Programowanie w Linuxie - studia czy samouctwo?

Chciałbym się nauczyć programować by móc stworzyć dystrybucję Linuxa. Chciałbym umieć stworzyć autorskie, proste programy do systemu, rozbudowany panel sterowania - taki jak w Mandrivie oraz prosty system pakietów - taki jaki jest w PC-BSD.

Czy dla samouka byłoby to wykonalne? Czy raczej bez studiów informatycznych ani rusz?

Tu nie trzeba studiów, tylko dużo samozaparcia i pracy. Nic nie jest niemożliwe. Zainteresuj się programowaniem w C, jakąś bibliotekę graficzną później i wszystko przed Tobą.

Musisz chcieć, mieć czas :wink:

Samemu zdziałasz, bynajmniej ja tak myślę. Wielu ludzi robi wiele rzeczy nie chodząc na studia :wink:

Na dobrą sprawę, to i podstawówka zbyteczna. Czytać i pisać też się można nauczyć samemu.

Mam wątpliwości czy umiałbym stworzyć np. przeglądarka internetowa, bo przecież tego w książkach nie uczą ani tym bardziej na studiach. Jestem ciekaw skąd programiści wiedzą jak stworzyć coś czego się nie uczyli.

Cóż… on nie wiedzą, jak zrobić coś, czego się nie uczyli, oni to po prostu wymyślają.

Najpierw jednak poznają dokładnie co wymyślili ich poprzednicy. Każde nowe pokolenie nie wymyśla koła na nowo, ale korzysta z dorobku swych poprzedników. Zadaniem szkoły w każdej zresztą dziedzinie jest zaznajomienie z tym co już ludzkość stworzyła czy wynalazła, a nowe pokolenia dokładają swoją cegiełkę. Jak prześledzimy rozwój w każdej zresztą dziedzinie, to tak właśnie to działa. Od propozycji pierwszych maszyn unoszących się w powietrzu Leonarda da Vinci do dzisiejszych lotów kosmicznych. Od pierwszego kalkulatora Leibniza z 1623 roku do dzisiejszych komputerów.