Proszę o ocenę skanera


(Gerard Marondel) #1

Planuję zakup skanera z możliwością skanowania slajdów, w związku z tym mam pytanie który z poniższych propozycji wybrać:

  1. Plustek

  2. Mustek

Zapewne wśród userów są osoby korzystające z skanerów, więc proszę o poradę.

Dziękuję :slight_smile:


(Hokku) #2

W obu przypadkach to skanery płaskie, niezbyt nowe modele, ze słabym oprogramowaniem i dobrze sprawdzające się raczej jedynie w skanowaniu materiałów refleksyjnych - zdjęć, tekstu, etc.

Cenowo i prarametrami nie olśniewają:

Plustek OpticPro ST28 - 1200x2400 dpi, 362 zł brutto

Mustek BearPaw 4800 TA Pro II - 2400x4800 dpi, 347,90 zł brutto

W sklepach są już nowsze generacje skanerów o nowocześniejszych parametrach i lepszym wyposażeniu i oprogramowaniu, np:

Plustek OpticPro ST64+

najtańsza oferta: 347.00 zł

http://bazzar.interia.pl/redirect2.php? ... 59976&d=10

najdroższa oferta: 413.18 zł

Ocena: 8

Rozdzielczość skanowania 3200x6400 dpi

Zaletą tego modelu jest dołączone oprogramowanie, a szczególnie strerownik SilverFast (SilverFast 6 Ai iSRD), który wspomaga skanowanie slajdów i negatywów. Sterownik taki był do niedawna spotykany tylko w dużo droższych modelach skanerów.

Doradzam rozpoznać sklepy komputerowe w Twoim mieście i sprawdzić na miejscu, przed ewentualnym zakupem, jak skaner wygląda i (jeśli to możliwe) jak pracuje (to znaczy czy testowe skany ze slajdów/negatywów nadają się do zamierzonego zastosowania).

Jeśli skanowanie slajdów/negatywów ma być podstawowym zadaniem tego skanera, to rozważ także droższe skanery dedykowane.

(Na koniec: Nie jestem pracownikiem żadnej z zainteresowanych firm i nie pracowałem na żadnym z tych skanerów. Sam musisz dokładnie rozpoznać swoje potrzeby, możliwości, aktualną ofertę rynku i podjąć odpowiednią decyzję.)