Przekraczanie limitu w sieci

Witam! Mam problem. Otóż miałem internet 2 MB. Miałem 30 GB limitu do pobrania. Przekroczyłem ten limit i wysłali list, że teraz mam 21 GB. W kwietniu pobrałem ok.14 i chyba było ok, bo nie pisali. 30 maja jednak zadzwonili i zaproponowali podwyższenie internetu do 6 MB, bo stwierdzili, że znów pobraliśmy za dużo. A zwiększenie neta to też większy limit. Powiedzieli, że pobrałem 33 GB. I tu jest mój problem. Bo ja - jak coś pobierałem to wpisywałem to do notatnika. I wiem, że pobrałem ok.18 GB. Jak nawet pobierałem aktualizację do antywirusa (a to tak na oko ze 7 mb) to już nawet wpisywałem 40 mb. Tak dla pewności. Mogłem się pomylić o 2 GB, nawet o 5 GB. Ale nie o 15 GB! Zacząłem więc się zastanawiać nad jedną rzeczą. Jest w domu pięć komputerów. Jeden stacjonarny, a 4 laptopy. Laptopy korzystają z routera. Jak pobieram coś to niemalże tylko na stacjonarnym kompie. Nikt inny niemal nic nie pobiera, tylko ja. No i zaczęliśmy myśleć, że albo ktoś się podłącza pod nasz komputer (router) i nabija nam pobierania. Ale mamy hasło do sieci. Jest możliwe je złamać? Zamierzamy je zmienić. Druga sprawa (nad którą się zastanawiam) to taka czy jest taka możliwość, że te 15 GB to to są dane pobierane przez przeglądarki internetowe? Czy jeśli chodzę tylko po internecie to też nabijam ilość pobieranych danych? Np.jeśli oglądam film na YouTube - czy to buforowanie filmu to tak naprawdę pobranie go na dysk (np.do pamięci tymczasowej)? I czy jest możliwe pobranie aż 15 GB z samego surfowania po necie? Biorąc pod uwagę, że to aż 5 komputerów. Sorki za rozpisanie się, ale chciałem dobrze opisać problem. Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi. :lol:

Przeglądanie stron i oglądanie filmów to też pobieranie danych, wielu ludzi o tym zapomina, a dużo sie może uzbierać z tego. Może nie doszedłeś do tych 33GB, tylko np do 30GB, a oni zadzwonili żeby Ci wepchnąć jeszcze większy rachunek.

A hasło do sieci zmień na wszelki wypadek, możesz też szyfrowanie włączyć i przypisać określoną ilość komputerów z określonym IP, wtedy nikt się “na dziko” nie podepnie. :slight_smile:

jest mnóstwo liczników, programów precyzyjnie monitorujących transfer sieciowy

A co do tych programów - możecie jakiś podać? Czy Kalendarz XP ma taką funkcję? I jak to działa? Czy muszę zainstalować taki program na wszystkich komputerach czy tylko na stacjonarnym?

Kalendarz XP, ja wiem ja tego trochę nie trawię.

Ja używam DuMeter i b. zadowolony, ale są też darmowe.

Oczywiście musisz na wszystkich kompach i sumować te wyniki i wtedy masz rzeczywisty, lub też router Ci spisuje takie dane( w co wątpie).

Kalendarz ma niby taką opcję, ale on jakoś dziwnie małe liczy pokazywał. Odinstalowałem. Pobrałem down2home - darmowy i bardzo prosty w obsłudze. Nawet sobie nie wyobrażacie jak ogromne dane są pobierane z samego surfowania po necie :o Zainstaluję go na wszystkich kompach i będę sprawdzać co jakieś dwa tygodnie. Mam ostatnie pytanie - czy jeśli zwiększyli nam internet to czy mam faktycznie większy limit? Mieszkam w Irlandii i dlatego jest problem dowiedzenia się tego. To jest strona mojego dostawcy www.upc.ie I tam pisze, że internet 6 MB ma limit 60 GB. Ale oni nam przez telefon nie powiedzieli ile mamy faktycznie, więc przyjmuję, że mamy właśnie tyle jaką mamy szybkość neta (czyli 6 mb) . Ciekawe czy słusznie? Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Myślałem, że to w PL jeszcze limity są ^^ :slight_smile:

Skoro tak napisane to tak ma być.

Ale mało podnieśli o 2x a łącze o 3x ;]

No jak się ogląda youtube godzinami to idzie kilkaset jak nie ponad GB :smiley:

Zależy od dostawcy, nieraz są limity, a nieraz nie. Bodajże nielimitowane pobieranie było nam zaproponowane kiedyś za kwotę 80 euro. Ale nie wiem czy za miesiąc czy za opłatą jednorazową. Jeśli mamy 60 GB to to nam wystarczy spokojnie. Dzięki za odpowiedzi, teraz wiem w czym był problem. :smiley:

ja uzywam programu…NetMeter ;)…mam 512 w UPC i 5 Giga transferu na miesiąc :wink:

Kiepśiutko, ja bym nie przeżył z limitami :slight_smile:

W maju 122GB, z tym że to też liczyło przesyłane między kompami.

100GB to pewnie jest to z neta.

A wysłałem 50GB z tym że z 5GB wysłałem(skutek uboczny downloadu) takto właściwie nic.

Łącze 2Mbit.

I tak ściągam co mi potrzebne nie patrze czy szybko czy wolno, ma być i już :slight_smile: