Przejście z Windows 32-bit na 64-bit

Mam następujący problem.

Zakupiłem sobie komputer o konfiguracji:

GIGABYTE GA-P35-SL3-DS3L/S3L

Intel Core2Quad Q6600

GeForce 8600 GT 512 MB

4 GB (4 x 1 GB 800 MHz) DDR2

400 GB

itd…

Z powodu nie posiadania Windows 32-bit byłem zmuszony do jego instalacji ,lecz Windows XP 32-bit nie wykrywa wszystkich ramów , i nie wykorzystuje w pełni procesora.

Zastanawiam się nad nabyciem 64-bitowej wersji ,jednakże obawiam się ,że większość moich “zaufanych” aplikacji nie ruszy na nowszych Windowsie.

1. Znajdę w internecie sterowniki do wszystkich podzespołów?

2. Istnieje Service Pack do 64-bit?

3. Gdzieś indziej czytałem ,nie ma wersji PL?

4. Czy jakbym zakupił Viste 64-bit dużo bym stracił na wydajności w grach?

5. Zaufane aplikacje:

-Adobe Photoshop CS2 9.0

-Nero

-Foobar

-Gadu-Gadu

-Moorhunt

-Bearshare

-Deamon Tools

-FileZilla

-VLC VideoLan player

-Xfire

-Hamachi

Gry:

-Stranglehold

-GTA SA

-Call of Duty 4

-Pro Evolution Soccer 2008

-RTL Winter Sports 2008

-Soldier of Fortune 3

Wypisałem te wszystkie aplikacje ponieważ nie orientuje się na tych systemach bitowych.

Szczerze dziękuje za wszystkie odpowiedzi!

Wszystko sie odpali bo też używam 64b i działa dobrze bo kernel systemu jesli uruchomisz aplikacje 32 tez uruchomi ja jak 32:)

potwierdzam ze wszystko działa, nawet aplikacje z przed 2000 roku

hubeX , Windows XP 64- bitowy nie występuje w wersji polsko języcznej.

jlasinski ,jakaś łatka? a Service Pack jest? Czy sam w sobie jest WIN dość świeży? (nowoczesny)

XP 64 bit to niestety porażka i nie warto się w niego pakować, zdecydowanie polecam Ci inwestycję w Vista 64 bit.

hubeX , jest SP 2, Windows ten został wydany w 2005 roku a nazywa się dokładnie Windows XP Professional x64 Edition.

ok ,jednakże zostaje jedno dręczące mnie od dawna pytanie. Czy na Visćie dużo stracę na wydajności w grach?

Komputer ten kupiłem głównie do grania. (Proszę nie pisać ,że konsole są do grania to wiem i jest to dla mnie zbędne)

hubeX , przy twojej konfiguracji sprzętowej raczej nie.

Chyba finalne pytanie ,czy znajdę najnowsze sterowniki do mojego sprzętu pod Windowsem 64-bitowym?

hubeX , ale jakim XP, Vista? Poszukaj na stronach producentów, poszczególnych podzespołów.

jeśli to będzie Vista, to system sam zainstaluje sterowniki, a co do “ręcznego” instalowania, też nie powinno być problemów ze znalezieniem.

Na jakiej podstawie tak piszesz? Testowałeś system dokładnie? Sprawdzałeś go pod kątem programów 32 i 64 bitowych? Ja używałem systemu dość długo. Win XP x64 jest szybszy i stabilniejszy od zwykłego XPeka. Jedyną wadą jest to, że nie ma polskiej wersji językowej/ Co ciekawe w testach z gazet komputerowych był szybszy od Visty x64.

Na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń w próbie wdrożenia tego w mojej firmie, z wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami tego systemu. Na obecną chwilę (poza problemami z tym systemem) to kupowanie i instalowanie go jest krokiem w tył, skoro jest dostępna Vista 64 bit.

Tak więc w grach zyskam w Windowsie:

XP 64-bit czy może Vista 64-bit?