Proponowany firewall+program HIPS...jakieś opinie?

Mam zamiar ustawić sobie na komputerze zestaw do ochrony w sieci w następującym składzie:

  • antyvir: Avast (znam i używam od lat i jego obecność ze względu na funkcjonalność nie podlega dyskusji :slight_smile:

  • anty-spyware: SpyBot S&D i MBAM (oba na żądanie - z zastrzeżeniem jak wyżej)…mam też Spyware Doctor, ale ten niemal na pewno wyleci z zestawu

  • proponowany firewall: Filscelab/NetVeda/GeSWall (jeden z nich oczywiście)

  • proponowany HIPS: DSA (Dynamic Security Agent)/Threat Fire/WinPatrol

ewentualnie jako całość WebRoot Desktop Firewall (firewall z wbudowanym już DSA)

Dlaczego tak? Przeszedłem już kilka zapór i wciąż szukam czegoś bardziej odpowiedniego…lekkiego, bezproblemowego w obsłudze i skutecznego. Mam raczej dość opasłych kombajnów ważących w instalacjach po kilkadziesiąt mega i tworzących foldery od 100 do 200 mega na dysku. Połaziłem trochę po polskich i zagranicznych portalach i forach i wybór padł właśnie na te programy (tym bardziej, że Filseclaba miałem przez jakiś czas, a NetVeda mam od tygodnia).

Proszę o opinie i komentarze do proponowanego układu firewall+HIPS, przy czym zakładam, że nie nie będą to zdania typu “najlepszy jest Co…/Zon…/PCT…/Syg…/Jet…/Outp…” (do wyboru). Proszę również o niewskazywanie na wyniki testów na matousec.com - już wiem, że to nie testy zapór, ale programów z HIPS (wybranych).

Z góry dziękuję.

Co to za wynalazki?? #-o

Polecam Comodo Internet Security. Posiada świetną ochronę proaktywną :stuck_out_tongue:

No właśnie…na DP ich nie ma (a szkoda)…więc nie ma wcale? :slight_smile:

ciekawi mnie ich skuteczność. W necie jest pełno pseudoprogramów co nic nie dają…

GeSWall to bardziej HIPS/piaskownica niż firewall

SpyBota bym wywalił do tego jakiś lekki firewall jeśli koniecznie z HIPSem to outpost free comodo lub Online Armor free

@master_zonk6

Oczywiście, że jest pełno programów w każdej kategorii, ale to że są mało u nas popularne nie oznacza, że są mniej skuteczne, niż znane powszechnie pakiety. Wpisz sobie w wyszukiwarce nazwę któregokolwiek z tych “egzotycznych” programów i zajrzyj na zagraniczne strony (nawet na niektóre polskie) - przekonasz się jak szeroka jest ich oferta i jak są oceniane…gwarantuję, że czasem się zdziwisz :slight_smile:

@xeth

Z Comodo właśnie się pożegnałem, a z Online Armor Free miałem kłopoty kilka miesięcy temu i choć byłem bardzo pozytywnie zaskoczony w trakcie pierwszej konfiguracji, to okazało się, że (może akurat to wina komputera) nie zapamiętuje wszystkich reguł i wywala ostrzegawcze komunikaty przy zamykaniu i starcie systemu. Jemu też więc podziękowałem. Na temat Outposta nie wiem wiele poza tym, że ma swoich gorących zwolenników i jest wysoko oceniany - ale to już pewnie z przekory chcę spróbować czegoś całkiem innego.

GeSWall owszem to program działający na zasadzie piaskownicy, ale wszędzie określany jest mianem zapory i jako taki polecany - problem w tym, że choć ponoć łatwy w użytkowaniu, to sam sposób jego działania i tym samym konfiguracji może spowodować małe problemy. Niemniej zainteresował mnie i liczę tu na jakieś opinie.

tu masz opis i dyskusje na temat programu GeSWall

http://forum.antivir-polska.info/thread-1155.html

@xeth

Dzięki za link…okazało się, że byłem już kiedyś na tym forum :slight_smile: Tym razem jednak poczytałem więcej i chyba więcej zrozumiałem, niż parę miesięcy temu. Natomiast co do GeSWall, to chyba z niego zrezygnuję…póki co, czytam dalej :slight_smile:

Dodane 07.06.2009 (N) 6:37

OK…już wybrałem i chyba tak zostanie. Na jednym kompie (laptop) zostaje “podstawka” (Avast, SpyBot S&D i MBAM), a do tego NetVeda jako zapora + DSA jako HIPS. Zostaje mi drugi komputer (stacjonarny) do skonfigurowania. Myślę, że zrobię taki sam zestaw, ale dodam do tego PeerGuardian, bo to komputer syna, który sporo siedzi w internecie i bywa, że ściąga jakieś pliki - nawet nie pytam jakie :slight_smile:

Czy ktoś wie, czy PG można swobodnie używać z zaporą? Pytam, bo przeczytałem, że to też swoisty firewall.