Proszę o kilka rad odnośnie Linux jestem "świeży"

(Lukaszroj17) #1

Witam chciałbym na jednym z komputerów (PC dzieci Intel 1,640 RAM),zainstalować system LInux.Ale kompletnie nic o tym nie wiem.Jaki system polecacie, bo podobno jest tego kilka rodzai? No i oczywiście komp służy przede wszystkim do gier On-line na stronach np.Yetix :smiley: , no i czasem jakiś filmik i Utorrent.Dajcie mi proszę kilka cennych podpowiedzi.A i najważniejsze z jakiś link do strony z tym systemem?

-- Dodane 13.10.2009 (Wt) 7:41 --

http://ubuntu.pl/pobierz.php tu coś znalazłem?Dobre to? bo widzę i z Dobrych programów można pobrać Madrivę. Co lepsze?

(Chillout) #2

Ubuntu Ci w zupełności Ci wystarczy do tych czynności.

29 października wychodzi nowa wersja Ubuntu z nowszą bazą programów i ulepszeniami ostatniej wersji.

Poczytaj przyczepione tematy w tym dziale, masz tam test do wyboru dystrybucji. Wypełnij go i dowiesz się.

(Lukaszroj17) #3

A czy dla normalnego prostego użytkownika Ubuntu bardzo różni się od np. XP.

(Chillout) #4

Nie, jeszcze jak wybierzesz dystrybucje ze środowiskiem KDE czyli Kubuntu to będzie kolorystycznie podobny do XP.

Radzę instalować na całym dysku Ubuntu, łatwo później łatwo wrócić do Windowsa.

Tak samo łatwo, a nawet prościej zainstalować Ubuntu niż XP.

Masz zainstalowane rezpozytorium (bardzo duża baza darmowych programów), wybierasz - instalujesz.

Po zainstalowaniu systemu masz przewodnik jak zainstalować (sterowniki, wykonać aktualizację) co i jak. Naciskasz tylko cyferki.

Większość programów możesz instalować tak jak w Windows, jeżeli mają rozszerzenie deb. Bo jest oparty na Debianie.

(JNJN) #5

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

(skrzek) #6

ubuntu jest jedną z najpopularniejszy dystrybucji oparta na debianie, posiada szeroką rzeszę użytkowników, a dzięki temu znakomite wsparcie - http://www.forum.ubuntu.pl

wybór środowiska graficznego czyli między ubuntu, kubuntu, xubuntu zależy od twoich preferencji, a także od twojego sprzętu, w tym wypadku xubuntu będzie mniej zasobożerne.

Warto przed instalacją przetestować system w trybie LiveCD - czyli uruchomisz system z płyty nie ingerując w ten zainstalowany na dysku - i sprawdzić jak to wszystko działa.

Co do flashowych gierek on-line niestety zdarzają się problemy przede wszystkim z płynnością działania, (adobe flash jest własnościowy) choć ten jetix.pl w sumie u mnie działa - chwilę sprawdzałem, bo nie gram w takie gierki :wink:

(Lukaszroj17) #7

A sterowniki do płyty głównej i grafiki? Tak jak pod windows instaluję tylko pobieram ze strony dla Linux? :slight_smile:

rojo17 , przed zadaniem kolejnych pytań sugeruję poczytać:

linux-przydatne-linki-t153364.html

jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

W sumie,to zanim założyłeś temat, powinieneś to zrobić.

(mati75) #9

Są przeważnie w systemie.

(Lukaszroj17) #10

:frowning: Przepraszam, ale lubię też poczytać odpowiedzi ludzi którzy chętnie służą pomocą. W końcu kto pyta nie błądzi.I jeszcze raz przepraszam :slight_smile:

(Jusko) #11

Bierz tylko Ubuntu. Ubuntu jest najprostszą chyba z możliwych dystrybucją GNU/Linux. Jeśli ktoś nie radzi sobie nawet z Ubuntu, to chyba nie ma czego szukać przy Linuksie, bo prościej się już raczej distra zrobić nie da. Co do sterowników - one są już najczęściej w jądrze systemu (najczęściej jako moduły) - podłączasz sprzęt i działa. Nie trzeba jak w Windows instalować ton driverów. Oczywiście nie wszystko czasem działa od razu i trzeba się chwilę pomęczyć. Ale pomyśl tak - czy na Windows bez sterowników coś będzie Ci działać? Raczej nie. Wskakuj na forum Ubuntu i tam masz przeogromną bazę wiedzy. Uruchom Ubuntu w trybie LiveCd i zobacz czy wszystko działa. Linux to nie Windows - nie musisz go koniecznie instalować, by przetestować. I najważniejsze:

Linux to NIE Windows i nie traktuj go jako darmowy Windows, ponieważ nim NIE jest.

(skrzek) #12

i to chyba najwazniejsze...

ze swej strony polecę jeszcze te dystrybucję którą mam w podpisie a dlaczego no i ma domyslnie ładniejszy (jak dla mnie) schemat kolorystyczny :wink:

(mati75) #13

A ja jeszcze odsyłam do: http://www.linuxmint.pl/

(Lukaszroj17) #14

A teraz panowie mati75 i skrzek mam linuxmint, i proszę o kilka cennych wskazówek dla stawiającego 1 kroki.Zaktualizowałem system i obczajam :smiley:

(skrzek) #15

więc obczajaj :slight_smile:

generalnie zapewne wszystko działa??

większość aplikacji albo masz w repozytoriach albo w łatwoinstalowalnych paczkach .deb

możesz zapoznać się z tym http://jakilinux.org/linux/ubuntu/13-rz ... ji-ubuntu/ ale częśc z tego już w mincie jest...

a gdybyś miał problem... będziemy starać się pomóc - choć ja także super znawcą linuksa nie jestem :wink: ale jakoś sobie radzę :smiley:

(Lukaszroj17) #16

No więc da się jakoś część zbędnych rzeczy wyrzucić bo RAM ok 30% a procesor prawie cały czas po za 50% to więcej jak w XP.Da się to jakoś zmienić? :? A i tak jak by neta mi muliło trochę.

(dragonn) #17

http://www.ubucentrum.net/2008/09/optym ... -swap.html może to pomoże.

(Jusko) #18

Pewnie - wyłącz zbędne usługi. Co do zajętego RAM i użycia procesora - tak ogólnie - zawsze mi się nóż w kieszeni otwiera, jak ktoś porównuje system z 2009 roku (Linux) z systemem z roku 2001 (eXPerience). XP to STARY system i ma STARE wymagania, więc analogicznie mniejsze, bo w roku 2001 komputery miały podzespoły, które dla dopiero zaczynających przygodę z PC powodują śmiech. XP można było używać na PC z 400MHz i 128MB RAM - kiedyś tak właśnie pracowałem. Ale to był rok 2001, a teraz mamy 2009. Czy od Visty wymagasz, by brała tyle zasobów co XP? Nie, bo pomijając wszystko to Vista jest nowszym systemem i pewne rozwiązania technologiczne zabierają już więcej zasobów podzespołów. XP to system stary i wtedy inne były wymagania. Dziś mamy rok 2009, więc nie porównuj tego nieco już zabytku XP z nowymi systemami. Co do internetu - ja właśnie zawsze na Linuksie u każdego widziałem poprawę :slight_smile: Ustawienia DNS, stara wersja przeglądarki lub coś? Z tego co widzę, między stabilnym Firefox 3.0.x a 3.5.x, wersja 3.5 przyśpieszyła w wyświetlaniu stron. Ja używam 3.0.14 i mnie ładuje dłużej strony niż choćby 3.5 pod Wine. Ale mnie to akurat nie przeszkadza - cenię stabilność, a 3.0.x jest dla mnie jak skała.

(skrzek) #19

do tego zwróć uwagę ile pliku stronnicowania wykorzystywał xp, i teraz popatrz na wykorzystanie swap - czyżby równe 0?? pamiętaj żę ram jest pamięcią szybszą w stosunku do swap - więc chyba lepiej że więcej ładuje w ram...