Przegrzewanie się acera serii 5500

siema.mam ''mały, problemik z moim ACER’em ASPIRE 5536G.przy graniu w niektóre gry dajmy na to bfbc2 czy medal of honor,lub nawet samego battlefielda 2142 mój lapek strasznie mnie wk*****.mianowicie co jakąś minutę robi spadki fps ze standardowych 50-60 do 1-2/s i tak przez 5-10 sekund.na początku uważałem że to jest wina syfu i czyściłem go odkurzaczem,lecz moje wysiłki spełzły na niczym.potem uznałem to za pastę termoprowadzącą i otworzyłem laptopa,zdjąłem radiator i zobaczyłem że pasta wygląda jak sylikon.teraz ostatnio popatrzyłem w program SIW i HWmonitor odkrywając przy tym że na podłączonym zasilaczu procek pobiera 30 W mocy a na baterii 4.80 W.więc teraz może by się przydało wymienić zasilacz?bo gdy gram bez zasilacza to gra się bez takich wybryków.weźcie też pod uwagę samą pastę i fakt że laptop był czyszczony od wewnątrz oraz ubogi BIOS który nie daje żadnych opcji podkręcania Itp.dam wam jeszcze wszystkie parametry:

ACER Aspire 5536G

CPU:AMD Turion X64 2.2GHZ oczywiście 2 rdzenie.

karta:ATI mobility radeon hd 4500/4600 series 512 mb

RAM:3.0 GB

sam zasilacz jest oryginalny od 9 miesięcy.

pamięć dysku C to jakieś 300 GB

oraz posiadam podstawkę chłodzącą

temperatura w stanie spoczynku 60/70 c a w stresie przekracza czasem 80

liczę na dobrą pomoc i krótkie zrozumiałe wypowiedzi

Hej,

To wynika przede wszystkim z oszczędności energii - domyślnie taktowanie procesora po przełączeniu na zasilanie bateryjne ulega obniżeniu, by wydłużyć czas pracy na ograniczonych jakby nie było zasobach energii. To więc nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Tutaj nie ma zależności tak, jak w PC’cie - zasilacz daje z reguły stałe napięcie i natężenie, które powinno umożliwić nie tylko zasilenie komputera w czasie pełnego obciążenia, ale i ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora. Zresztą wystarczy spojrzeć na zasilacz i przemnożyć napięcie przez natężenie - otrzymamy moc podaną w Watach, którą jest w stanie dostarczyć zasilacz.

Całkowicie normalne - w laptopach zawsze jest ubogi BIOS ze względu na to, że komputerów tych nie rozbudowuje się tak, jak klasycznego PC’ta, a dodatkowo przecież komputer nie być przede wszystkim mobilny - można więc zapomnieć o możliwościach OC.

To akurat demon szybkości nie jest.

:arrow: Instalowałeś najnowsze sterowniki do karty graficznej oraz do chipsetu płyty głównej?

:arrow: Aktualizowałeś platformę DirectX?

:arrow: Jak wygląda temperatura układu w czasie pełnego obciążenia? Możesz to sprawdzić przy pomocy programu GPU-Z.

:arrow: Czy modyfikowałeś schematy taktowania bądź w inny sposób próbowałeś polepszyć osiągi karty graficznej?

:arrow: Jakiego podzespołu temperatura osiąga takie wartości?

:arrow: Jaka jest temperatura chipsetu płyty głównej i dysku? Sprawdzisz to przy pomocy programu Speccy

:arrow: Z jakiego systemu korzystasz?

Czy ułożenie podstawki chłodzącej nie zasłania przypadkiem wlotu powietrza?

Pozdrawiam,

Dimatheus

widze że się nie zawiodę a więc:

karta graficzna ma najnowsze sterowniki jeszcze z tego miesiąca,ale do chipsetu płyty głównej nic nie instalowałem

:jest directx 11 ale używam raczej 10 bo tak mam ustawione w grach:D

:tęperatura nigdy nawet na teście wydajności jakimś tam podobnym programem nie przekracza po 10 minutach 90 i nigdy mi się nie wyłączył z powodu temperatury

:nie podkręcałem karty ani procesora to raczej odpada

:te wartości są w różnych podzespołach ale tę temperaturę wyczytałem z czujnika z podpisem płyty głównej

dam ci odczyt SIW’a

{temperatury}

AMD Turion X2 RM-74:69 stopni

ACPI:TZS0: 72’c

TZS1: 65’C

i przepływ powietrza 49’c

te temperatury są odczytane w tym momencie

oczywiście jak większość lapków z Visty i wcale mi się to nie podoba

podstawka kupiona była gdy już miałem te temperatury a wejscie ‘‘wlot’’ mam z przodu na przedniej kaście

płyta główna ma temperaturę 72’c,t=dysk to lajcik 49’c

jakby ci to pomogło to płyta główna ACER JV50PU

Hej,

To trzeba uzupełnić - koniecznie!

Temperatura w granicach 90 to bardzo wysoka wartość. I to właśnie ona może powodować problemy. Czy układ graficzny mam dodatkowe chłodzenie aktywne czy tylko pasywny radiator?

To prawdopodobnie temperatury płyty głównej - niestety one też są o dużo za duże. Czy wszystkie kanały powietrzne są w laptopie drożne? Czy wentylatorki działają prawidłowo? A może któryś z radiatorów nie trzyma się poprawnie?

A nie jest to przypadkiem wyjście? Wejście zwykle znajduje się od spodu laptopa…

Pozdrawiam,

Dimatheus

  1. podaj mi jakieś stronki na których są takie żeczy do chipsetu bo w serwisie acera nie ma:(

2.jest jeden radiator który ogarnia procka kartę i jeszcze jakieś urządzenie

3.wsztstko było pokryte małą przezroczystą warstwą kurzu ale to wyczyściłem:) a wentylator jest tylko jeden

4.nie nie nie to jest acer aspire tutaj są dziwne rozwiązania a więc wlot powietrza umieścili koło czytnika SD naprzeciwko użytkownika

szukaj dalej może znajdziesz przyczynę pozdro.

Hej,

Fakt, sprawdziłem na stronce Acer’a i nie ma w tym modelu sterowników do chipsetu płyty głównej. Zapewne wyszli z założenia, że sterowniki obecne w systemach będą działać poprawnie.

Jesteś pewien, że jest jeden radiator na wszystkich tych elementach?

Chłodzący radiator odprowadzający ciepło procesora rurkami cieplnymi?

Spokojnie, z wieloma Acer’ami się spotkałem i sam też z Acer’a korzystam. Aczkolwiek raczej nie zgodzę się z tym, co piszesz. Z przodu są oczywiście otwory wentylacyjne, ale głównym jest ten położony poniżej wentylatora. Załączam go zaznaczonego na poniższym screen’ie - i to tego otworu nie można zasłaniać w żaden sposób.

48634529616950899269_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

tak jeden wentylator z radiatorem o 2 miedzianych rurkach.

na 3 elementach odchodza 2 takie rurki i jedna odnoga na procesor

to co pokazałeś na zdjęciu nie jest żadnym otworem to poprostu takie dziwne coś niewiadomo po co i dla czemu bo nie ma w tym żadnej szczeliny a wejscie do powietrza jest z przodu pod touchpadem

Hej,

Niemożliwe. A czy przypadkiem przy zakładaniu wentylatora (razem z obudową), nie wsadziłeś go przez przypadek odwrotnie, blokując jednocześnie otwór wlotowy powietrza? Bo uwierz mi, to on jest głównym otworem wentylacyjnym; te z przodu obudowy, to tylko dodatkowe, w których i tak nie czuć żadnego przepływu powietrza. Ściągnij tę część obudowy i sprawdź, czy faktycznie nie ma w niej otworów. Jeśli są, mamy źródło problemu - zablokowany otwór wentylacyjny…

Pozdrawiam,

Dimatheus

durzo się dopytujesz ale naprawdę wiem co piszę wentylator pobiera powietrze z drugiej strony rurki od radiatora która konczy się gdzieś w połowie laptopa więc żadnego otworu nie ma

a wentylator ma metalową płytkę na wierzch więc nie ma szans żebym go źle założył bo by nie wszedł

NiszczycieLaptopów ma racje w acerze 5536 jest podobny problem to znaczy otwory wentylacyjne przez, które powinno być pobierane zimne powietrze są zalane plastikiem. Przypuszczam, że jest wada produkcyjna, w acerze 7740 z tej samej linii stylistycznej otwory są drożne i temperatury o niebo niższe. Jeśli laptop jest na gwarancji dzwoń do Acera powiedz w czym problem i powinni wymienić obudowę w końcu to ich wina, jeśli nie możesz spróbować zdjąć dolną obudowę i porostu wyciąć te otwory pilnikiem. Tylko pamiętaj, że to ingerencja na własną odpowiedzialność.

Hej,

Mea maxima culpa. Faktycznie, nie przyszło mi na myśl, że może być to wada produkcyjna. Swoją drogą ciekawe, dlaczego nie zostało to wyłapane w czasie pakowania laptopów. Wychodzi na to, że oboje mieliśmy rację: że to przez ten otwór powinno być pobierane powietrze, ale w konkretnym egzemplarzu zostało on zalany… Laptop najnowszy pewnie nie jest, więc faktycznie warto - jeśli nie ma już gwarancji - samemu zrobić nacięcia - zmiana temperatur gwarantowana. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

nie nie taki otwór był w poprzednim modelu 5400/5500 ale zlikwidowano go w modelach 5536 i 5536g bo był niewydajny a pozatym pobierając powietrze z przodu lapttop chłodzi pamięć RAM i dysk twardy więc tutaj zostało to spieprzone przez projektantów w dodatku dali wiatrak 1100 RPM a dziś nałożyłem nowa pastę sylikonowa bodajże i temperatury są wyższe jeszcze:( to pewnie wina tej pasty heatsink compounds:(((

Hej,

No tak, tyle że każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony chłodzenie dysku i RAM’u jest przydatne, ale z drugiej strony powietrze chłodzące procesor jest cieplejsze, więc i jego skuteczność jest zdecydowanie mniejsza.

Z ciekawości - dali wentylator, który nie na tylnej obudowy? Tzn którą częścią zasysa on powietrze? Czy może jest on standardowy, taki jak do zasysania powietrza z otworu położonego poniżej?

101720

Lepiej używać tych ze srebrem - zdecydowanie lepiej się sprawują w akcji. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

1.no właśnie więc wywierce w tamtym miejscu parę dziurek wiertarką ale boję się o dysk bo jest dość ciepły 40 stopni ponad

2no właśnie wentylator ma tylko możliwość ssania od góry bo idioci z biura konstrukcyjnego acera chcieli mi schłodzić RAM:(

3boję się o mój procek bo słyszałem że ta pasta przewodzi prąd i trzeba uważać a pozatymm tą mam za 3 złote:D

Jeśli rzeczywiście boisz się o procesor użyj porządnej pasy. Te tanie zazwyczaj mają mała przewodność cieplną, co z tego, że teraz zaoszczędzisz kilka złotych jak za miesiąc z powodu słabej pasty spalisz CPU?

Tak masz racje pasty z srebrem przewodzą prąd, ale wystarczy je dobrze nałożyć i wszystko śmiga. Osobiście używam ArcitcSilver5 jest dość droga ale bardzo dobra.

Tu masz zdjęcie procesora z serii AMD Turion X64 x2 wewnątrz kwadratu zaznaczonego na zielono nałóż i rozprowadź pastę, tylko uważaj by nie ubrudzić żadnej innej części procesora zwłaszcza elementów zaznaczonych czerwoną strzałką

46575296.jpg

Śmiem wątpić, w wyższych modelach o silniejszych podzespołach otwór jest drożny, gdyby był nie wydajny również tam byłby zablokowany.

tak czy siak wcześniej pasta była aluminiowa a otwór wywierce bo mój model jest małowydajny i potrzebuje dodatkowego chłodzenia a gdy to zrobię podkładka wspomorze wiatrak i będę miał 1.1 +jeszcze 2.6 RPM:D

Dodane 15.06.2011 (Śr) 20:58

słuchajcie wywierciłem z 30 otworów w ty miejscu ktore wskazał dimatheus na skrinie i mam temperatury niższe o 10 stopni i procesor jest stabilny po 2 godzinach grania w batttlefield bc2.yupi jeżeli przez 3 dni nie zrobi mi ani jednego stanu krytycznego to zamknijcie temat:P

Hej,

Taka temperatura dla dysku w laptopie to naprawdę dobra temperatura. Tutaj więc w ogóle nie martwiłbym się o dysk.

Skoro tak, to chyba jednak wada konstrukcyjna. :expressionless:

Rozwiązanie proste - inna pasta ze srebrem i zmiana. :slight_smile:

Potwierdzam. Sam też przy składaniu kompów używam takowej.

Aż chce się powiedzieć - a nie mówiłem! A sam wynik obniżenia temperatury całkiem świetny! Teraz jeszcze pomyśl o zmianie pasty i będzie jeszcze lepiej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

dzięki teraz o wiele lepiej mi się gra najwyższa temperatura ostatnio to 70 stopni:D silver 5 działa:P

Hej,

I bardzo dobrze!! :slight_smile: Drobna przeróbka, a jak wiele zdziałała.

Oczywiście, już kilkukrotnie to sprawdziłem. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Również u kumpla z takim samym problem wyciąłem otwory efekt:

W spoczynku: przed 80C - teraz ~38C

W stresie: powyżej 90C (wyłączenie komputera po ok 1min) - teraz ~75C