Przejechany pies - co grozi kierowcy?


(dragonn) #1

Rozumiem że to nie jest forum prawnicze, ale mam nadzieję że ktoś poda mi jakąś sensowną odpowiedź (google przeglądałem, ale to nie o to chodzi, bo niektóre wątki mają po parę lat). Zebrałem dzisiaj jadąc samochodem psa od moich niezbyt lubianych sąsiadów, problem by nie był gdyby to był jakiś kundel, ale twierdzą że dali za niego 600zł i chcą tyle kasy z to że go przejechałem. Nie miałem możliwości wyhamować, za późno go zauważyłem. Pies niestety tego nie przeżył, nie jechałem szybko, miałem 60km/h w zabudowaniu (przyznam że trochę przekroczyłem, ale tego policja i tak nie jest w stanie stwierdzić). Czy może mi coś grozić w przypadku zgłoszenia na policję tej sprawy?


(Karolekc5) #2

wydaje mis się żę powinni zapłacić za naprawę szkody jaką doznał samochód podczas zderzenia z nie upilnowanym psem na drodze! !!


(dragonn) #3

Właśnie też mi się tak wydaje, ale akurat o to się nie martwię, bo szkód na samochodzie nie ma, pies był mały. Kwestia jest czy się ostatnio nic w przepisach nie zmieniło?


(Qwerty01) #4

Nie. Możesz żądać odszkodowania przeżytym stresem (wbiegnięcie psa). To nie twoja wina.


(dragonn) #5

No cóż, dzięki za odpowiedzi. Jest jeszcze kwestia dobrych stosunków z sąsiadami, nie lubię sobie robić wrogów, ale 600zł za psa to z leksza przegięcie. Ale to już jest moja osobista kwestia.


(Drobok) #6

Od siebie dodam to, że jest obowiązek trzymania psa na smyczy :slight_smile: Mój wujek małe pieski sprzedawał po 1,1tyś. Moja ciotka również dała coś w tych okolicach za swego. Nie ma żadnego przegięcia w takich cenach rasowych psów. Oni psa nie upilnowali ich problem i tyle :slight_smile:


(Sokar11) #7

Moim zdaniem po wypadku powinieneś poinformować policję aby była sporządzona notatka bo tak to na drodze cywilnej mogą się domagać odszkodowania a ty nie masz żadnych dokumentów.


(Karolekc5) #8

Szkoda mimo wszystko pieska, bo on naj mniej tu winien a najbardziej poszkodowany :((

Ciekawi mnie jak to będzie z leśną zwierzyną , można od kogoś wtedy zadąć odszkodowania?? Tak jak jest na przykład jak dziki poryją pola to wypłacają odszkodowania.


(M@ster) #9

600zł to wcale nie dużo za psa, jak z rodowodem to już w ogóle w tyś. idą ceny - tak czy owak przedmówcy dobrze Ci mówią, to w zasadzie ich wina a nie Twoja.


(Drobok) #10

Są znaki o zwierzynie leśnej, jednak znawcą nie jestem więc się nie wypowiem :slight_smile:

A co do samego faktu, szkoda psa, ale już jest po fakcie. Życia mu nie przywrócisz.


(rogacz) #11

Coś mi się widzi że jak złamałeś przepisy - przekroczyłeś prędkość to twoja wina jest adekwatna i się te 600zł należy. Dodatkowo powinieneś być szczęśliwy że Policji nie wezwali bo by wzrosła kara :wink:


(dragonn) #12

M@ster wiem, ale wiesz mam inne podejście do tego, mieszkam na wsi, mam dwa kundle i nie wyobrażam sobie wydanie tyle kasy na psa. Sam lubię psy i szkoda mi go, ale 600zł to sobie o tak nie wyciągnę, a jak już ktoś sobie kupuje takiego psa, to niech go trochę bardziej pilnuje.

EDIT

up tak ale kto mi udowodni że miałem te 10km/h więcej? Wiem że to chamskie myślenie, ale tak już jest, nikt tam nie stał z fotoradarem.


(xyzzyx) #13

to cytat stąd http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=j … UA&cad=rja Jako że wątek jest w “Na luzie” dodam że miałbyś problem gdyby pies przeżył i zwołałby kumpli z wojska. To oczywiście był żart, nie masz chyba się czego obawiać a wręcz jeżeli pies biegał wolno to ty możesz domagać się pokrycia kosztów szkody od właściciela.


(Drobok) #14

http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/ … e-psa.html


(xyzzyx) #15

za szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną odpowiada zarządca lub dzierżawca terenu łowieckiego, też opisane w linku który podałem koledze @dragonn. Przy czym jeżeli byłoby to zdarzenia na drodze oznakowanej znakami ostrzegającymi o występowaniu dzikich zwierząt, o odszkodowaniu zapomnij.


(Karolekc5) #16

Rozumiem ze tam gdzie nie ma takich znaków można się domagać w takim razie rekompensaty ??

A co jak Pieszy wlezie pod koła w niedozwolonym miejscu ?? itp.


(xyzzyx) #17

co do pieszego nie wypowiem się :stuck_out_tongue: a co do reszty pytania zajrzyj pod linka o którym piszę. Tam są podane odpowiednie paragrafy(nawet).


(system) #18

A odwróćmy sytuację jak by to był twoj pies domagałbyś się odszkodowania?


(pgr) #19

O ile nie zrobiłeś tego specjalnie :smiley: a pies był bez opieki tj luzem i nie ma świadków to nic ci nie zrobią - olej ich o ile nie ma uszkodzeń auta

Mogą cię teoretycznie o odszkodowanie z pozwu cywilnego potraktować ale chyba nie udowodnią wartości psa (czyli 6 stówek) i za dużo z tym zachodu, poza tym wtedy ty ich tez zaskarż o odszkodowanie za stres powypadkowy :smiley:

No i artykuł 77 kodeksu wykroczeń


(Drobok) #20

Nie dostaną nic z pozwu cywilnego bo pies latał luzem :slight_smile: