Przeglądarka fotografii systemu Windows drukuje biały pas po ostatniej aktualizacji 20H2

Po ostatniej aktualizacji Windows 10 20H2 zauważyłem, że program “Przeglądarka fotografii systemu Windows”, znany bdb z Windows 7, fiksuje poprzez niedrukowanie środkowej części pliku graficznego - drukowane są tylko 2 pionowe pasy o szerokości około 5 cm przy brzegach kartki A4. Wygląda to jakby ktoś zakrył środkową część kartki białą taśmą.
Inne programy drukują dobrze na jakiejkolwiek drukarce (nawet programowej) jakiekolwiek obsługiwane przez niego pliki, problem jest tylko z Windows Photo Viewer (angielska nazwa tego programu). Sprawdzałem na wieeelu komputerach i te z aktualizacją sprzed jakiegoś tygodnia mają taki problem. Występuje on tylko w tym programie - podgląd drukowanego plik jest prawidłowy. Natomiast jeśli z tego programu wybiorę funkcję Otwórz w konkretnym (dowolnym) programie to ten program dobrze otwiera dany plik i dobrze go drukuje.
Próbowałem już porady z forum MS takie jak funkcja SFC, ale nie pomaga. Prawdopodobnie problem jest z plikiem\plikami photowiz.dll znajdującym się w Windows\System32 i w Windows\SysWOW64, ale data modyfikacji tego pliku to grudzień 2019 r.
Spotkał się ktoś już z takim problemem?

Instalowałeś już najnowszą opcjonalną aktualizację KB5001567, która ma naprawiać problemy z drukowaniem? Jak nie to zainstaluj i sprawdź.

Może to jakiś “zespół naczyń połączonych” stąd plik wygląda na nienaruszony a bug jest gdzieś indziej.

Sprawdź czy to samo robi tryb “drukuj” bez otwierania zdjęcia w “Windows Photo Viewer”. Jak tak to psuta pewnie jest funkcja “Drukowanie obrazów” (przy czym pop-up wyskakuje mi dla zaznaczonych “16 zdjęć” - trochę marnowania papieru może być niestety).

I rozumiem, że drukarka PDF / XPS / OneOnet działa ok? (czyli test najlepiej wykonać ze fizyczną drukarką). Ja raczej dla drukarki wirtualnej nie instalowałem KB5001567 albo takie drukarki jej nigdy nie potrzebowały.

Sprawdzam. Na kompach, gdzie aktualizacja zbiorcza 20H2 była kilka dni temu KB5001567 pojawia się jako aktualizacja normalna (nie opcjonalna), a na kompach gdzie dziś była ta zbiorcza aktualizacja - KB5001567 jest jeszcze niedostępna…

Sprawdź ręczną instalację z:

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb5001567%20x64%2020h2

PS. Chrome 89 może blokować pobieranie w pop-upie z powodu linku http zamiast “https”:

Przechwytywanie

Żadna drukarka (a jest ich 6) nie działa z WinPhotoViewer prawidłowo. Nawet w drukarce do PDF-a jest ten biały pas na 66% strony.

Że co? Poprawka drukowania ma 450 MB? Chyba ich porąbało!
To pół systemu wymieniają, czy jak…

Opcjonalnie wywal na kilka godzin np.: KB5000802 i jak się naprawi to można rozważyć wymianę “pół systemu” w ramach jednej aktualizacji.

A rozmiar może wynikać z racji instalacji gdy czegoś brakuje - niby wielkipiec już kilka razy wyjaśniał czemu czasem pobiera się kilka kibibajtów a czasem kilka-naście/-dziesiąt/-set mebibajtów.

Co do niewidzialności to może trzeba zajrzeć głębiej niż do zakładki “Windows Update” a kliknąć tam w “pokaż aktualizacje opcjonalne” (ja widzę bez klikania).

KB5001567 zainstalowana i system restartowany, ale żadnych zmian nie widać, czyli dalej to samo.

Czyli szukamy dalej skoro bug jest nawet na druku do PDF i zmiana nawyku na inny program np. XnViewer / IrfanView nie wchodzi (gdy one drukują bez pasów swoim pomysłem na użycie API).

Dodatkowo niektórym instaluje się niby jakaś aktualizacja styczniowa 2021, więc może taka coś psuje i weszła na kilka jednostek.

Na liście aktualizacji znalazłem Servicing Stack 10.0.19041, a biblioteka photowiz.dll, która obsługuje PhotoViewer też ma wersję 10.0.19041… Przypadek?
Tylko, że nie ma opcji deinstalacji tego Servicing Stack 10.0.19041.

Bo to jest aktualizacja którą cofa tylko kopia przywracania (możliwe, że wystarcza punkt przywracania systemu sprzed jej instalacji).

I raczej przypadkiem może nie być, czasem data modyfikacji może jest “błędnie” nie ruszana? Numerek wskazuje, że coś poprawiali z premierą Windows 2004 (20H1).

Mam ten sam problem, wszystkie komputery po aktualizacji mają ten sam objaw (drukują białe pasy zamiast fotografii). Drukowanie do pliku PDF daje ten sam objaw więc sterowniki drukarek są OK. Czekam na rozwiązanie problemu i jak znajdę to zostawię info na forum.

Trzeba czekać na poprawkę lub odinstalować aktualizację. Grzebanie na własną rękę i szukanie rozwiązania raczej nie pomoże. MS już wie o problemie. Potwierdził go i pracuje nad jego rozwiązaniem.

After installing updates released March 9, 2021 or March 15, 2021, you might get unexpected results when printing from some apps. Issues might include:

  • Elements of the document might print as solid black/color boxes or might be missing, including barcodes, QR codes, and graphics elements, such as logos.
  • Table lines might be missing. Other alignment or formatting issues might also be present.
  • Printing from some apps or to some printers might result in a blank page or label.

Link do źródła:

Windows 10, version 20H2 and Windows Server, version 20H2 | Microsoft Docs

Spróbuj tego.
https://forum.centrumwindows.pl/Temat-Przegl%C4%85darka-fotografii-z-systemu-Windows-7-8-i-8-1-na-Windows-10?pid=61234#pid61234

Raczej porada z czapy, skoro ma włączone używanie przeglądarki pamiętającą “Vistę/7”.

Już pojawiła się łatka KB5001649 która powinna wyeliminować ten błąd:

March 18, 2021—KB5001649 (OS Builds 19041.870 and 19042.870) Out-of-band (microsoft.com)

Miałem to samo przy drukowaniu foto otwartej w Microsoft Office Picture Manager. Skończyło się tym,że wróciłem do Windows 2004.

Chyba jest takie obciążenie serwerów M$, że nie chce tej aktualizacji pobrać.

Stąd ręcznie też?

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB5001649+10