Przełączanie klawiatury w vi

Jestem nowym użytkownikiem linuxa. Chciałbym się trochę pouczyć pisania skryptów. Problem właśnie w tym, że gdy włączam tryb pisania w vi, mam jakoś przestawioną klawiaturę. Nie działa backspace, a gdy ruszam kursorami pojawiają mi się na ekranie litery: A, B, C lub D. Trochę poszukałem i znalazłem np. że do kasowania poprzedniego znaku służy X, ale wiem też że jest bardziej przyjazne sterowanie z poruszaniem się za pomocą kursorów itp. Jak to przełączyć ?

Zamiast Vi użyj Vim, jest nowocześniejszy

Po drugie vimtutor

Wielkie dzięki, nie bardzo rozumiem tylko o co chodzi z tym vimutor. Wyczytałem gdzieś, że to taki podręcznik do vima, ale gdy wpisuję taką komendę otwiera mi się vim i tylko tyle. Możesz mi jeszcze powiedzieć jak skompilować program ? Piszę też co nieco w C. Napisałem dla próby zwykłe ‘hello world’ a potem zrobiłem tak: gcc -c nazwa.c ale wyskakują mi błędy:

nazwa.c:1:18: error: stdio.h: No such file or directory

nazwa.c: In function ‘main’:

nazwa.c:4: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘printf’

Vim to bardzo ciekawy edytor. Tutaj podaję ci link do strony z poleceniami:

http://www.catswhocode.com/blog/web-dev … ld-know-11. Co do podstawowej obsługi:

a - (add)wpisywanie nowego tekstu

i - (insert) - wprowadzanie nowego tekstu

esc - (escape) wyjście do linii poleceń


: - pozwala na wprowadzanie komend typu:

w - zapisywanie pliku

q - wyjście z programu

sav - (save) zapisuje plik w aktualnie otwartym miejscu, lub po podaniu ścieżki, we wskazanym

Myślę, że na początek to ci wystarczy. Polecam jednak dla większego zapoznania się przejrzeć tutoriala, który bardzo pomaga w nauce. Co do kompilacji. **(Sposób 1)**W zależności od języka musisz wpisywać:

dla C

gcc -o nazwa.bin nazwa.c


dla C++

g++ -o nazwa.bin nazwa.cc/cpp

**(Sposób 2)**Jeżeli wpisze po prostu

gcc nazwa.cc/cpp/c

to wynikiem będzie plik _a.out_Wywołanie aktualnie skompilowanych programów:

./nazwa.bin 

dla kompilacji sposobem pierwszym


./a.out

dla kompilacji sposobem drugim

Jak masz jakieś pytania, to pisz na PW :slight_smile: