Aktualizacja sterowników i BIOS B450M PRO-VDH, logi FRST czyste

Dziś miałem blue screen w swoim kompie. Po resecie niby OK, ale później znowu jakieś dziwne problemy z wpisywaniem czcionki w przeglądarce, niemożność otwarcia jakiejkolwiek ikonki na ekranie przez dwuklik, pomniejszone ikony na pulpicie itp. Teraz po zresetowaniu znowu niby działa, ale chciałem dać logi do sprawdzenia.

FRST.txt (84,0 KB)
Addition.txt (35,4 KB)
Shortcut.txt (37,7 KB)

1 polubienie

Witaj @rbit82

Ile lat ma Twój dysk SSD?
Sprawdzałeś jego żywotność?

Zrób też pełną aktualizację MSI Live Update, o ile masz możliwość użyć jej w Twoim systemie.
Zwróć uwagę, czy jest możliwość aktualizacji BIOS, gdyż Twoja wersja jest nieaktualna. Co może powodować błędy działania systemu
Ważne, aby zainstalować poprawny BIOS, przypisany do Twojej płyty głównej

Dane systemowe
Microsoft Windows 10 Home Wersja 21H2 19044.1766 (X64)
BIOS: American Megatrends Inc. M.10 08/06/2018
Płyta główna: Micro-Star International Co., Ltd. B450M PRO-VDH (MS-7A38)
Procesor: AMD Ryzen 5 1600X Six-Core Processor
Całkowita pamięć fizyczna: 16335.03 MB

Ogólnie. Nie widać infekcji
Można zrobić szybkie oczyszczanie

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\user\Desktop
    fixlist.txt (1,1 KB)
    „Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Pobierz ADWCleaner
  5. Uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie.
    Jeśli znajdzie linie z Preinstalled to odznacz, resztę oczyść
  6. Wklej plik wynikowy.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Plik wynikowy FRST:Fixlog.txt (4,5 KB)
Plik wynikowy Adwcleaner: AdwCleaner[S02].txt (1,5 KB)
Stan dysku wg CrystalDyskInfo jest dobry.
Czy aktualizacja wszystkich sterowników przez MSI Live Update jest bezpieczna?
Przez MSI Live Update nie znalazło Biosu - jak go zaktualizować i czy to też jest bezpieczne?
Czy stąd MSI Polska mogę pobrać BIOS do swojej płyty głównej i którą wersję wybrać do płyty którą posiadam? Można przeskoczyć od razu z mojej wersji Biosu na najnowszą?

Ja pobrałbym sterowniki ręcznie ale jeśli nie czujesz się na siłach, możesz je pobrać prze Live Update - jest to bezpieczne.

Płyta wyszła tylko w jednej rewizji więc możesz spokojnie pobrać najnowszą wersję BIOSu i ją uaktualnić. Wyższa stabilność pracy i dodatkowo będziesz mógł zainstalować nowsze modele procesorów jeśli zdecydujesz się na zmianę.

Jeśli chodzi o wersje sterowników wyszukanych przez msi live update tam są trzy grupy: MB driver, MSI Utility i Optional Utility czy instalować wszystkie znalezione pliki z tych wszystkich grup bo przy optional jest tylko jakiś norton security? Jeśli chodzi o bios to wgrywam goły plik na pendrive i wchodzę do biosu i wgrywam przez mflash czy plik biosu ma być umieszczony w jakimś specjalnie nazwanym folderze? Jak komputer po tych aktualizacjach nie wstanie to pomożecie później? :wink:

Chwile grozy. Przy zaktualizowaniu do najnowszego Biosu w ogóle nie wchodziło do Windowsa. Wybrałem na chybił trafił z listy wersję M7 i teraz uruchomił się Windows. Próbować dalej z najnowszą?
Dlaczego nikt nie podpowie w tak ważnej kwestii?

Niezbędne są tylko sterowniki czyli wybierasz tylko grupę MB driver. Reszta to dodatkowe oprogramowanie które jest zbędne (chyba że korzystasz z któregoś).

Jedną ze zmian w najnowszej wersji było

  • Change the default setting of Secure Boot.

Jeśli system był zainstalowany przy nieaktywnej opcji Secure Boot, a aktualizacja domyślnie ustawiła ją włączoną to system nie wystartuje. Musisz ją przełączyć.

Lub zrobić konwersje Windows na bycie zgodnym z Secure Boot.

1 polubienie

Zainstalowałem wersję 7A38vMD czyli pozycja niżej przed najnowszą. Rozumiem, że przy najnowszej wersji wyłączyć w biosie funkcję Secure Boot i powinno być ok? Dlaczego ten bios 7A38vMD MSI Global jest jakby zubożony/okrojony w porównaniu do wersji którą miałem nieaktualną, tzn. oprawa graficzna, wizualna, brak kolorów, przejrzystości to jakby bios sprzed 20 kilku lat? Nie ma tych kółek A-XMP,OC Genie itp. ? Czy trzeba tam coś przełączyć żeby ten interfejs wyglądał normalnie jak przy starszej wersji?

Ilość miejsca do zapisania BIOS-u się nie zmienia, zwiększa się ilość potencjalnie obsługiwanych procesorów. Co oznacza, że gdzieś coś trzeba uciąć. Część producentów w nowszych biosach ucina część starszych typów procesorów, inna część ucina wodotryski. Bardzo uważnie czytaj wszystkie opisy kolejnych wersji, byś nie wylądował z najnowszą wersją która będzie już niekompatybilna z twoim „starym” procesorem.

Czyli ten prymitywny wygląd w porównaniu do starszych wersji to tak ma być? Czy A-XMP jest nadal dostępne? Czy w najnowszej wersji jest możliwość wyłączenia secure boot żeby udało się uruchomić WIN 10?

Przeszukałem w całym Biosie i nigdzie nie ma u mnie funkcji Secure Boot żeby można ją było wyłączyć i normalnie odpalić win 10. Nie chcę robić żadnych konwersji dysku. Więc ta wersja 7A38vMD z 2020 r. będzie moją najnowszą/finalną bez możliwości dalszej aktualizacji?
Czy może to jest funkcja w biosie pod nazwą Security Device Support i ja wyłączyć?

Jeżeli chcesz instalować najnowszy Windows 11 to Secure Boot jest niezbędne. Jedenastka będzie potrzebować tez nowszego procesora, seria z 2xxx wystarczy. Nie mam najmniejszego pojęcia czy konkretna funkcja X znajduje się w konkretnym biosie, wyjaśniam tylko ogólnie czemu wygląd ekranu ładowania może się zmieniać.

Tak ma być, wszystkie opcje są dostępne zmieniła się tylko szata graficzna z uwagi na małą pojemność układu flash.

Na 100% jest, bo sam mam taką płytę i procek z serii 5xxx, ta seria nie działa na starszych biosach.

Nie ma nigdzie secure boot - chyba że pod inną nazwą. Szukałem w każdej zakładce. A którą masz wersję biosu - tą z czerwca tego roku? Pod jaką zakładką jest ta funkcja?

Advanced → Windows OS Configuration → Secure Boot
Oczywiście bootowanie w trybie UEFI, w trybie legacy nie wiem czy będą się wyświetlały ustawienia secure boot.

Jakąś betę z maja lub kwietnia.

sgdilhuishgfh7rgd5h468fg658hrez4h4f68t468h4xr64hgufewyizg7itgs5oe5yhsr

2 polubienia

Yupi działa!! Wgrany najnowszy bios i system operacyjny załączył się. Sadaj72 tak jak mówiłeś przełączyłem w zakładce Advanced → Windows OS Configuration → BIOS MODE z CSM na UEFI pokazało się wtedy secure boot i wyłączyłem to. Przed zapisaniem i restartem z powrotem przełączyłem na CSM - czy trzeba było zostawić już na UEFI?

1 polubienie

System zainstalowany na nośniku w formacie GPT - UEFI
System zainstalowany na nośniku w formacie MBR - CSM lub Legacy (w zależności od producenta płyty).

To ja mam chyba MBR. A jeśli chodzi o A-XMP przy 16GB RAM to zostawić wyłączony czy profil 1 lub 2?

Pojemność nie ma tu znaczenia. Profil XMP sprawia że pamięci pracują na częstotliwości na której powinny. Inaczej mówiąc, są „firmowo” podkręcone. Nie wiem jakie są różnice w twoim przypadku między profilem 1-ym a 2-im. Musisz wiedzieć jakie pamięci RAM masz zainstalowane i wybrać odpowiednią opcję.