Przeglądarka źle interpretuje kod html, css

Szybka, podstawowa ściągawka:
1.
HTML
<znacznik>zawartość</znacznik>
Gdzie “znacznik” (z angielskiego “tag”) to np. html, body, div, a, p… (lista podstawowych znaczników z opisem)

CSS
znacznik {atrybut: wartość;}
W takim przypadku każdy “znacznik” na stronie będzie posiadał określoną wartość atrybutu.
Przykład:
html
<p>Hello world</p>
css
p {background-color: red;}
Gdzie każdy akapit na stronie posiada tło w kolorze czerwonym.
2.
HTML
<znacznik id="identyfikator" class="klasa">zawartość</znacznik>
Gdzie “identyfikator” i “klasa” są nazwami atrybutów kolejno id i class. Dla znacznika można określać oba atrybuty lub jeden z nich. Pamiętać też należy, że atrybut identyfikatora (o konkretnej nazwie) może wystąpić tylko raz na stronie dla wybranego elementu (jest unikalny, niepowtarzalny), zaś atrybut klasy o danej nazwie może wystąpić wielokrotnie…
CSS
znacznik#identyfikator {atrybut: wartość;}
lub
#identyfikator {atrybut: wartość;}
lub
znacznik.klasa {atrybut: wartość;}
lub
.klasa {atrybut: wartość;}
W css nazwę identyfikatora poprzedzamy znakiem # (hash/krzyżyk), a klasę . (kropka).
Znaczniki, identyfikatory i klasy są w css-ie rodzajami selektorów (więcej o selektorach tutaj). I nie używamy polskich znaków w nazwach.
Przykład:
html
<div class="jeden">zawartość</div>
<div class="trzy">zawartość</div>
<div id="glowny" class="dwa">zawartość</div>
<div class="dwa">zawartość</div>
<div class="trzy">zawartość</div>
<div class="jeden">zawartość</div>
css
#glowny {width: 30px; height: 10px;}
.jeden {background-color: yellow;}
.dwa {background-color: #00ff00ff;}
.trzy {background-color: rgb(140, 140, 140);}

Zanim klepniesz kolejny post, że coś nie działa, to skorzystaj z tego:
https://validator.w3.org/
https://jigsaw.w3.org/css-validator/

Takie walidatory oszczędzają sporo czasu w szukaniu przyczyn błędnego wyświetlania, bo czasem wystarczy literówki nie zauważyć i człowiek pół dnia na Google siedzi bez skutku, podczas gdy rozwiązanie ma pod nosem. Po prostu własne błędy ciężko się znajduje - niezależnie czy to kod, czy zwykłe wypracowanie z polskiego. :wink:

Nie wiedziałem, że takie narzędzia jeszcze istnieją. Ktoś to rozwija? To jest w ogóle aktualne? Bo wydaje mi się, że to wszystko zostało zastąpione przez wszelkiej maści lintery.

Lintery pewnie lepsze do pracy na bieżąco (o ile nie mają natrętnych komunikatów typu - nie stosuj wielu klas jako jeden identyfikator w stylu np. “.heading.red.uppercase”) a walidator do sprawdzania większej jej części?

Zestawy reguł jakie ma stosować linter zawsze są to ustawienia i linter sprawdzi wszystkie pliki w working directory. Tylko linter z tą różnicą jaką napisałeś oferuje więcej, choćby o sprawdzanie stosowania dobrych praktyk.
Poza tym ciekawe czy ktoś jeszcze te walidatory stosuje. W sumie kiedyś używałem lintera online bo nie chciało mi się instalować, a potrzebowałem sprawdzić 1 plik. Więc może w tą stronę one poszły, czyli są po prostu wrapperem dla lintera.

Dziękuję Wam serdecznie za cenne podpowiedzi.
OO a te walidatory się przydadzą już mi wykryło kilka literówek, chociaż strona działała np zamiast title=“xxxxxx” napisałem titlre=“xxxxxx”.
Będę miał również prośbę. O tuż mam prawie gotową stronkę i chciałbym wstawić kod abyście mogli ocenić okiem profesjonalistów, jak to wygląda. Tylko nie chodzi mi o układ graficzny ale o działanie innych opcji takich jak przyklejanie paska podczas przewijania , czy rozwijanego menu, linkowania itp. OK ?.