Przejście z XPH na Vista Home Basic - zabezpieczenie system

(Lordminos) #1

Witam - zmieniam sprzęt oraz planuje przejść na Vista Home Basic. Mam kilka pytań w sprawie zabezpieczenia systemu:

1 - oprogramowanie antywirusowe: planuję Avira Premium - mam jeszcze aktywny klucz przez 3 miesiące (czy po wygaśnięciu zrobi się automatyczny downgrade do avira free czy będę musiał przeinstalować program ?) jak się sprawuje pod Vista ?

2 - oprogramowanie do zwalczania spyware: Windows Defender + SpyBot + A Squared Free - wystarczy ? Jak się sprawują pod Vista ? (generalnie praca codzienna będzie odbywała się na kontach z ograniczeniami, przeglądarka to Firefox z adblockiem, flashblockiem, filtrami i restrykcje na strony www, zresztą nikt nie będzie odwiedzał www z crack/serial/warez/xxx więc w sumie złapanie czegoś "będzie trudne").

3 - firewall - nie mam super poufnych danych IMO systemowy wystarczy

4 - zamykanie portów - czy WWDC działa pod Vistą ?

5 - konta z restrykcjami - tu mam największy problem: początkowo w systemie jest jedno konto zaraz po instalacji systemu i czy to jest pełen administrator czy jakiś nie pełny, bo z tego co widziałem to po kliknięciu prawym na program jest "uruchom jako administrator" czym to się różni od zwykłego "uruchom" ? jak prawidłowo założyć ograniczone konto ? Najpierw instaluję system, następnie tworzę dodatkowe 2 konta. Początkowo są to konta administratorów. Instaluję sterowniki + cały soft. Następnie z 2 utworzonych kont zdejmuję administratora na zwykłego użytkownika i nadaję im restrykcje. Daje mi o 2 ograniczone konta ( jedno moje i jedno brata ) oraz konto administratora, na które będę się logował, aby coś zainstalować. Czy lepiej od razu te 2 dodatkowe konta utworzyć jako użytkownik i instalować stery i soft ?

Zależy mi też na zablokowaniu w 1 koncie obsługi napędu, portów USB, przeglądania dysków - JAKIM DARMOWYM programem mogę takie restrykcje nadać ?

(Kolmar) #2

1) Sprawny, skuteczny, nie zamula kompa.

2) SpyBot, SpywareBlaster, WindowsDefender i okresowe skany darmowym Spyware Doctor powinny wystarczyć,

3) Comodo,

4) Nie działa ze względu na inną politykę zabezpieczeń czyt. UAC, ale jak będziesz miał Comodo będziesz mógł określić jakie porty mają być otwarte, a jakie nie,

5) Admin na Viście może być tylko jeden, dodatkowe konto, które tworzysz to jest power user na prawach administratora ale nie takich o jakich myślisz. Do zakładania kont polecam SteadyState.

Co do ostatniego pytania to z tym nie będzie problemu.

(Tobster) #3

WWDC działa pod Vistą.

(Kolmar) #4

tobster , a jaką wersję WWDC posiadasz ??

(demisen) #5

WWDC 1.4.1

(Kolmar) #6

Ta wersja nie ma prawa poprawnie działać ale dla pewności jeszcze raz sprawdzę.

W dniu 19.07.2008 , o godzinie 14:13 został dopisany post przez rokko

Program nie działa w 100% tak jak powinien.

(aero) #7
  1. spokojnie wystarczy

2. firewall systemowy w zupełności wystarczy.

(Tobster) #8

Ten systemowy jest mierny :C doinstaluj COMODO :slight_smile: