Przeniesienie systemu na inną partycję


(PL_Dawid) #1

Witam, w chwili obecnej pracuję na systemie windows 7 w wersji 32bitowej. Zamierzam jednak zainstalować system w architekturze 64bitowej. Nie chcę tracić żadnych danych, programów etc. Czy jest zatem możliwość takiego updat'e do wersji 64bitowej bez utraty żadnych danych ? Zakładam z góry że to raczej niemożliwe, mam tylko jeden dysk i jedną partycję :\C na której jest i system i wszystkie dane, programy itd. Także czy da się stworzyć nową partycję około 50gb i na nią przenieść system tak aby podczas przesiadki nic nie zostało utracone ? 


(Cedar) #2

Można to zrobić za pomocą systemowego menedżera dysków lub zewnętrznego oprogramowania np. EASEUS Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

Pamiętaj jednak, że programy zainstalowane na obecnym systemie będziesz musiał zainstalować na nowym ponownie. To samo tyczy się sterowników.


(bart86) #3

Musisz skopiować dane w inne miejsce. Przy instalacji nowego systemu podzielisz sobie na nowo dysk.


(fiesta) #4

Przy  przesiadce z 32 na 64 bit tylko czysta instalacja, możesz zachować jedynie dane.


(PL_Dawid) #5

Ok proszę o prostą klarowną odpowiedź, co można zrobić aby jak najlepiej zachować dane przed formatowaniem. Co myślicie o narzędziu łatwy transfer w systemie windows ? 


(roobal) #6

Zdefragmentuj dysk. Zmniejsz partycję wspomnianym menedżerem i utwórz nową, sformatuj ją na NTFS. Przenieś dane na nową partycję. Jak juz skopiujesz dane, to zainstaluj na nowo system. Jeśli to są naprawdę ważne dane, to nagraj je chociaż na płytę CD. Pliki możesz stracić nie tylko przy partycjonowaniu czy formatowaniu, ale przy fizycznym uszkodzeniu dysku.


(PL_Dawid) #7

Ok wszystko jasne z zabezpieczeniem danych. By nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj. Przesiadam się na x64 ze względu na to że x86 obsługuje tylko do kilku gb pamięci. Posiadam tylko oryginalną instalkę w wersji 32bitowej i oryginalny klucz do wersji 32bitowej (aktualnie jadę na tym właśnie kluczu) Czy nie będzie problemu z aktywacją x64 na tym właśnie kluczu z 32bitowej wersji ?


(roobal) #8

Nie będzie. Na przyszłość, nowy problem/pytanie = nowy wątek.


(PL_Dawid) #9

Czytając inne wątki większość mówi o tym, że klucz działa, gdyż klucz pasuje do wersji 32 jak i 64bit z tym że musi być to identyczna wersja systemu jak ultimate/home premium. To w końcu kto ma rację ?


(roobal) #10

Architektura systemu nie ma znaczenia, ale wersja już tak. Jeśli masz Home Premium, to nie możesz użyć do Ultimate czy jakiejkowiek innej.


(PL_Dawid) #11

 

Dzięki za odpowiedź. Czyli ostatecznie mając klucz OEM Windows 7 Home premium 32bit mogę go legalnie użyć do Windows 7 Home Premium 64bit ?


(Odyniec_Stary) #12

Możesz.