Przekładka elektroniki dysku, pytanie

Witam. Czy mogę do dysku sv8004h przełożyć elektronikę od sv4002h?? oba dyski od samsung’a oczywiście

dsc04730r.th.jpg

dsc04731v.th.jpg

i proszę ewentualnie o jakieś ostrzeżenia odnośnie tego co może pójść nie tak;]

i nie jestem pewien czy to jest od sv4002h gdyby ktoś mógł potwierdzić

Elektroniki dysku nie wymieniałem i nie wiem co może pójść nie tak, ale przed wymianą posprawdzałbym parametry techniczne obu dysków - jeśli są to nowe dyski to dane techniczne powinny być na stronie producenta. A już najlepiej byłoby dorwać dokumentacje techniczną obu dysków i ją przeczytać. Dyski mogą sie różnić prędkością obrotów, regulacją stanu idle i innymi parametrami technicznymi. Po wymianie nowy dysk może chodzić bez problemu, a może się np. spalić czy przegrzewać.

Witam.Oczywiście można,ale!!Obie elektroniki muszą pochodzić z dokładnie takich samych dysków, zgodność parametrów w każdym względzie na 100%,i powinno się udać.

ok rozumiem ale czy ktoś może powiedzieć czy dokładnie te które podałem można zamieniać

wyczytałem że oba dyski są z tej samej serii :

SpinPoint V40 SV8004H , SV6003H, SV4002H , SV2001H, SV8014H, SV6014H, SV6013H, SV4012H, SV3012H, SV2011H .

a skoro są z tej samej seria to mają 5400obr i ata 100

http://www.samsung.com/global/business/ … HUTIL.html

prosze o podpowiedz czy napewno moge przełożyć Gdyż oryginalna elektronika prawdopodobnie uległa uszkodzeniu bo komputer nie przechodzi testu POST gdy dysk jest podłączony i dlatego chciałbym przełożyć

Nikt za ciebie nie będzie odwalał roboty. Poszukaj troche i już, ewentualnie napisz do producenta. Tutaj są specyfikacje różnych dysków od Samsunga. Znajdź se odpowiedni i poczytaj. Przejrzałem po łebkach i wygląda na to, że parametry obu dysków są identyczne, także ja bym wymienił.

Nie powiem ci czy to się uda czy nie bo to może powiedzieć tylko producent i ktoś kto już zrobił taką przekładkę z dokładnie tymi samymi dyskami.

Za to opiszę ci moje doświadczenie w tej dziedzinie z dyskami Fujitsu (dysk w którym padła mi elektronika był z serii w której takie uszkodzenie jak moje było częstym zjawiskiem).

Moim problemem było uszkodzenie elektroniki polegające na nie kręceniu talerzami dysku.

Miałem dwa dyski o tej samej pojemności i prawie tym samym oznaczeniu (dodatkowa literka w oznaczeniu tego sprawnego oznaczała że ma on większą prędkość obrotową talerzy).

Jako że elektroniki delikatnie się różniły (w tym padniętym zarówno zasilanie talerzy jak i reszta styków była łączona z dyskiem taśmami a w drugim tylko zasilanie napędu talerzy a reszta łączona stykami bezpośrednio przylegającymi - lub odwrotnie) więc do sterowania dyskiem była używana ta właściwa od niego elektronika (i była ona podłączona do kompa i kablem zasilania i kablem danych) a tą z drugiego podłączyłem do dysku jedynie taśmą zasilania napędu talerzy (do kompa była podłączona tylko kablem zasilania).

W ten sposób też zminimalizowałem prawdopodobieństwo uszkodzenia czegoś w dysku lub elektronice choć i tak to było ryzykowne (zwłaszcza że tej sprawnej potrzebowałem do innego sprawnego dysku).

Ta przekładka którą opisałem udała mi się i przegrałem wszystkie dane na nowy dysk ale zrobiłem ją tylko na czas potrzebny na przeniesienie danych.

Uwaga: Skutki takiej podmianki ciężko przewidzieć bo dyski niby identyczne ale pochodzące z innych fabryk mogą nie być kompatybilne.

Zwróć uwagę że na fotkach tych elektronik widać że mają użyte inne układy więc szanse powodzenia maleją.

Jeśli zdecydujesz się na taką podmianę to robisz to na własną odpowiedzialność!

przekładka się nie udała zaryzykowałem jednak dysk wydawał tylko warkot dziwny i nic wiecej Nic mu sie od tej chwili na innej nie stało prawdopodobnie Może jak zdobęde identyczna elektronike to jeszcze pouzywam ten dysk ;]

dzieki za odp