Przegrzewanie sie kompa:/

Witam!!

Mam problem dotyczący przegrzewaniem sie kompa, a dokładnie chodzi o 2 dyski (WD 80GB i 160GB), które mam włożone do kompa. Po 6-8 godzin chodzenia, komputer wydaje dźwięk tak jakby sie restartował, ale się nie restartuje tylko wydaje taki dźwięk kilka razy pod rząd i wtedy go wyłączam ponieważ boje sie że cos moze się spalić. Jak dotknę dysków to aż pażą tak samo jak grafa (Radeon 9800Pro). Nawet wyjołem go z przegrody na skrzynke i otworzyłem obudowe ale to nic nei dało:/

Co polecalibyście za wentylator na procka, tak żeby chłodził wszystkie części do kompa??

Kup sobie chłodzenie wodne.

Ciekawe ile takie kosztuje

WD to dyski podatne na grzanie się, dokup do nich chłodzenie.

Karta czy jest zakurzona, jak tak to wyczyść z kurzu.

Musisz zapewnić obieg powietrza w obudowie - jeśli jest możliwość to zainstaluj wentylatory wylotowe i wlotowe w obudowie. Wymiana wentyla na procku nie załatwi sprawy. Są różnego rodzaju obudowy dysków twardych z chłodzeniem, np. Titan ma aluminiową niewymienna kieszeń z wentylatorami (ok. 50 zł sztuka) mocowaną w zatoce 5,25". Są również wentylatory mocowane na samym dysku, ale to raczej połowiczne rozwiązanie. W krańcowym przypadku zmień obudowę - najlepiej z wentylami 120 mm, np. Shark (dodatkowo jest ona z aluminium, co w zasadzie robi z niej wielki radiator). Niezły też jest Preatorian Cooler Mastera, ale on ma tylko wentyle 80 mm. Dodatkowo na ścianie lewej bocznej powinny być wloty powietrza do chłodzenia procka i karty graficznej, w których najczęściej da się również zainstalować wentylatory wlotowe. :mrgreen:

gugu007 dzięki za rady :smiley:

Załatwiłem sobie 1 wiatraczek na tył obudowy tylko zbytnio nie wiem gdzie go podłączyć na płycie głównej (ECS K7S5A Pro(chipset SiS 735) :? Może ktoś z Was wie??

http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=2117 chłodzenie do dysków bardzo dobże chłodzi. Jeżeli dwa dyski z takim chłodzeniem nie zmieszczą sie w “kieszeniach” 3,5 cala można do drugiego dysku dokupić specjalne mocowania i umiescić go w kieszeni 5,5 cala czyli pod napędami cd czy dvd. Dyski ATA 100 czy 133 a nawet SATA wymagają stosowania specjalnych kieszeni czyli w całosci wykonanych z aluminium w dodatku z zamontowanymi wiatrakami , wydatek troche duży bo taka kieszeń kosztuje ponad 100zł , więc lepiej dokupić takie chłodzenie jak podałem w linku

tylko ja nie mam miejsca na to chłodzenie dysków :frowning: bo mam ułożone dyski jeden pod drugim

To nie dobrze jeden grzeje drugi, zmień lokacje dysków.

narazie podłaczyłem wiatraczek z tyłu kompa :smiley: także zobaczymy jak się komp będzie sprawował :slight_smile:

Jeden dysk zamontuj w kieszeni 5,25 (za pomocą adaptera tzw. sanek lub niewymiennej kieszeni Titan ok. 50 zł z wentylami 2x4 cm - kieszeń wymienna jest 2-3 razy droższa). Wentylator wylotowy podpinasz do płyty lub do zasilacza - jeśli nie masz wentyla z molexem to potrzebujesz kolejny adapter.

Drugi dysk - jeżeli dalej się będzie grzał zaopatrz w chłodzenie z wentylem.:mrgreen: