Prosze o porade-backup danych

moj problem moze wydac sie banalny, ale mimo to prosze o porade. zakupilam komputer jakis rok temu i do tej pory nie mialam z nim wiekszego problemu. mam zainstalowany windows xp media center i rzecz w tym, ze nie dostalam zadnej plytki z systemem, mam na mysli plytki typu odzyskiwanie systemu czy cos w tym stylu. jakos do dzis nie zawracalam sobie tym glowy, ale po dwukrotnym zainfekowaniu komputera jakims badziewiem, zaczelam sie zastanawiac co mialabym zrobic jakby nagle cos siadlo w systemie i trzebaby bylo go przeinstalowac. czy mam sobie sama utworzyc jakas plytke do odzyskiwania systemu?

chcialam zrobic system backup za pomoca paragon hard disc menager, ale pokazalo mi, ze mam ok 80gb do zrobienia backup, wiec sie wycofalam, bo ile by to mi plyt zajelo?

dodam jeszcze, ze mam 250gb hard disc i brak partycji. na dysku kupe zdjec, muzyki i video, wiec w tym momencie boje sie zrobic partycje. zreszta i tak nie wiem jak powinnam podzielic, jakie wielkosci nadac kazdej z partycji.

prosze o porade co z tym systemem, jak go przeinstalowac przy braku jakiejkolwiek plytki?

i przy okazji prosze o porade dotyczaca partycji. czy moge je zrobic bez obaw utraty danych?

z gory dziekuje za kazda odpowiedz