Przegrzanie komputera

Czy przegrzanie komputera może miec wpływ na wydajność. Pytam, bo miałem Viste zachciało mi się Linuxa. Wszytko było dobrze. Później gdy wchodziłem a Viste to coraz wolniej chodził. Teraz muli że nie da się tego znieść, a Linux idzie idzie krokami Visty. Nie wiem czego moze być tego powodem. Wirus raczej nie jeśli Linux mi spowalnia. Może więc to przegrzanie. Dochodzi nawet do 90 C. W ogóle to troche dziwne, bopamieci Ram nie zżera, a zużycie procesora jest za duże (jeszcze wczoraj Linux mi wogóle nie mulił, a teraz zużycie procka stoi na 70%). Czy to moze być sprawka tylko i wyłącznie tego przegrzewania?

Z linuxem to przesadziłem. Mulił się tylko gdy cały laptop był normalnie gorący (zapomniałem dodac że to laptop). Teraz Linux działa normalnie. Z Vistą to nie wiem. Pewni na początku normalnie, a gdy zacznie “wrzeć” to zacznie się mulić. A pro po tego smarowania… Jak się to robi w laptopie i skąd wziąć ten smar? Czy może po prostu dać go do serwisu i zapłacić stówę, by ktoś inny to zrobił za mnie?

Skalowanie częstotliwości działa? (cat /proc/cpuinfo)

A poza tym tak może robić każdy komputer pod Linuxem który się przegrzewa, nawet a raczej przede wszystkim jeśli jest problem techniczny. Jest tam tzw przepustnica np. na PIII niemobilnym miała 6 “stopni” - od 100% do 16%. Można tym sterować ręcznie, ale generalnie została stworzona do tego żeby przy przegrzaniu włączył się regulator z ograniczeniem np. do 33% mocy. System w tym czasie pokazywał większe przeciążenie, jednak temperatura spadała do poniżej 30*C (obstawiam że bez wentyla mógłby chodzić, ~1.0 GHz).

Problem jest z zapchanymi wylotami powietrza, ze stopioną pastą albo jakiś inny problem sprzętowy - więc jak wyżej napisano, można oddać go do serwisu.

Tylko to jest trochę dziwne. Miałem identyczny problem z przegrzewaniem się komputera rok temu, ale nie mulił tak bardzo (możliwe że dlatego że szybko zareagowałem, a tu ten problem ciągnie się od ok. 1-2 miesięcy). Dałem go do serwisu do przeczyszczenia i było wszystko dobrze, ale czy normalny laptop tak szybko się brudzi i pasta mu się zużywa? W domu mam jeszcze inne laptopy i żaden nie miał problemu z nadmiernym przegrzewaniem i samoczynny wyłączaniem przy większym “wysiłku” jak granie w gry lub obróbka video. (na lInuxie jeszcze da sie przeżyc bo komputer nie korzysta wtedy z takiej ilości ramu i nie nadwyręża inne podzespoły tak jak w Viscie.)

Ogólnie laptopy mają tendencje do dość wysokich temperatur. Mój np podczas oglądania filmów czy innych rzeczy typu granie dość często załącza wentylator. I jest ciepły. A co do visty ten system tak już chyba ma. Jaki to laptop? (parametry)

Samsung r510. Wiem, że wiele laptopów jest “ciepłych”, ale mało który ma takie problemy żeby co rok go smarować, i co rok się z powrotem przegrzewało.

Brudzić mozę szybko, a pasta się zużywa szybko jak jest przysmażana.

A skalowanie Ci działa czy nie?

Jakby co miałem na myśli, że go rok temu dałem do przeczyszczenia.Wpisałem komendę, którą mi podałeś.

processor	: 0

vendor_id	: GenuineIntel

cpu family	: 6

model : 15

model name	: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

stepping	: 13

cpu MHz : 800.000

cache size	: 2048 KB

physical id	: 0

siblings	: 2

core id : 0

cpu cores	: 2

apicid : 0

initial apicid	: 0

fdiv_bug	: no

hlt_bug : no

f00f_bug	: no

coma_bug	: no

fpu : yes

fpu_exception	: yes

cpuid level	: 10

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm

bogomips	: 3990.26

clflush size	: 64

cache_alignment	: 64

address sizes	: 36 bits physical, 48 bits virtual

power management:


processor	: 1

vendor_id	: GenuineIntel

cpu family	: 6

model : 15

model name	: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

stepping	: 13

cpu MHz : 800.000

cache size	: 2048 KB

physical id	: 0

siblings	: 2

core id : 1

cpu cores	: 2

apicid : 1

initial apicid	: 1

fdiv_bug	: no

hlt_bug : no

f00f_bug	: no

coma_bug	: no

fpu : yes

fpu_exception	: yes

cpuid level	: 10

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm

bogomips	: 3989.89

clflush size	: 64

cache_alignment	: 64

address sizes	: 36 bits physical, 48 bits virtual

power management:

Skalowanie działa.

Masz

model name : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5800 @ 2.00GHz

a pokazuje

cpu MHz : 800.000

Czyli do serwisu wg mnie, coś się smaży chyba.

A Ty pomyliłeś wątki czy miałeś coś na myśli :wink: ??

Aaaa :wink: blondyn ze mnie.

Tutaj akurat pokazuje dane tylko i wyłącznie procesora - to jest aktualna częstotliwość procesora w MHz. Wystarczy że użytkownik odpali z 2 przeglądarki na raz, wpisze ww. polecenie w tym czasie i pojawi się np. 1600MHz.

Tylko ze to jest zuzycie procesora w danej chw"ili.

Możesz ustawić na aplecie częstotliwości procesora tryb Performance (Wydajność) to będzie Ci chodził non stop na 100%.