Przejściówka z IDE na SATA bład podczas uruchamiania komp

(Matrix506) #1

Witam, mam dziś mały problem z przejścówką Z IDE na SATA, otóż gdy już podłączam przejściówkę do gniazda w płycie, a do przejściówki podłączam dysk SATA to po uruchomieniu komputera wyskakuje mi komunikat: "primary ide channel no 80 conductor cable installed" i komputer staje, co mnie bardzo dziwi, bo w innych komputerach nigdy podczas podłączania tej przejściówki nie miałem takiego problemu. Co mogę z tym zrobić, aby komputer uruchamiał się dalej?

P.S Dysk podłączony to ów przejściówki jest prawidłowo wykrywany przez ten komputer.

(Cedar) #2

Wygląda na to, że taśma musi być 80 żyłowa a Ty podłączyłeś taśmą, która ma 40 żył.

(Matrix506) #3

Nie wiem czy dokładnie się zrozumieliśmy, ja wiem czym jest spowodowany ten błąd podczas standardowego podłączenia (z użyciem taśmy IDE)

Ale mi chodzi o to że ja podłączyłem przejściówkę z IDE na SATA (http://allegro.pl/ak121c-przejsciowka-d ... 17961.html).

I wyskakuje mi ten błąd.

(Alonewolf) #4

Problemem jest kabel IDE (zapewne zwykły o prędkości 66 a nie 100 lub 133) - sprawdź co pisze na tym kablu i wymień go.

Poza tym przejściówkę zamontuj bezpośrednio do płyty głównej (jak masz miejsce) to pozbędziesz się problemu.

(dudpis) #5

Tą przejściówke sie włącza prosto w płyte, bez taśmy tak? Bo ty piszesz tak, koledzy inaczej xd, albo ja źle rozumuję.

(Alonewolf) #6

dudpis - czy papuga (adwokat) jest potrzebny ?? Przecież napisałem....

(Matrix506) #7

Alonewolf wiem o tym :slight_smile: Przejściówkę zamontowałem bezpośrednio do płyty. Problem był taki że dysk wykrywało, ale wyskakiwał ów błąd i dalej nie szło nic zrobić. Przejściówka działa na 100% bo używałem ją nie raz, w różnych komputerach.

P.S wiem czego pojawia sie taki błąd, i czym jest on spowodowany. W moim przypadku był on związany nie z nieodpowiednio dobraną taśmą, tylko z przejścówką która powodowała taki błąd.

Poradziłem sobie z tym błędem. Zaktualizowałem bios tej płyty i wszystko gra.

(Alonewolf) #8

Tak też i pomyślałem że to ustawienia na BIOSie jeśli ze sprzętem wszystko OK, dzięki za info.

(dudpis) #9

No widocznie była ta papuga potrzebna bo nie trafiłeś ze swoim kablem ,tam gdzie trzeba.

Może nie miałem tego w ręce i dlatego pytam?

(Alonewolf) #10

Do dudpis... chłopie, są w tym temacie dwa zagadnienia:

1. Czy była podłączona przejściówka wprost w płytę (czasem się nie da bo np. k.grafiki "przeszkadza" - co zostało ostatecznie wykluczone).

2. Komunikat jasno określił że problem jest albo w punkcie 1 albo w BIOS-ie (w starszych BIOS-ach jest opcja "IDE Cable Connector Message" i powiązane z nią ustawienia) - co okazało się przyczyną "zawiasu" systemu.

Problemy rozwiązuje się krok po kroku...najpierw fizycznie (hardware) a potem programowo (BIOS oraz System).

(dudpis) #11

Chłopie nie wyjeżdżaj tu ze swoją wiedzą, nikt nie mówi, że jej nie posiadasz, tylko popatrz co napisałem wyżej. Tyle w temacie.

(Alonewolf) #12

dudpis...proponuję się ziółek napić na obniżenie ciśnienia i polemizowanie na temat (chociaż już po temacie) :smiley: