Proszę o pomoc przy podkręcaniu procesora

Witam. Chcę podkręcić procesor. Procesor to core 2 duo e6600, płyta asus p5b-e, zasilacz cooler master 550W. Ustawiłem w biosie timingi itp. Zwiększam fsb z domyślnego 266 najpierw na 280 (dla testów, pierwszy raz podkręcam procesor). Restartuje go i tutaj pojawia się pierwszy problem. Komputer dziwnie się zachowuje podczas ponownego uruchamiania, a mianowicie wyłącza się na jakieś 3 sekundy, dopiero po chwili odpala. Gdy weszedłem do windowsa uruchomiłem test orthosem na godzinę, nie wykazał żadnego błędu. Potem podniosłem fsb na 300, komputer podczas ładowania windowsa wyłączył się. Obniżyłęm fsb na 290 uruchomił się, jednak orthos po 11 sekundach wywalał błąd. Wtedy zdałem sobie sprawę że to może być wina napięć. Tylko tutaj mam problem ponieważ mam jakieś 3 rzeczy w których mogę zmieniać napięcie. W poradnikach wyczytałem że przy niewielkim oc trzeba ustawić napięcie na domyślne 1,325V. Tylko ja mam do wyboru albo 1,300V albo 1,400V. Czyli mam ustawić 1,300V ? Proszę o pomoc, robię to pierwszy raz :slight_smile:

Temperatury mam dobre (zmieniony cooler) w spoczynku 24-25 stopni, w stresie 42 - 44 (testowałem różymi programami, wszystkie podają ten sam wynik).

P.S.

Chciałbym podkręcić ten procesor do ok. 3 ghz, będę musiał bawić się w zmiane napięć, czy da się to zrobić na domyślnych (1,325V) ?

Witam.

Nie wiem jaki dokładnie masz bios, ale spróbuj znaleźć gdzieś w pobliżu opcji napięć opcję gdzie można przestawić na Manual.

Bios AMI

Wersja 1704

Data biosu 11/27/2007

Już z większością rzeczy się uporałem. Tylko nie wiem która opcja odpowiada za napięcia na procesorze. Dałem opcję AI Tuning na Manual. Tam są chyba ze 3 opcje, którymi zmieniam napięcie, jednak nie wiem która odpowiada za procesor.

I jeszcze jedno ptanie. Jest tam (w biosie) taka opcja Intel SpeedStep Tech (inaczej EIST, Enhaced Intel Speedstep) czyli oszczędzanie energii, gdy procesor jest w spoczynku. Tutaj w poradnikach spotkałem się z różnymi opiniami, jedni mówią żeby wyłączyć, a inni żeby zostawić, wyłączyć tylko do do robienia rekordów OC, więc wolę poradzić się Was, wyłączyć czy zostawić włączone ?

w zakladce Advenced masz jumperfree configuration lub cpu configuration. tam powinno byc CPU VCore Voltage (nie pamietam gdzie dokladnie to jest ale chyba w w pierwszej) tam ustaw napiecie. pamietaj jednak o zablokowaniu PCI-E i PCI bo komp sie zbiesi. a EIST warto wlaczyc dla ciszy. nie zawsze procesor chodzi na 100% a wlaczajac EIST plyta bedzie dobierala predkosc wiatraka na CPU, wiec pod obciazeniem - szybko, w idle wolniej. wiec chyba warto cieszyc sie cisza.

Witam

Postanowiłem podkręcić mojego procka E6600

Interesuje mnie wyciągnąć z niego coś około 3 - 3,2GHz

To jest chyba najbardziej pasujący temat więc się podłącze pod niego :slight_smile:

Parametry mojego kompa to :

-Intel® Core™2Duo E6600 2,40GHz (Scythe Infinity)

-ASUS P5B DELUXE WiFi LGA P965/DDR2 800

-OCZ 2 GB DDRII 800 Specjal Ops CL5 (2x1GB)

Reszta w podpisie

Jeśli mogę to poproszę o instrukcję krok po kroku bo nigdy nie podkręcałem procka więc jest to dla mnie czarna magia :oops:

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Dzimi21 , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych pomocy w nazwie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat viewtopic.php?f=16&t=394978

Czy ktoś mi pomoże ??