Przejście z systemu 32 bitowego na 64 bitowy na laptopie

(Jacob) #1

Cześć!

Co raz bardziej kusi mnie, żeby u siebie na laptopie zainstalować system 64 bitowy. Mam 4GB ramu i denerwuje mnie, że mogę korzystać tylko z 3 GB. Dlatego chciałbym zainstalować taką wersję systemu, która obsłuży mi 64 bity. Ale mam kilka wątpliwości i chciałbym o nie zapytać:

a) Skąd pobrać sterowniki do systemu 64 bitowego dla tego laptopa. Byłbym bardzo wdzięczny za podanie linka...

b) Teraz tak - jak będzie wyglądało działanie antywirusa na takiej wersji systemu - mam obecnie Norton Internet Security 2010 - czy będzie on działać?

b) Jak z grami i programami na tym systemie - wydajność ich bardzo spadnie?

(Jusko) #2

Zwykle zachowana jest kompatybilność z aplikacjami 32bitowymi, więc tu nie martwiłbym się. Wydajność spadnie? Raczej nie, wprawna osoba zauważy właśnie przyrost w responsywności systemu, ale nie wiem, czy jest to tak widoczne w Windows jak w Linuksie. Wprawdzie używam Linuksa w 64bitach, ale gdybym miał okazję i możliwość - brałbym system x86_64.

Aha i pewnie wiesz, że by mieć system x86_64, trzeba mieć wpierw taki procesor? Pytam, bo nie każdy to wie:-/

(niezDarek) #3

podstawa, jaki system chcesz instalować ?? linux'a czy windows'a ??

załóżmy że Windows'a (tak sie domyślam)

ad a) sterowniki akurat do tego netbook'a w przypadku Windows 7 (domyślam sie że z nigo chcesz kożystać) to nie problem są automatycznie pobierane, ponadto te co są na stronie firmy Asus powinny bez problemowo działać także na systemie x64

ad b) na 100% będzie działał Norton Internet Security 2010 bo sam go miałem na systemie windows 7 x64

ad c) ogólnie różnicy nie odczułem, najważniejsze że nie zwolniły, dopisać jeszcze można fakt że programy w wersji x64 działają lepiej, sprawniej, przykładowo program do kompresji muzyki w wersji 64bitowej kompresuje ją wyraźnie szybciej niż ten sam ale w w wersji 32 bitowej

(pakeroso) #4

kubus94 ,

• jeśli chodzi o sterowniki, to możliwości są 2:

:arrow: można spróbować sterowników do Visty x64, do pobrania stąd

:arrow: na 99% będą w Windows Update sterowniki od Microsoftu (trzeba przyznać, że postarali się chłopaki)

• jeśli o nortona 2010 chodzi, to będzie działał bezproblemowo (jak już wyżej wspomniano)

• no i w końcu jeśli o wydajność programów, to pogorszenia na pewno nie zauważysz, co do gier to nie wiem, ale u mnie działają bez zarzutów

sterowniki Asusa chcesz instalować na lapa HP ??

(Jacob) #5

Nie ja to robię na moim laptopie HP Pavilion dw6880ew - na netbooku zostaje Seven ale 32 bitowy...

Czyli w miarę wszystko będzie działać? Procesor Intel Core Duo obsłuży mi 64 bity?

(Www Rafis) #6

Tak ten procesor obsługuje architekturę 64 bitową.

System chodzi stanowczo płynniej.

Nie wiem o ile wierzyć Systemowemu idneksowi wydajności komputera ale na 64 bitowej wersji 7 wydajność karty graficznej (GeForce 9800 m) pokazuje mi wynik 6,2 gdzie przy 32 bitowej Viscie było to 5,1.

Nie instalowałem jeszcze gier w które grałem na Viscie ale PES 2010 chodzi bez problemu na maksymalnych.

(pakeroso) #7

Vista ma mniejszą skalę oceniania niż 7, zatem w tym przypadku wyszło nawet na korzyść Visty :stuck_out_tongue:

Ja obstawiam, że wszystko będzie działać.

(niezDarek) #8

tak obsłuży, problem może być w pamięci RAM ponieważ u mnie system x64 miał ok 20% większe zużycie niżeli x86 więc do komfortowej pracy 2GB są absolutnym minimum,

moje pomyłka spojrzałem na netbooka, co nie zmienia faktu że na stronie producenta są sterowniki do systemu x64 :stuck_out_tongue:

(Gorgoroth) #9

Tutaj kolejna pomyłka. Ludzie, przyjmijcie nareszcie do wiadomości, że nie ma czegoś takiego jak x32... :expressionless:

Co do tego nieszczęsnego RAMu - od miesięcy śmigam na Win 7 x64 mając 2 GB RAMu DDR 3 i wszystko chodzi super. Nie gram w szczególnie wymagające gry (max. NFS Undercover) ale mimo tego stwierdzam, że 2 GB wystarczają dla średnio wymagającego użytkownika (czyt. dla kogoś, kto nie gra w najnowsze gry na max. detalach).

Przy takiej ilości RAMu (2 - 3 GB) nie neguję instalacji systemu w wersji x86, jednak jeśli np. przyjdzie nam do głowy dołożyć RAMu to co wtedy...? Instalacja "na czysto" wszystkiego od początku? Przy 4 GB jak wiadomo jest wymagany system x64. Sprawa prosta jak drut ;]

(Jacob) #10

Mam jeszcze pytanie odnośnie wirtualizacji w systemie 64 bit. Czy gdybym chciał np. wirtualizować XP to muszę mieć wersję XP 64 bit czy dam radę wirtualizować 32 bitowy system?

(Gorgoroth) #11

Oczywiście, że wystarczy "zwykły" 32-bitowy.

(Jacob) #12

No, ale jeśli ja bym chciał dość często korzystać z VirtualBoxa to czy nie będzie to nie komfortowa praca? Czy w ogóle istnieje VirtualBox w wersji 64 bitowej? Jeśli tak to czy nie lepiej by było zainstalować XP x64?

(pakeroso) #13

Istnieje VirtualBox w wersji x64 i na nim możesz postawić XP x86 bez jakiegokolwiek dyskomfortu pracy - zatem nie ma znaczenia jaki system wirtualnie postawisz.

Poza tym, jeśli planujesz często stawiać nowy wirtualny system, to w Windows 7 wbudowany jest Windows Virtual PC, który w szybkości działania powala konkurencję (posiada jednak określone wymagania sprzętowe).

(Jacob) #14

Chodzi Ci o XP Mode...?

Bo jeśli tak to wolę tradycyjny XP na VirtualBoxie

A w ogóle jest XP w wersji 64 bit?

Choć skoro mówisz, że XP w wersji x86 będzie działać dobrze, to chyba z niego skorzystam:)

(pakeroso) #15

Tak, chodzi mi o XP Mode, który nie jest niczym innym jak wirtualnym systemem.

Jest XP w wersji x64, ale po angielsku i nie wiem czy zbyt stabilny.