Programy zaimplementowane w C a w C++

Większość gier pisze się w C lub C++ (częściej C++, gier pisanych w czystym C jest niewiele, z głowy mogę podać jedynie serię Call of Duty). Niespecjalnie zgadzam się natomiast z tym, co napisał somekind - masa programów desktopowych nie jest pisana w C/C++. Część starych, zasłużonych, owszem. Ale obecnie nawet takie pierdoły jak panel kontrolny sterowników powstają w C# (“brawo”, AMD…) a sporo popularnego softu o otwartym kodzie powstaje w Pythonie (np. Blender) lub Javie (np. Alchemy). Często krytyczne kawałki kodu powstają w C/C++ (np. mieszanie kolorów i obsługa pędzli w programie graficznym), ale większość mięsa tworzona jest w bardziej przystępny sposób.

Oprogramowanie telekomunikacyjne to z kolei najczęściej erlang (może nie w NSN, ale w Ericssonie już zdecydowanie tak). Generalnie message passing jest dużo lepiej obsługiwany w językach funkcyjnych. Twitter ma backend bodajże erlangowy, jeden z popularniejszych serwerów jabbera - ejabberd - też jest napisany w erlangu. W erlangu napisany jest też największy serwerowy backend gier: większość serwerów Activision (a więc i CoD) jest napisana w erlangu.

Tutaj jest dużo przykładów oprogramowania napisanego w C++:

http://www2.research.att.com/~bs/applications.html

Choć coraz częściej w C/C++ pisze się tylko te fragmenty aplikacji, które mają być szybkie, bo C/C++ posiada implementacje, które w praktyce dają szybki kod. Natomiast resztę aplikacji (np. GUI), która ma mniejsze wymagania pisze się w czymkolwiek innym, wygodniejszym.

Microsoft tak zachwala C# i swoją platformę .NET, a systemy Windows, Office kompilator języka C# oraz Internet Explorer wszystko to piszą w C++.

Źródło link z postu @nr47 http://www2.research.att.com/~bs/applications.html

Pytanie tylko czy Twoja “masa” nie zgadza się z moją “większością”. Myślę, że jakby zbadać zawartość tego portalu, to jednak sporo programów w C/C++ by się znalazło. Najpopularniejsze aplikacje napisane w C# to chyba Paint.NET i Banshee, a żeby znaleźć więcej, to trzeba się mocniej zastanowić, gdzieś chyba widziałem jakiś menedżer plików nawet, ale nazwy nie pamiętam. Pewno z upływem czasu pojawi się więcej takich programów, ale jakby nie patrzeć, to w założeniach jest to technologia dla biznesu i tam ma większą popularność niż na domowych komputerach.

A niby w czym mają pisać? Skoro mają działający kod rozwijany od wielu lat w języku X, to nie przepiszą go nagle do języka Y, to by było zbyt drogie i zbyt niebezpieczne.

Poza tym, np. GUI w Visual Studio 2010 czy też Expression Blend są już napisane w C#.

No i? Wszystkie nowe snap-iny MMC jest w C#. Ciężko, żeby pisać system od zera.