Prośba o pomoc przy kupowaniu tunera TV!


(Adondetevas) #1

Witajcie, jestem utaj zupełnie nowy. I nie bardziej doświadczony jeśli chodzi o zakładanie TV w komputerze. Czy ktoś z Was mógłby mi odpowiedzieć na te pytania?

1). Czy trzeba mieć specjalny monitor, aby odbierać TV?

2). Czy potrzebna jest jakaś antena oprócz Tunera TV?

3). Jaki Tuner TV najlepszy do kompa o podanych niżej danych:

Producent : HP

Model: HP Elite 7000 Microtower PC

Procesor: Intel® Core i5 CPU 750 @ 2,67GHz

Pamięć Ram: 4 GB

Typ Systemu : Windows 7 Home Premium (32 Bit)

Karta Graficzna : NVIDIA GeForce GT 230

Bardzo proszę o pomoc.


(Micoud81) #2

ad1 nie trzeba mieć specjalnego monitora

ad2 potrzebna jest antena lub inne źródło sygnału (np. kablówka)

ad3 to zależy czy chcesz tuner cyfrowy czy analogowy?


(scripter1) #3

Ad1) Nie, możesz mieć nawet 5 calowy czarno-biały monitorek jeśli tylko twój kompa jest odpowiednio skonfigurowany by wyświetlać na nim obraz.

Karta tunera tv i jej oprogramowanie zajmują się jedynie dostrojeniem do wybranej stacji i przekazywaniem dźwięku i obrazu do systemu a za jego wyświetlenie odpowiada już system.

Oczywiście możesz się też wyposażyć w monitor z wbudowanym tunerem tv i wtedy możesz na nim oglądać tv nawet przy wyłączonym lub wręcz odłączonym od niego kompie.

Ad2) Oczywiście że tak, w idealnych warunkach może za nią robić nawet kawałek druta (tylko w idealnych warunkach) ale zawsze musi być coś co będzie ściągać sygnał.

Do wielu kart tv jest dołączana mała antenka ale rzadko kiedy starczy ona do dobrego odbioru, jeśli masz w domu kablówkę to możesz podpiąć ją do karty tv i będzie ok.

Ad3) Ciężko wymyślić tu jakąś regułę, masz całkiem dobrego kompa.

Radzę unikać starych modeli bo może być problem z kompatybilnością ich sterowników/oprogramowania z win7.

Warto rozważyć zakup jakiejś karty z obsługą cyfrowej tv DVB-T (naziemna tv cyfrowa) lub nawet DVB-S jeśli chcesz mieć podłączenia anteny satelitarnej, tylko w przypadku modelu obsługującego DVB-T upewnij się że obsługuje kodowanie MPEG4.


(pakierhakierxd) #4

Ja mam taki i nie mogę narzekać polecili mi go na forum o dvb-t emitela

http://allegro.pl/cyfrowy-tuner-hdtv-us ... 62627.html

Polecam :slight_smile:


(Adondetevas) #5

Hm... czy to znaczy, że gdyby chciał założyć Cyfrowy Polsat w domu to mogę zamiast do TV podpiąć go do kompa? Bez np. tego całego dekodera? Jest taka opcja? Bo chciałbym też nagrywać niektóre programy, a z teog co widzę to po podłączeniu Tunera TV ... program Windows Media Center daje taką opcję.

A drugie pytanie:

Naziemna telewizja cyfrowa tzn, że jakąś antenę satelitarną trza mieć żeby to odbierać w ogóle?

PS. Ten link który dał powyżej kolega... ten zestaw pozwoli mi odbierać już w pełni programy takie jak Polsat (i jego tematyczne) TVN ( i jego tematyczne)? Lub inne jakeiś?


(scripter1) #6

Jeśli byś chciał podłączyć sobie satelitę i odbierać Cyfrowy Polsat (lub inny tego typu) z pominięciem dekodera to potrzebujesz tunera z obsługą DVB-S oraz wejściem na kartę kliencką w odpowiednim standardzie (bo cyfrowy polsat i tym podobne nie są darmowe i wymagają takiej karty; nie wiem w jakim standardzie są kart cyfrowego polsatu ale łatwo w sieci sprawdzić) a nie wszystkie tunery mają złącze dla karty klienckiej.

Co do Cyfrowej TV Naziemnej (DVB-T) to do odbioru używa się zwykłych anten (nie talerzy satelitarnych) i w zależności od tego jak silny sygnał do ciebie dociera może wystarczyć prosty dipol z kawałka kabla antenowego lub dobra antena pokojowa ze wzmacniaczem (te tanie badziewne działają gorzej niż dipol z kawałka kabla) albo może być potrzebna zewnętrzna antena kierunkowa lub silnie kierunkowa.

Niestety u nas sygnał DVB-T jest nadawany słaby i łatwo ulega zakłócaniu w zależności o ukształtowania terenu (na górce może być dobrze odbierany a w dolinie może nie być go wcale).

Więcej info o tym znajdziesz na http://przelaczenie.eu/ oraz na http://www.emitel.pl/

-- Dodane 14.09.2011 (Śr) 16:06 --

Taki zestaw umożliwia odbiór darmowej naziemnej tv cyfrowej ale to czy rzeczywiście będziesz coś odbierać na tej antence (i czy w ogóle jesteś w zasięgu) jest ściśle uzależnione od tego gdzie mieszkasz.

Ofertę programową czyli to co można odbierać już teraz oraz co jest w planach znajdziesz tu: http://przelaczenie.eu/?s=muxy

Inne istotne linki z których dowiesz się najważniejszych informacji:

http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie

http://przelaczenie.eu/?s=jak


(Adondetevas) #7

Hm... a mógłbyś spojrzeć na tą mapkę? Ja jestem Głogów http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie&w ... j5#Legnica EDIT: albo nawet i nie bo widzę, że lepiej łapie mi z Zielonej Góry http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie&w ... kie#Gorzow. Bo . Ta antenka co jest na tej aukcji http://allegro.pl/cyfrowy-tuner-hdtv-us ... 62627.html, powinna wystarczyć? Czy lepiej już podłączyć zwykłą antenę, która jest na dachu? xD


(scripter1) #8

Niestety ale w tej lokalizacji jesteś stanowczo za daleko żeby cokolwiek odebrać nawet przy najsilniejszej antenie i idealnych warunkach ukształtowania terenu i pogodowych - według tej mapki nie złapiesz nic nawet jak uruchomią te obecnie wyłączone nadajniki MUX3.

Może uda ci się znaleźć jakieś informacje kiedy znajdziesz się w zasięgu na tej stronie: http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,335.html


(Adondetevas) #9

No tak, ale ta m,apka pokazuje, że u mnie wdrożone już to jest od 31.07.2011 http://static.cyfryzacja.gov.pl/gallery ... V_rev_.jpg ... o co come on?


(scripter1) #10

Faktycznie jesteś w zasięgu ale nadajnika z Żagania w Lubuskim: http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie&woj=lubuskie

Powinieneś być w zasięgu MUX2 na kanale 41 ale raczej nie obejdzie się bez zewnętrznej anteny kierunkowej lub nawet silnie kierunkowej zamontowanej na dachu (czytaj tu: http://przelaczenie.eu/?s=jak).


(Adondetevas) #11

Dzięki Ci bardzo za pomoc. Właśnie zauważyłem że z Żagania zlapie chyba, bo nawet mój kuzyn złapał ostatnio te kanały. :). A z anteną to nie problem. Wszystko mam u siebie w pokoju. A no i... najwyżej jak coś nie będzie tak jak trzeba to... się sprzeda. Ale posłuchaj... ta antenka nie pozwoli mi nawet odebrac ewentualnie najzwyklejszych programów?


(scripter1) #12

Na tej mini antence co jest w zestawie to odbierzesz co najwyżej kanały analogowe ale jest to zależne od tego jak silny sygnał analogowy dociera do ciebie (i czy w ogóle dociera bo nie wiem jak tam u ciebie z zasięgiem analoga) ale raczej nie liczyłbym na dobry odbiór.


(Adondetevas) #13

Właściwie to odpowiedź na pytanie otrzymałem i temat można zamknąć. :smiley: Dzięki Wam :slight_smile: