Przejściówka z IDE na SATA bład podczas uruchamiania komp

Witam, mam dziś mały problem z przejścówką Z IDE na SATA, otóż gdy już podłączam przejściówkę do gniazda w płycie, a do przejściówki podłączam dysk SATA to po uruchomieniu komputera wyskakuje mi komunikat: “primary ide channel no 80 conductor cable installed” i komputer staje, co mnie bardzo dziwi, bo w innych komputerach nigdy podczas podłączania tej przejściówki nie miałem takiego problemu. Co mogę z tym zrobić, aby komputer uruchamiał się dalej?

P.S Dysk podłączony to ów przejściówki jest prawidłowo wykrywany przez ten komputer.

Wygląda na to, że taśma musi być 80 żyłowa a Ty podłączyłeś taśmą, która ma 40 żył.

Nie wiem czy dokładnie się zrozumieliśmy, ja wiem czym jest spowodowany ten błąd podczas standardowego podłączenia (z użyciem taśmy IDE)

Ale mi chodzi o to że ja podłączyłem przejściówkę z IDE na SATA (http://allegro.pl/ak121c-przejsciowka-d … 17961.html).

I wyskakuje mi ten błąd.

Problemem jest kabel IDE (zapewne zwykły o prędkości 66 a nie 100 lub 133) - sprawdź co pisze na tym kablu i wymień go.

Poza tym przejściówkę zamontuj bezpośrednio do płyty głównej (jak masz miejsce) to pozbędziesz się problemu.

Tą przejściówke sie włącza prosto w płyte, bez taśmy tak? Bo ty piszesz tak, koledzy inaczej xd, albo ja źle rozumuję.

dudpis - czy papuga (adwokat) jest potrzebny ?? Przecież napisałem…

Alonewolf wiem o tym :slight_smile: Przejściówkę zamontowałem bezpośrednio do płyty. Problem był taki że dysk wykrywało, ale wyskakiwał ów błąd i dalej nie szło nic zrobić. Przejściówka działa na 100% bo używałem ją nie raz, w różnych komputerach.

P.S wiem czego pojawia sie taki błąd, i czym jest on spowodowany. W moim przypadku był on związany nie z nieodpowiednio dobraną taśmą, tylko z przejścówką która powodowała taki błąd.

Poradziłem sobie z tym błędem. Zaktualizowałem bios tej płyty i wszystko gra.

Tak też i pomyślałem że to ustawienia na BIOSie jeśli ze sprzętem wszystko OK, dzięki za info.

No widocznie była ta papuga potrzebna bo nie trafiłeś ze swoim kablem ,tam gdzie trzeba.

Może nie miałem tego w ręce i dlatego pytam?

Do dudpis… chłopie, są w tym temacie dwa zagadnienia:

  1. Czy była podłączona przejściówka wprost w płytę (czasem się nie da bo np. k.grafiki “przeszkadza” - co zostało ostatecznie wykluczone).

  2. Komunikat jasno określił że problem jest albo w punkcie 1 albo w BIOS-ie (w starszych BIOS-ach jest opcja “IDE Cable Connector Message” i powiązane z nią ustawienia) - co okazało się przyczyną “zawiasu” systemu.

Problemy rozwiązuje się krok po kroku…najpierw fizycznie (hardware) a potem programowo (BIOS oraz System).

Chłopie nie wyjeżdżaj tu ze swoją wiedzą, nikt nie mówi, że jej nie posiadasz, tylko popatrz co napisałem wyżej. Tyle w temacie.

dudpis…proponuję się ziółek napić na obniżenie ciśnienia i polemizowanie na temat (chociaż już po temacie) :smiley: