Przekierowywanie ze stałego adresu IP na adres zmienny

Witam.

Mam w domu całkiem ładnie zbudowaną sieć. Niestety, ma ona jedną bolączkę - jest nią zmienny publiczny adres IP. Chciałbym jakoś przeskoczyć ten problem. Myślałem o wykupieniu jakiejś domeny i podpięciu się pod nią. Tylko nie wiem, w jaki sposób to zrobić. Jeden z komputerów mógłbym skonfigurować tak, aby co jakiś czas wysyłał na jakiś serwer plik tekstowy z aktualnym adresem IP. Niestety, nie wiem jak mógłbym skonfigurować domenę, aby pobierała sobie adres IP z takiego serwera. W jaki sposób mógłbym zrobić takie przekierowanie i jakie usługi (serwer, domena) polecacie?

http://www.noip.com (interesuje Cię Dynamic DNS - podstawowe usługi masz za darmo).

Możesz odpalić “klienta” na jednym z domowych komputerów - co pewien czas sprawdza, czy nie zmienił się IP - jeżeli tak się stało, to aktualizuje. Nie potrzebujesz nawet domeny własnej - dostaniesz coś na zasadzie  kijek.ddns.net, chociaż jak z oczywiście jak chcesz mieć ładnie, możesz zawsze utworzyć CNAME na swoiej własnej domenie (np. remote.kijek.com --> kijek.ddns.net).

Swoja drogą - bardzo dużo routerów obsługuje teraz usługi typu no-ip, czy ddns i możesz to zrobić z pominięciem stacji roboczej z zainstalowanym klientem. Niektóre NASy też to obsługują.

Dzięki serdeczne za pomoc :slight_smile: Nawet nie wiedziałem o tym, że istnieje coś takiego, jak DDNS. Ale jak widać chciałem go sobie zrobić, tylko na piechotę. Okazało się też, że mój router jak najbardziej obsługuje DDNS, jednak tylko z dlinkddns.com oraz DynDns.org. Jednak jako posiadacz DLinka, zarejestrowałem się właśnie w tym pierwszym i wszystko działa bardzo dobrze. Jestem Ci ogromnie wdzięczny za pomoc :slight_smile:

Nie ma za co - też się czegoś dowiedziałem, że Dlink ma swoją usługę w tym temacie - o tyle to istotne, że powoli wszystko zaczyna być płatne, więc kiedyś może się to przydać :wink:

Przy czym darmowa jest tylko dla posiadaczy ich urządzenia. A w FAQ stoi jeszcze: