Przeniesienie routera na inny komputer (Neostrada)


(Kanaliaon) #1

Witam.

Na wstępie proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem niemal zielony w kwestii sieci komputerowych, konfiguracji routerów itp), no ale od czegoś trzeba zacząć.

Mam taki problem: robię u znajomego taką operację:

ma w jednym miejscu komputer z internetem (Neostrada 512kbit/s) przez router Pentagram Cerberus ADSL, a w drugim sam komputer i chcę przenieść ten router na ten drugi komputer (tam będzie Neostrada 1Mbit/s), problem jest w tym, że do routera nie ma żadnej instrukcji ani płyty (gdzieś zginęły) i nie wiem dokładnie co to za model (na nim są tylko jakieś numery seryjne).

Wygląda tak:

cerberus-adsl.jpg

Nie mam pojęcia jaki to model, a co za tym idzie, adres strony konfiguracyjne w przeglądarce, domyślny login i hasło.

Dołączam screeny które wykonałem na pierwszym komputerze.

45_1248203964_thumb.jpg

64_1248203979_thumb.jpg

53_1248203996_thumb.jpg

9_1248204011_thumb.jpg

94_1248204049_thumb.jpg

64_1248204067_thumb.jpg

24_1248204086_thumb.jpg

Może z tych adresów uda się wywnioskować jaki to model routera?

Albo z wyglądu?

Wygląda na to, że adres IP routera to 192.168.1.3 albo 192.168.1.252 (ping równy lub mniejszy niż 1ms), na ten drugi adres wpisany w IE przeglądarka woła login i hasło, więc to może strona konfiguracyjna. Próbowałem setek kombinacji loginów i haseł zestawionych w instrukcjach do różnych modeli routera ale to na nic. Znajomy powiedział, że hasło nie było zmieniane. Więc może to nie adres strony konfiguracyjnej, nie wiem.

Chodzi mi o to teraz, jak przenieść ten router na inny komputer i rozpoznać jego model? Na obu komputerach system Win XP.

Ponadto, po przeniesieniu go na drugi komputer, wystarczy przepisać do ustawień te wszystkie adresy IP, maski podsieci, czy trzeba wszystko jakoś od nowa konfigurować?

Trzeba resetować sprzętowo router (tym otworem z drugiej strony obudowy) ?

Dioda ADSL miga, ale myślę, że to dlatego, że nie ma jeszcze aktywnej linii (TP S.A. nie zrobiła synchronizacji linii pod Neostradę pod tym numerem telefonu), ale będzie na dniach.

Router łączę tak: do gniazda LINE dochodzi kabel telefoniczny, do POWER kabel z zasilacza, a do LAN1 podłączam żółty kabel ethernetowy który idzie do komputera.

Czy ten router jest oparty na chipie SiS 900 ? Bo po komendzie w cmd.exe ipconfig /all to się wyświetla pod adresem 192.168.1.3, a tam jest ping 1ms (mniemam iż karta sieciowa zintegrowana albo właśnie ten router) ?

Proszę o wytłumaczenie "jak pastusz krowie" jak przeprowadzić tą "przeprowadzkę" routera na inny komputer i będę wdzięczny za wskazane jego dokładnego modelu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.


(Roman Atka) #2

Tu masz instrukcje obsługi w postaci pliku PDF i instalacji http://www.pentagram.pl/content/download/5007/43079/version/1/file/PENTAGRAM+Cerberus+P6331-4A+PL.pdf Jest to model pentagram cerberus p6331-4a


(Kanaliaon) #3

To chyba nie ten model, bo tylni panel wygląda inaczej (to kółko po lewej to otwór na antenę?). Router nie miał wyjścia na antenę, nie był Wi-fi.

Reseta (default) miał po środku.

No i adres się nie zgadza, w tej instrukcji jest podane 192.168.1.100, a u mnie chciało login i hasło na 192.168.1.252


(Roman Atka) #4

Na ostatnim zdjęciu widac co to za model. :slight_smile:


(Kpc21) #5

Może kolega kupił routera używanego, który ktoś już skonfigurował i poustawiał hasła. I zapomniał przed sprzedażą przywrócić do ustawień fabrycznych. Można to zrobić za pomocą dziurki RESET na obudowie.

Teraz czy będzie to ta sama Neostrada, tylko zostanie podpisany aneks na zwiększenie przepływności? Bo jeśli tak, to login i hasło do łącza zostanie to samo. Będzie on przeniesiony na drugi komputer, więc trzeba wpisać te same parametry w tym oknie:

45_1248203964_thumb.jpg

Jeśli będzie rozdzielony na kilka komputerów, wpisz zamiast "3" na końcu adresu IP cyfry 1, 2, 4, 5 i większe, może załapie.

Jeśli nie, trzeba go zresetować i konfigurować od początku, wg podanej wcześniej instrukcji. A jeśli nie będzie pasować (ustawienia powinny wyglądać tak samo), poszukaj odpowiedniej tu:

http://pentagram.pl/pentagram/pl/wsparc ... dsl_i_wifi


(Kanaliaon) #6

To jest otworzona losowa instrukcja ze strony pentagramu...

@up: nowa Neostrada na nowym numerze w zupełnie innym miejscu.

Nie będzie rozdzielany na więcej komputerów.

Ta strona, co podałeś, jest mi znana, tylko problem w tym, ze nie wiem, z jakim modelem mam do czynienia...


(Kpc21) #7

Robisz reset routera do ustawień fabrycznych (poszukaj na urządzeniu dziurki podpisanej RESET), odpalasz panel konfiguracyjny. Bierzesz pierwszą lepszą instrukcję i konfigurujesz wg niej. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bierzesz następną.