Prośba o porównanie dwóch konkretnych desktopów

Witam serdecznie,

bardzo proszę o porównanie dwóch zestawów komputerowych które zamieszczam na końcu postu. Przede wszystkim przedstawię do czego te zestawy miałyby służyć. 70% czasu i potrzeb to praca w photoshopie CS5 i lightroom 3 (duże zdjęcia RAW, około 21mpx). Często jednocześnie otwarte są Photomatix (do HDR) i Dreamweaver CS5. Sprzęt ma służyć lata i być niezawodny. Wrzucam na niego moją ostatnią (z dwóch) licencji drogich pakietów Design Premium CS5 i Lightroom, dlatego nie chciałbym źle wybrać. Jednakże jako, że lubię czasem pograć chciałbym móc również i jakąś grę uruchomić - obecnie w planach jest Skyrim. Do komputera dołożę jeden dysk 2TB i podepnę do monitora 24’’ IPS. Jestem już prawie zdecydowany na zestaw Della, ale jeżeli się mylę wyprowadźcie mnie proszę z błędu.

Omawiane zestawy:

  1. Vobis za 2299zł: Core i3-2100, 4GB RAM 1333MHz, 1TB dysk, Radeon HD5670.

http://www.vobis.pl/oferta/komputery/ko … 7p_i3.aspx

  1. Dell za 2491zł: Core i5-2400, 6GB RAM 1333MHz, 500GB dysk, Radeon HD6450.

http://dellowo.pl/p/1459/DELL-Vostro-V2 … ro64-3YNBD

Prosiłbym o pomoc lub wyprowadzenie mnie z błędu jeżeli źle wybieram. Samemu składać komputera nie chcę bo dzieciaki w domu mi nie pozwolą. Dellami jestem zachwycony tak jak i IBMami - na wieloletnich maszynach pracuję w biurze, sprzęt chodzi 24/7 i nie wykazuje oznak zmęczenia. Nie znam opinii o komputerach Vobisa.

Ani jeden ani drugi. Składając komputer samodzielnie i tak przyślą ci złożony już komputer do domu. Tutaj tylko marka się liczy. A jak odpowiednio się dobierze podzespoły to na pewno wydajnościowo będą lepsze niż te kompy które podałeś. Powiedz ile masz kasy coś się złoży, składak nie taki zły :slight_smile:

Próbowałem na stronie komputronik.pl złożyć zestaw i cenowo wychodziło podobnie. Wprawdzie nie wybierałem najtańszego zasilacza, obudowy ale już płytę główną musiałem wybierać jedną z najtańszych. Sam i5-2400 jest drogi i uważam, że zestaw dell nie jest przepłacony. A nie ukrywam, że dla mnie 36 miesięcy gwarancji ma duże znaczenie. Nie chciałbym samodzielnie w razie awarii dochodzić co się zepsuło. Czasem niełatwo jest zdiagnozować problem.

Dodane 01.11.2011 (Wt) 1:05

Tak na szybko wyszukałem części w komputroniku (lista poniżej). Wyszło 2130zł z dziadowską obudową, bez myszki i klawiatury (to już niskie koszta) + 70zł złożenie. Doradźcie co wybrać?

  1. Intel Core i5 2400 3,10 GHz BOX

779 zł

  1. Radeon 6450 MSI 1GB DDR3 DVI&HDMI&D-SUB (PCI-E)

199 zł

  1. Gigabyte GA-H61M-DS2

219 zł

  1. Corsair DDR3 3x 2GB 1333MHz CL9 XMS Core i7

219 zł

  1. iBox Force 2101 czarna piano - bez zasilacza

74,90 zł

  1. Antec High Current Gamer HCG 400W

290,14 zł

  1. Seagate 500 GB Barracuda 7200.11 (32MB, Serial ATA II)

239 zł

  1. Asus DVD+/-RW DRW-24B3LT LightScribe box black (Serial ATA)

109,90 zł

Widzę że kolega trzyma się tego komputronika więc powiem że jest to drogi sklep a moim skromnym zdaniem bardzo drogi. Ja w moim życiu tylko raz tam kupiłem i nie dlatego że blisko tylko dlatego że mieli tą samą cenęco z netu z przesyłką. Ale jeśli wolisz mieć blisko czy też o gwarancje chodzi to już Twoja sprawa. Ja radzę tylko żeby najpierw porównać z 5 miejsc ze sprzętem co najmniej 5. :slight_smile:

Procesor: Intel Core i5-2500K /3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ 815 zł

Płyta główna: AsRock P67 PRO3 B3 /intel P67/ 379 zł

Pamięć RAM: Geil 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 ENHANCE Corsa 190 zł

Karta graficzna: Asus Radeon HD6770 DirectCu 1GB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI 435 zł

Nagrywarka DVD: Samsung SH-222AB SATA (black) 90 zł

Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (bez zasilacza) 139 zł

Zasilacz: OCZ StealthXStream2 500W 220 zł

Wychodzi 2268zł w esc.pl - może powiedz, gdzie mieszkasz to może akurat jakiś sklep jest blisko ciebie (u mnie akurat Morele są w Katowicach na przykład)

Do tego dobierz ten dysk, który masz (bo dosyć tani jak na obecne warunki)

Jak widzisz procesor masz tą wersję z odblokowanym mnożnikiem, lepszą płytę główną, więcej RAM-u, lepszą kartę graficzną niż w tych trzech zestawach. Nagrywarka jak nagrywarka, obudowa - chyba wszyscy mogą potwierdzić, że w tej cenie trudno coś lepszego znaleźć i zasilacz, po co taki za 400zł ;)?

A do Photoshopa akurat przyda się mocniejszy procesor, więcej RAM-u, czy grafikę też używa - trochę mi głupio, ale tego akurat nie wiem, ale odpalisz gry różne różniste, może nie na full detalach, ale grać się jak najbardziej da.

Jak ci się coś zepsuje, to rozmontujesz wszystko, wsadzisz do kartonu (oczywiście w oryginalnych opakowaniach), wyślesz i oni sami dojdą do tego, co jest zepsute (tak ja miałem z procesorem) - tylko wpierw wiadomo, trzeba ich uprzedzić, na stronie jest po zalogowaniu takie coś, gdzie się składa reklamacje :wink:

@edit : chociaż skoro autor pisze o tym, że chce sprzęt ze sklepu i na lata to raczej nie chce zbytnio wymieniać niczego, więc można wziąć tańszą płytę główną i różnicę przeznaczyć na mocniejsze GPU :wink:

Dziękuję bardzo za proponowaną konfigurację. Niestety raczej przerasta mnie finansowo, gdyż do tej ceny trzeba doliczyć jescze cenę dysków oraz systemu operacyjnego Win7. Limit jaki mam na komputer to maksimum 2500zł.

Ciągle się zastanawiam nad tym Dellem. Jakie byłyby możliwości jego rozbudowy? Czy zasilacz 300W, który tam jest pozwoli na dokupienie mocniejszej karty graficznej w przyszłości?

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

No chyba, że tak, to wtedy :

Procesor: Intel Core i5-2500K /3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ 815 zł

Płyta główna: MSI H61M-P23 B3 /intel H61/ 199 zł

Pamięć RAM: Kingston 8GB (2x4GB) 1333MHz CL9 169 zł

Karta graficzna: Asus Radeon HD6770 1GB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI 399 zł

Obudowa: SilentiumPC Brutus 310 Pure Black (bez zasilacza) 125 zł

Zasilacz: OCZ StealthXStream2 500W 220 zł

System Operacyjny: Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1 349 zł

2276zł, kupujesz dysk który wymieniłeś

I mieścisz się w kwocie z małą nadwyżką (ale myślę, że te kilka zł to niedużo :wink: ).

Obudowa tańsza o 15zł z innym, IMO brzydszym front panelem, najtańszą płytą główną, na której nie podkręcisz nic, ale w razie wtedy, gdyby twoja grafika się na ciebie wypięła, masz awaryjną zintegrowaną z prockiem :wink:

@edit : popiąć inną grafikę możesz, ale wtedy szykuj gaśnicę i kolejne pieniądze na nowy sprzęt :wink:

A tą gwarancję w Dellu masz NBD? BO jeżeli tak i komputer będzie potrzebny Ci do pracy to całkiem spora zaleta. Jak zwykłą gwarancja tyle, że 3letnia to szału nie ma.

Próbowałem złożyć zestaw samodzielnie w kilku sklepach i zawsze wychodziło mi bardzo drogo. Zwróciłem uwagę, że ceny dysków są horendalnie wysokie! I właśnie przeczytałem news o skoku cen dysków w związku z powodzą w Tajlandii… To chyba nie jest dobry moment na składanie komputera.

Macie jakieś tanie źródło dysków? Potrzebuję dwóch, jeden 500gb-1TB, drugi 2TB lub większy. Przy obecnych cenach same dyski to ponad 1000zł.

niestety, wszyscy znani mi importerzy podnieśli ceny - zabezpieczenie przed wykupem, a i tak znikają, konkretnych terminów dostaw brak.

jeśli chodzi o komputery to tak, zestaw della wygląda lepiej z tych 2 komputerów które przedstawiłeś. Dell to rzeczywiście dobra firma, ale moim zdaniem wybierając którykolwiek z zestawów - przepłacisz. Osobiście uważam, że lepiej jest na dzień dzisiejszy złożyć coś samemu (dla informacji tylko dodam, ze ten zasilacz 300 wat ma sprawność 65% wg specyfikacji della), bo nie chciałbym być w twojej skórze gdy podczas pracy nad zdjęciami w wysokich rozdzielczościach na 6450.

Mógłbyś proszę wyjaśnić co oznacza efektywność zasilacza? Myślałem, że skoro jest napisane, że zasilacz 300W to obsłuży wszystkie urządzenia, które będą tej mocy wymagać… czyż nie? (już się boję odpowiedzi).

Czy taka awaria sprzętu kwalifikuje się na gwarancję?

Czy jest możliwość wymiany w takim komputerze (po czasie, nie od razu) zasilacza i kart graficznej na lepszą? Czy zasilacze mają jakiś standard kształtów, wielkości i jest pewne, że inny zmieści się do tej obudowy? Tam jest chyba specjalna kieszeń na zasilacz (widać na zdjęciach).

sprawność zasilacza. ten który wkłada do obudowy dell, spokojnie obsłuży to co masz na pokładzie, ale nic ponadto. Problemem będzie rozbudowa, bo dostajesz 3 lata gwarancji.

Moim zdaniem (ale mogę się mylić) dostajesz gwarancje na cały zestaw, wiec jeśli cokolwiek w nim zmodyfikujesz na własną rękę, tracisz gwarancję na wszystko.

Kształty, wymiary zasilaczy są standaryzowane. tu dokładniej o zasilaczach.

Niekoniecznie, zasilacz “400W” jest o wiele słabszy o markowego zasilacza 400W, często jest tak, że w komputerze jest zamontowane chińskie 450W, a w rzeczywistości wystarczyłoby spokojnie 300,350W odporząnegego producenta.

O ile zasilacz jeszcze jakoś wymienisz ((ale do końca nie mam pewności)) to wydajnego GPU tam nie wsadzisz tak jak nie wsadzisz tam więcej dysków, wentylatorów niczego, takie komputer to zanitowane puszki, które są zrobione tak, by stały do starości w niezmienionej formie :slight_smile:

To nie jest ta seria Della Optiplex która rzaczywiście jest niczym zanitowana i nic nie da się dołożyć. W obudowie Vostro jest dużo miejsca, wolne złącza PCI-E i jedno (w tym przypadku zajęte) PCI 16X. O rozbudowie nie myślę w przeciągu najbliższych dwóch/trzech lat więc jestem z tym pogodzony, że jak zmienię zasilacz to i gwarancję stracę.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Chyba jednak Dell wybiorę, skoro ceny dysków w każdym innym sklepie podbijają znacznie cenę gotowego zestawu. Z dyskiem 2TB poczekam i tak trochę do wiosny.

Twoja strata, jak chcesz to sobie wybierz tą małą puszkę z kartą grafiki nadającą się wyłącznie do oglądania pulpitu, mniejszą ilością RAM oraz słabą płytą główną, skoro po prostu chcesz przepłacić a potem i tak wymienić za chwilę podzespoły, zamiast wziąć coś porządnego od razu :wink:

Może zsumujmy fakty, dlaczego nie to co chcesz kupić :

  1. Zasilacz o małej mocy wątpliwego pochodzenia, który trzeba będzie prędzej przy później wymienić.

  2. Karta graficzna nadająca się jedynie do oglądania pulpitów, full HD może być dla niej zbyt wysoką poprzeczką, nie mówiąc już o jakichkolwiek nowszych grach

  3. Płyta główna również firmy Krzak, która ma tylko tyle złączy, ile potrzeba do podłączenia reszty szajsu

  4. Obudowa, która jest małą, nieprzewiewną, zanitowaną puszką i na daremno szukać tam ciszy, chłodu, z zatokami na dyski i napędy w ilości takiej, w jakiej jest zamontowane ilość podzespołów, gdzie przy kupnie lepszej karty graficznej musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał kupić nową obudowę, bo grafika najnormalniej w świecie się tam nie zmieści.

  5. RAM również pewnie nie jest za najwyższej jakości, bo informacja 6GB nie zadowala mnie, no chyba że ktoś patrzy tylko na cyferki :wink:

  6. Tak marna wydajność podzespołów i nie ma nawet takiego złącza jak USB 3.0? Hah, nie, myślałem, że to będzie jakiś plus tego zestawu, ale tnijmy koszta :wink:

Dlaczego jakikolwiek z wymienionych zestawów wyżej (prócz twoich)?

  1. Kupno wydajniejszej karty graficznej nie wiąże się z wymianą prawie że całego komputera, gdyż :

a) zasilacz jest porządnej i wystarczającej mocy i jakości

b) obudowa zezwala na montaż karty graficznej do 30cm, więc większość średnio-zaawansowanych układów się zmieści

  1. Jak już wspominałem wyżej, na “start” masz o wiele wydajniejsze GPU niż HD6450, zresztą zobacz sam : KLIK co z tego, że 6450 je mniej prądu, skoro jest ponad 4-krotnie mniej wydajny od 6770?

  2. Zasilacz jak wspominałem jest bardzo fajny, więc nie tylko lepszą grafikę podepniesz, ale też dodatkowe jakieś dyski, karty rozszerzeń nie będą stanowić większego wyzwania, w tym Dellu bałbym się podłączać cokolwiek

  3. Więcej wydajniejszego RAM-u, który może się przydać, jeśli Ci nie jest potrzebne więcej niż 4GB, spokojnie możesz to odliczyć

  4. Obudowa ma dwa 120mm wentylatory w zestawie (teraz montuje się jeszcze gdziekolwiek 80mm?) z zasilaczem montowanym na dole, gumowymi podkładkami na dysk normalnych rozmiarów.

  5. Również nie ma USB 3.0, bo w tej cenie byłoby dosyć trudne do wyczarowania, jeszcze z systemem i przy obecnych cenach dysków, ale reszta jest lepsza :wink:

  6. Procesor masz lepszy, dlaczego? A no bo gdy zabraknie Ci mocy możesz go podkręcić, fakt nie na tej płycie głównej, ale wymiana to duży koszt nie będzie w porównaniu z tamtym klockiem, więc dodatkowe MHz się uwolnią, chyba że nigdy nie zamierzasz to można zmienić na i5-2400, który się nie kręci :wink:

Ciężko, nawet bardzo ciężko będzie ciebie przekonać, sam mam kolegę którego się nie udało przekonać, wziął coś takiego i czy żałuje nie wiem, ale znowu jest mało wymagający i robił wszystko, byleby rączki do komputera nie wsadzić :wink:

Dobra, wygraliście :wink:

Wezmę pod uwagę taką konfigurację jak mi poleciłeś powyżej. Może zejdę do Core i5-2300 żeby na podstawowy dysk na razie starczyło (przy tych cenach).

Czy mógłbyś mi polecić sklep, typu komputronik, gdzie znajdę wszystkie potrzebne części, który mi to złoży w całość o dostarczy do domu? Skoro komputronik jest drogi to prosiłbym o polecenie sprawdzonego sklepu. A gdybym mógł odebrać osobiście (górny śląsk, Katowice itp) to byłby szczyt marzeń.

Czy płyty MSI nie są wadliwe? Nie lepiej Asusa?

Będę wdzięczny za odpowiedzi raz jeszcze

Ceny podawałem z esc.pl który siedzibę ma… w Gdańsku :wink: Jeśli chcesz poskładany to po prostu w uwagach wpisujesz, a potem dzwonisz aby się upewnić, czy na pewno poskładają (dla pewności, ponoć działa ale nie testowałem, wolałem części i sam skręcić :wink: ). morele.net z tego co widzę mają taką usługę za 70zł i jest odbiór w Katowicach, ale jak to wygląda dokładnie to nie wiem :wink:

ASUS też może być, KLIK

No fajnie by było wziąć tego 2500K i płytę na chipsecie P albo Z i można podkręcić, ale najtańsza kosztuje 330zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat … s_id=39639

I jeśli dokładać, to lepiej wziąć tego AsRocka, który podawałem wyżej.

Ale jak nie masz w przyszłości zamiaru kręcić to 2300 też by mógł ewentualnie być, chociaż gdyby cię naszła ochota na OC to łatwiej wymienić płytę główną, niż procesor :slight_smile:

Chyba, żebyś zrezygnował na razie z grafiki jako osobnego podzespołu i podziałał na zintegrowanej (ostrzegam,że za bardzo nie pograsz), ale wtedy można zmieścić i fajniejszą płytę i być może nawet dysk.

Procesor: Intel Core i5-2500K /3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ 815 zł

Płyta główna: AsRock Z68 PRO3 /intel Z68/ 399 zł

Pamięć RAM: Geil 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 ENHANCE Corsa 190 złł

Dysk twardy: Western Digital Blue 500GB 7200rpm 16MB cache SATAII 399 zł

Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (bez zasilacza) 139 zł

Zasilacz: OCZ StealthXStream2 500W 220 zł

:System Operacyjny: Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1 349 zł

Wychodzi lekko ponad 2500zł i masz fajną płytę główną na której możesz i kręcić i używać integry, potem jakaś grafika i wszystko biega, hula, skacze i wszystko na raz :slight_smile:

Mam płytę msi i nie narzekam. Sklepy arest.pl morele.net esc.pl proline.pl i każdy inny posiada wysyłkę kurierem

Sklep Morele rzeczywiście ma niższe ceny niż komputronik. Postanowiłem póki co zrezygnować z monitora za ponad 1000zł i złożyłem taki oto zestaw. Proszę potwierdźcie czy jest ok, czy coś w nim zmienić. Jak tylko potwierdzicie składam zamówienie. Wybrałem jednak GeForce ze względu na technologię CUDA (przy montażu filmów się przyda).

1 358735 Procesor Intel CORE I5 2500K 3.3GHz LGA1155 BOX (BX80623I52500K) 839,00

2 381710 Płyta główna MSI P67A-C43 (B3) 365,61

3 357484 Karta graficzna Palit GTS450 512MB (NE5S4500FHD51) 329,01

4 363241 Pamięć Kingston HyperX 2x2GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series (KHX1600C9D3X2K2/4GX) 110,51

5 352434 Obudowa SilentiumPC Gladius 800 Window Pure Black Plexi ATX/eSATA/SSD ready /120+140mm bez zasilacza 249,00

6 353686 Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5’’, 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX) 413,00

7 209575 Zasilacz OCZ ModXStream Pro 500W modularny SLI PSU (OCZ500MXSP-EU) 225,00

8 356465 Lite-On iHAS624-32 Wewnętrzny PC 110,00

Razem 2641zł. Dokupię jeszcze chyba jedną kość 2GB ram, klawiaturkę i myszkę.

Co o tym myślicie? Coś zamienić? Płyta główna ok?

Płyta - lepsza jest AsRock P67 PRO3 B3, grafika lepiej dołożyć do wydajniejszego HD5770/HD6770 (to samo ze zmienioną nazwą), RAM OK, obudowa jeśli w tej cenie, to IMO lepszym wyborem jest Fractal Design Core 3000, a reszta jak najbardziej OK.