Przegrzewający się procesor

Witam. Posiadam procesor taki jak w opisie i niestety problem z nim mam. Komputer jest dość nowy i od niedawna wentylator na procesorze zaczął chodzić na pełnych obrotach. Pasta z tego co widać i czuć jest w porządku, radiator czysty, wentylator też. Z tyłu obudowy wentylator 12cm, w zasilaczu 12cm, z boku tuba na procesor z wentylatorem 8cm 5v, u dołu z boku obudowy wentylator 8cm 5v, karta graficzna z własnym wentylatorem. Tak więc jak widać przepływ powietrza powinien być ok a mimo to temperatura i obroty wysokie. Co można zrobić z tym fantem? I dlaczego w programach do odczytu, temeratury na poszczególnych rdzeniach (tzn od 1 do 3) są niższe niż odczyt “procesor”? Załączam screena z hwmonitor oraz aida64 podczas normalnej pracy komputera.

Aida: http://zapodaj.net/d063ee4f4766.png.html

hwmonitor: http://zapodaj.net/2735d4fdbdfe.png.html

Z tego co widzę to procek się nie przegrzewa i przy tej temperaturze jego wentylator powinien się kręcić znacznie wolniej.

Albo masz wentylator procesora podpięty pod złe gniazdo (które w dodatku nie ma sterowania obrotami) albo masz w biosie wyłączone sterowanie obrotami co ustawia obroty na stałe na max, obstawiam tą drugą opcję.

Ewentualnie może jeszcze być tak że masz źle zamontowany radiator lub źle rozprowadzoną pastę przez co ciepło nie jest odpowiednio odprowadzane i dlatego płyta ustawia tak wysokie obroty aby obniżyć temperaturę do takiej jak na zrzutach.

Podpięty raczej w dobre gniazdo (najbliższej procesora) Hmmm mam wgrany asy tune 6 i ustawione sterowanie obrotami na auto, gdy zmieniam na ręczne to w sumie wychodzi na to że kręci się wolniej ale na chwilę znów przyśpiesza na maxa i potem znów wolniej i tak w kółko. Mógłbyś opisać w jaki sposób sprawdzić te ustawienia w biosie o których napisałeś i ewentualnie jak je zmienić?

Sprawdziłbym radiator ale nie chce go na razie ruszać ponieważ nie mam pasty i kasy na nową pastę na razie :slight_smile:

I przy okazji jak powinna być prawidłowo rozprowadzona pasta ?

Najlepiej wejdź do biosu zamiast ustawiać tylko przez program i tam poszukaj ustawienia sterowania wentylatorem, w różnych biosach może to być różnie nazwane i w różnych miejscach ale zwykle jest zakładka lub opcja w rodzaju wydajność lub health gdzie można sprawdzić i ustawić różne taki parametry.

W kwestii pasty to generalnie jest taka zasada żeby nakładać cienką równo rozprowadzoną warstwę tak żeby nie wyjeżdżać poza obrys powierzchni stykowej procesora chociaż w instrukcjach do niektórych coolerów piszą aby nanieść niewielką ilość pasty na środku procka i w trakcie montażu coolera obrócić go na procesorze rozprowadzając w ten sposób pastę, jak jest lepiej to nie wiem bo mam małe doświadczenie w tym.

Poniżej przedstawiam ustawienia biosu.

http://zapodaj.net/5ed302577435.jpg.html

Faktycznie ustawienia masz dobre, co jedynie bym jeszcze włączył “CPU FAN Fail Warnig” żeby wiedzieć jeśli wentylator na cpu się zatrzyma.

Pozostaje w takim razie kwestia czy masz dobrze zamontowany radiator i czy wentylator procka podłączony pod właściwe gniazdo.

Sprawdź jak jest oznaczone to gniazdo pod które masz podpięty wentyl procka, jeśli masz obok tego gniazda napis “CPU FAN” to jest dobrze podłączone (można też to sprawdzić tak że mając otwartą boczną obudowę wejść do biosu tam gdzie pokazuje ci te temperatury i prędkości i ostrożnie nacisnąć palcem na środku wentylatora tak żeby zwolnić jego prędkość i patrzeć w biosie czy zwalnia ten oznaczony jako CPU FAN czy SYS FAN).

Wentylator od procka podłączony pod cpu fan, wentylator obudowy podłączony pod nb fan, zaś sys fan jest wolny.

Zmieniłem ustawienie CPU smart fan mode z auto na pwm no i niby zwolnił trochę bo jest już poniżej 3000rpm. Przy jakich temperaturach procesora i reszty zacząć się obawiać?

To i tak chyba za szybko jak przy takiej temperaturze, może spróbuj delikatnie poruszać radiatorem i go docisnąć do procka.

W kwestii temperatury to mam niezbyt duże doświadczenie i nie chciałbym cię wprowadzić w błąd ale przy tej temperaturze chyba nie trzeba się martwić.

Najlepiej sprawdź w sieci do jakiej temperatury może dochodzić ten procesor który masz i jaka jest max bezpieczna dla niego temperatura.

Jest taki programik Core Damage który wymusza max obciążenie procka i można sprawdzić czy się nie zacznie przegrzewać ale przy niedostatecznym chłodzeniu może się to skończyć sfajczeniem procka.

Dziwne ale postanowiłem sprawdzić wczoraj temp procka. Wchodzę i ku mojemu zaskoczeniu temp poniżej 40 stopni. Więc robię reset i do biosa a tam 40 stopni. Lecz gdy się uruchomił skoczyła już do ponad 50. Dziś uruchamiam kompa i również ku mojemu zaskoczeniu temperatura to mniej niż 40 stopni dzięki czemu wentylator chodzi dość cicho. Nie rozumiem już tego mojego kompa raz tak jak by się grzeje a raz nie potrafi ktoś to wyjaśnić?