Przegrzewanie sie kompa:/


(Andr W) #1

Witam!!

Mam problem dotyczący przegrzewaniem sie kompa, a dokładnie chodzi o 2 dyski (WD 80GB i 160GB), które mam włożone do kompa. Po 6-8 godzin chodzenia, komputer wydaje dźwięk tak jakby sie restartował, ale się nie restartuje tylko wydaje taki dźwięk kilka razy pod rząd i wtedy go wyłączam ponieważ boje sie że cos moze się spalić. Jak dotknę dysków to aż pażą tak samo jak grafa (Radeon 9800Pro). Nawet wyjołem go z przegrody na skrzynke i otworzyłem obudowe ale to nic nei dało:/

Co polecalibyście za wentylator na procka, tak żeby chłodził wszystkie części do kompa??


(Bartekviper) #2

Kup sobie chłodzenie wodne.


(Michal Kolatek) #3

Ciekawe ile takie kosztuje

WD to dyski podatne na grzanie się, dokup do nich chłodzenie.

Karta czy jest zakurzona, jak tak to wyczyść z kurzu.


(Gugu007) #4

Musisz zapewnić obieg powietrza w obudowie - jeśli jest możliwość to zainstaluj wentylatory wylotowe i wlotowe w obudowie. Wymiana wentyla na procku nie załatwi sprawy. Są różnego rodzaju obudowy dysków twardych z chłodzeniem, np. Titan ma aluminiową niewymienna kieszeń z wentylatorami (ok. 50 zł sztuka) mocowaną w zatoce 5,25". Są również wentylatory mocowane na samym dysku, ale to raczej połowiczne rozwiązanie. W krańcowym przypadku zmień obudowę - najlepiej z wentylami 120 mm, np. Shark (dodatkowo jest ona z aluminium, co w zasadzie robi z niej wielki radiator). Niezły też jest Preatorian Cooler Mastera, ale on ma tylko wentyle 80 mm. Dodatkowo na ścianie lewej bocznej powinny być wloty powietrza do chłodzenia procka i karty graficznej, w których najczęściej da się również zainstalować wentylatory wlotowe. :mrgreen:


(Andr W) #5

gugu007 dzięki za rady :smiley:

Załatwiłem sobie 1 wiatraczek na tył obudowy tylko zbytnio nie wiem gdzie go podłączyć na płycie głównej (ECS K7S5A Pro(chipset SiS 735) :? Może ktoś z Was wie??


(Zbych ) #6

http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=2117 chłodzenie do dysków bardzo dobże chłodzi. Jeżeli dwa dyski z takim chłodzeniem nie zmieszczą sie w "kieszeniach" 3,5 cala można do drugiego dysku dokupić specjalne mocowania i umiescić go w kieszeni 5,5 cala czyli pod napędami cd czy dvd. Dyski ATA 100 czy 133 a nawet SATA wymagają stosowania specjalnych kieszeni czyli w całosci wykonanych z aluminium w dodatku z zamontowanymi wiatrakami , wydatek troche duży bo taka kieszeń kosztuje ponad 100zł , więc lepiej dokupić takie chłodzenie jak podałem w linku


(Andr W) #7

tylko ja nie mam miejsca na to chłodzenie dysków :frowning: bo mam ułożone dyski jeden pod drugim


(Michal Kolatek) #8

To nie dobrze jeden grzeje drugi, zmień lokacje dysków.


(Andr W) #9

narazie podłaczyłem wiatraczek z tyłu kompa :smiley: także zobaczymy jak się komp będzie sprawował :slight_smile:


(Gugu007) #10

Jeden dysk zamontuj w kieszeni 5,25 (za pomocą adaptera tzw. sanek lub niewymiennej kieszeni Titan ok. 50 zł z wentylami 2x4 cm - kieszeń wymienna jest 2-3 razy droższa). Wentylator wylotowy podpinasz do płyty lub do zasilacza - jeśli nie masz wentyla z molexem to potrzebujesz kolejny adapter.

Drugi dysk - jeżeli dalej się będzie grzał zaopatrz w chłodzenie z wentylem.:mrgreen: