Przegrzewający się procesor (AMD Athlon 64 x2 4000+)


(Orrik) #1

Ostatnio jest bardzo wrażliwy na akcje wymagające mocy obliczeniowej, wtedy z przeciętnej temperatury (60 stopni) skacze do 80-90). Swego czasu grałem w War Thunder i po kilku miesiącach miałem incydenty, gdzie procesor nie wytrzymywał, aż w końcu musiałem sobie odpuścić. Myślałem, że po prostu jest to gra zbyt nowa jak na mój sędziwy komputer. Jednak ostatnio zdarzyło mi się zagrać w System Shock (1999 rok) i o dziwo to też okazało się zbyt dużo. Dzisiaj już zdążył mi się przegrzać podczas oglądania 15 minutowego filmiku, także zaczyna się robić mało sympatycznie. Wygląda to tak; jeśli nic nie robię - mam 60, gdy wykonam jakąś akcję np. kliknę na stronkę - skoczy do 70, włączę filmik - 80. Im dłużej pozostanę w danej akcji, tym przegrzewanie trwa dalej. W internecie trafiłem na taki post:

 

"Acha! Przegrzewający procesor widmo! 

Miałem identyczny problem. W stanie spoczynku CPU miał temperaturę "pokojową" a po odpaleniu czegokolwiek, co wymagało mocy obliczeniowej (czyt: wzrostu temperatury procesora) system wył, że procesor ma 60-70-90 stopni i powinien już dawno być kupką popiołu. Wymieniłem pastę, wymieniłem wentylator, modły odprawiałem nad tym procesorem (AMD Athlon 64 x2 3800+) 

 

Bardzo podobnie jest u mnie, również wymieniałem pastę, itd. Dodam jeszcze to, że odkąd pamiętam, procek nie wytrzymywał jakichś wyzwań obliczeniowych typu gra z komputerem w szachy (zawsze padał mi, gdy dochodziło do skomplikowanych sytuacji), ale mimo to nie wyłączał się podczas grania w stare gry, czy też zwykłej pracy w systemie. 


(JNJN) #2

A może czujnik uszkodzony?

 

Za dużo pasty lub źle założone chłodzenie.

 

Uszkodzony CPU.

 

Co mówi palec na coolerze przy tych temperaturach, letni,parzy, czy gorący?

 

Program Core Temp i wrzuć tu screen z tego programu.


(Orrik) #3

Jak się przegrzewa to jest gorący. Pasta raczej w porządku, jak i chłodzenie, bo robił to serwisant. Co z tym czujnikiem? 

http://postimg.org/image/m5j07xy9r/


(JNJN) #4

 

 

No to są dwie opcje:

 

1 Trzeba zdjąć cooler i ponownie nałożyć pastę i dokładnie cooler założyć

2 Uszkodzony CPU


(Orrik) #5

Chyba raczej to drugie, skoro smarowane było przez serwisanta, jak i on też zakładał cooller. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale zasilacz też jest całkiem gorący po tym jak pada procek, ale to jest chyba konsekwencja przegrzewania się w środku procesora?


(JNJN) #6

Może zasilacz też uszkodzony lub marnej jakości?


(Orrik) #7

Właśnie zasilacz jest prawie nowy i całkiem niezły (Korsarza) - specjalnie kupiłem coś lepszego, bo początkowo myślałem, że to wina zasilacza. Wcześniej miałem jakiś najzwyklejszy z tzw czarnej listy, no i się skopcił w końcu. Chyba, że mój komputer jakoś gwałci zasilacze x-D Czyli według Ciebie gdyby się procek przegrzewał, to zasilacz powinien być zimny? U mnie zawsze gdy procek wysiada, to zasilacz również jest mocno ciepły, ale zawsze mi się wydawało, że to pochodna ciepła ze środka.


(JNJN) #8

No to zostaje co napisałem.


(Orrik) #9

Rozejrzę się za nowym prockiem. Znasz coś dobrego i nie drogiego zarazem?


(JNJN) #10

Nie wiadomo czy to się zasilacz grzeje? czy jest nagrzewany ciepłym powietrzem.

 

Allegro i kup moim zdaniem najmocniejszy do Twojej płyty.


(Orrik) #11

Jakby co to jak sprawdzić temperaturę w zasilaczu?


(JNJN) #12

 

Termometr elektroniczny i pomiar bezpośrednio na nim.


(krejzol123) #13

Według mnie powinieneś jeszcze raz nałożyć pastę serwisant też jest człowiekiem i mógł go po prostu źle założyć.