Protokół internetowy TCP/IP

Łacze sie z nternetem za pomoca neostrada wykorzystujac ruter, od dluzszego czasu probuje zmienic swoj stan z “pasiv” na “activ”. W tym celu niezbedne jest podanie informacji w protokole internetowym TCP/IP takich jak Adres Ip, Maska podsieci, bramka domyslna i preferowany serwer DNS.

Moje pytanie brzmi skad mage uzyskac informcaje na temat dych danych.

Adres Ip oraz maske podsieci jeszcze potrafie skonfigurowac, jednak nie mam pojecia co to jest bramka domyslna i preferowany serwer DNS.

Z góry dziek za pomoc.

W usłudze Neostrady masz IP dynamicznie przypisywany poprzez protokół DHCP. Dla takiego stanu rzeczy nie możesz skonfigurować swojego komputera statycznie czyli wpisanie adresu IP, maski i serwera DNS.

Nie możesz też w taki sposób skonfigurować połaczenia routera z WAN, jedynie na routerze możesz tak konfigurować komputery wsieci wewnętrznej LAN.

Preferowany serwer DNS jest pierwszym serwerem dla którego podajesz adres, takie rzeczy wie administrator. W statycznej konfiguracji wpisujesz jeszcze alternatywny DNS czyli zapasowy lub drugi. Jeżeli masz u dostawcy stały IP to takie adresy wpisuje się by połączenie z Twojego komputera było szybsze.

Domyślna brama to z reguły pierwszy adres w adresie sieci.

Np. adres o nr 192.168.0.0 będzie miał domyślną bramę 192.168.0.1

Jednak administartor może przypisać inny nr bramy.

Użyj polecenia ipconfig /all pod XP w wierszu poleceń, winipcfg pod win98, poprzez start uruchom.

Wniosek: ok. pochopny wniosek.


PS. Na swoim Routerze powinieneś mieć w konfiguracji NAT (Network Address Translation) z usługą Virtual Server, gdzie możesz ustawić mapowanie portów dla wewnętrzenego adresu Twojej sieci. W opcjach programu, który używasz jest nr portu, który wpiszesz i przypiszesz go do swojego wewnętrznego adresu.

Tak jest na moim routerze. Bez tego byłem Low ID, poprzez mapowanie portu do wewnętrznego IP jestem na High ID (używam eMule)

Pozdrawiam

Bzdura , wystarczy przekierowac odpowiednie porty - o ile router posiada taka mozliwosc.

Potwierdzam opinie petrosa. Słyszałem ze ponad 80% osob korzystajac z intenrtu za pomaca “pasiv” moze byc “activ”. Tylko o tym nie wie.

Ja wiem ze moge tylko nie wiem jak to zrobic:)

Co do portow, to akuat z nimi nie mam problemow, mam do nich dostep jednak nie am pewnosci czu to wystarczy.

Wszystkie osoby ktore cos widza na ten temat prosze o rady! !!