Proszę o kilka rad odnośnie Linux jestem "świeży"

Witam chciałbym na jednym z komputerów (PC dzieci Intel 1,640 RAM),zainstalować system LInux.Ale kompletnie nic o tym nie wiem.Jaki system polecacie, bo podobno jest tego kilka rodzai? No i oczywiście komp służy przede wszystkim do gier On-line na stronach np.Yetix :smiley: , no i czasem jakiś filmik i Utorrent.Dajcie mi proszę kilka cennych podpowiedzi.A i najważniejsze z jakiś link do strony z tym systemem?

Dodane 13.10.2009 (Wt) 7:41

http://ubuntu.pl/pobierz.php tu coś znalazłem?Dobre to? bo widzę i z Dobrych programów można pobrać Madrivę. Co lepsze?

Ubuntu Ci w zupełności Ci wystarczy do tych czynności.

29 października wychodzi nowa wersja Ubuntu z nowszą bazą programów i ulepszeniami ostatniej wersji.

Poczytaj przyczepione tematy w tym dziale, masz tam test do wyboru dystrybucji. Wypełnij go i dowiesz się.

A czy dla normalnego prostego użytkownika Ubuntu bardzo różni się od np. XP.

Nie, jeszcze jak wybierzesz dystrybucje ze środowiskiem KDE czyli Kubuntu to będzie kolorystycznie podobny do XP.

Radzę instalować na całym dysku Ubuntu, łatwo później łatwo wrócić do Windowsa.

Tak samo łatwo, a nawet prościej zainstalować Ubuntu niż XP.

Masz zainstalowane rezpozytorium (bardzo duża baza darmowych programów), wybierasz - instalujesz.

Po zainstalowaniu systemu masz przewodnik jak zainstalować (sterowniki, wykonać aktualizację) co i jak. Naciskasz tylko cyferki.

Większość programów możesz instalować tak jak w Windows, jeżeli mają rozszerzenie deb. Bo jest oparty na Debianie.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

ubuntu jest jedną z najpopularniejszy dystrybucji oparta na debianie, posiada szeroką rzeszę użytkowników, a dzięki temu znakomite wsparcie - http://www.forum.ubuntu.pl

wybór środowiska graficznego czyli między ubuntu, kubuntu, xubuntu zależy od twoich preferencji, a także od twojego sprzętu, w tym wypadku xubuntu będzie mniej zasobożerne.

Warto przed instalacją przetestować system w trybie LiveCD - czyli uruchomisz system z płyty nie ingerując w ten zainstalowany na dysku - i sprawdzić jak to wszystko działa.

Co do flashowych gierek on-line niestety zdarzają się problemy przede wszystkim z płynnością działania, (adobe flash jest własnościowy) choć ten jetix.pl w sumie u mnie działa - chwilę sprawdzałem, bo nie gram w takie gierki :wink:

A sterowniki do płyty głównej i grafiki? Tak jak pod windows instaluję tylko pobieram ze strony dla Linux? :slight_smile:

rojo17 , przed zadaniem kolejnych pytań sugeruję poczytać:

linux-przydatne-linki-t153364.html

jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

W sumie,to zanim założyłeś temat, powinieneś to zrobić.

Są przeważnie w systemie.

:frowning: Przepraszam, ale lubię też poczytać odpowiedzi ludzi którzy chętnie służą pomocą. W końcu kto pyta nie błądzi.I jeszcze raz przepraszam :slight_smile:

Bierz tylko Ubuntu. Ubuntu jest najprostszą chyba z możliwych dystrybucją GNU/Linux. Jeśli ktoś nie radzi sobie nawet z Ubuntu, to chyba nie ma czego szukać przy Linuksie, bo prościej się już raczej distra zrobić nie da. Co do sterowników - one są już najczęściej w jądrze systemu (najczęściej jako moduły) - podłączasz sprzęt i działa. Nie trzeba jak w Windows instalować ton driverów. Oczywiście nie wszystko czasem działa od razu i trzeba się chwilę pomęczyć. Ale pomyśl tak - czy na Windows bez sterowników coś będzie Ci działać? Raczej nie. Wskakuj na forum Ubuntu i tam masz przeogromną bazę wiedzy. Uruchom Ubuntu w trybie LiveCd i zobacz czy wszystko działa. Linux to nie Windows - nie musisz go koniecznie instalować, by przetestować. I najważniejsze:

Linux to NIE Windows i nie traktuj go jako darmowy Windows, ponieważ nim NIE jest.

i to chyba najwazniejsze…

ze swej strony polecę jeszcze te dystrybucję którą mam w podpisie a dlaczego no i ma domyslnie ładniejszy (jak dla mnie) schemat kolorystyczny :wink:

A ja jeszcze odsyłam do: http://www.linuxmint.pl/

A teraz panowie mati75 i skrzek mam linuxmint, i proszę o kilka cennych wskazówek dla stawiającego 1 kroki.Zaktualizowałem system i obczajam :smiley:

więc obczajaj :slight_smile:

generalnie zapewne wszystko działa??

większość aplikacji albo masz w repozytoriach albo w łatwoinstalowalnych paczkach .deb

możesz zapoznać się z tym http://jakilinux.org/linux/ubuntu/13-rz … ji-ubuntu/ ale częśc z tego już w mincie jest…

a gdybyś miał problem… będziemy starać się pomóc - choć ja także super znawcą linuksa nie jestem :wink: ale jakoś sobie radzę :smiley:

No więc da się jakoś część zbędnych rzeczy wyrzucić bo RAM ok 30% a procesor prawie cały czas po za 50% to więcej jak w XP.Da się to jakoś zmienić? :? A i tak jak by neta mi muliło trochę.

http://www.ubucentrum.net/2008/09/optym … -swap.html może to pomoże.

Pewnie - wyłącz zbędne usługi. Co do zajętego RAM i użycia procesora - tak ogólnie - zawsze mi się nóż w kieszeni otwiera, jak ktoś porównuje system z 2009 roku (Linux) z systemem z roku 2001 (eXPerience). XP to STARY system i ma STARE wymagania, więc analogicznie mniejsze, bo w roku 2001 komputery miały podzespoły, które dla dopiero zaczynających przygodę z PC powodują śmiech. XP można było używać na PC z 400MHz i 128MB RAM - kiedyś tak właśnie pracowałem. Ale to był rok 2001, a teraz mamy 2009. Czy od Visty wymagasz, by brała tyle zasobów co XP? Nie, bo pomijając wszystko to Vista jest nowszym systemem i pewne rozwiązania technologiczne zabierają już więcej zasobów podzespołów. XP to system stary i wtedy inne były wymagania. Dziś mamy rok 2009, więc nie porównuj tego nieco już zabytku XP z nowymi systemami. Co do internetu - ja właśnie zawsze na Linuksie u każdego widziałem poprawę :slight_smile: Ustawienia DNS, stara wersja przeglądarki lub coś? Z tego co widzę, między stabilnym Firefox 3.0.x a 3.5.x, wersja 3.5 przyśpieszyła w wyświetlaniu stron. Ja używam 3.0.14 i mnie ładuje dłużej strony niż choćby 3.5 pod Wine. Ale mnie to akurat nie przeszkadza - cenię stabilność, a 3.0.x jest dla mnie jak skała.

do tego zwróć uwagę ile pliku stronnicowania wykorzystywał xp, i teraz popatrz na wykorzystanie swap - czyżby równe 0?? pamiętaj żę ram jest pamięcią szybszą w stosunku do swap - więc chyba lepiej że więcej ładuje w ram…