postawione jest bardzo ogólnie, więc podam kilka różnych ogólnych przykładów. Nie da się napisać:

• programu, który sam zmontuje film

• programu, który sam stworzy komiks

• programu, który sam dokona odkrycia naukowego

• programu, który rozstrzygnie problem kwadratury koła

• programu, który znajdzie dowód na twierdzenie Fermata

• programów rozwiązujących wspomniane problemy klasy P i NP

• programu łamiącego każdy szyfr

• programu bezbłędnie tłumaczącego z dowolnego języka na każdy inny

• programu przewidującego przyszłość

• funkcjonalnej przeglądarki internetowej w 100 liniach kodu

Zdaję sobie sprawę, że pomieszałem przykłady o różnym charakterze (niektóre mogą się wydać infantylne), ale pytanie postawione jest bardzo ogólnie.

(system) #15

Program który tłumaczy z każdego języka na wszystkie inne - dlaczego miałby być nie wykonalny ?

Czy nie na takim tropie jest google translate ?

(C Dur) #16

Pytałeś o obecną chwilę, a na obecną chwilę Google bardzo sobie nie radzi z tłumaczeniem polski-angielski i odwrotnie.

(Drobok) #17

Nie masz szans napisać idealnego algorytmu do tłumaczenia z języka w którym słowo oznacza 20innych w innym :slight_smile:

(Kpc21) #18

Ale nie można od razu stwierdzić, że nie jest to możliwe.

(Drobok) #19

Nic nie jest nie możliwe :slight_smile:

(system) #20

Ok, to trochę rozjaśniło problem :wink:

Dzięki za odpowiedzi :slight_smile: