Przenoszenie windowsa na dysku twardym

posiam dwa laptopy sony waio w jedny z nich pekla mi matryca zbytnio sie tym nie przejelem bo laptop podlaczony jest do telewizrora przez lacze hdmi, tyle ze ostatnimi czasy zaczal mi nawalac sysytem potrzebna bedzie nowa instalacja tyle ze z tego mi wiadomo to przy hdmi przestaje dzialac i nie bede mial obrazu czy mozna przelozyc twardziela do drugiego laptopa zainstalowac system i wlozyc go spowrotem, laptopy nie sa identyczne ale parametry sa zblizone?

Ja bym nie wyjmował dysku. Przy działającym systemie włóż płytę z windows i uruchom ją. Następie wybierasz język i klikasz zainstaluj teraz. Aktualizacje jak chcesz możesz pobrać od razu lub później, ale najważniejsze na samym końcu jako rodzaj instalacji wybierz uaktualnienie.

Można, o ile systemem operacyjnym jest Windows 7. Z Windows’em XP też się udaje w przypadku podobnego sprzętu, ale czasem wymaga pewnych zabiegów w Menadżerze Urzadzeń. Mimo tego może jednak być problem ze sterownikami i pierwszym startem systemu po przełożeniu dysku do pierwszego laptopa. Windows 7 powinien raczej zastartować z powodzeniem i ewentualnie zaktualizować sterowniki na pierwszym laptopie.

wlasnie ze nie mam plytki na laptopie z zepsuta matryca jest windows 8 orginialnie juz wgrany przy zakupie i do tego po niemiecku chcialbym zmienic na windowsa 7 zanim zaczne instalowac system musze sformatowac calego twardziela czy tylko partycje “C” wystarczy

Nie “zanim” zaczniesz instalować, lecz podczas instalacji. Wystarczy, że w instalatorze usuniesz partycję “Zastrzeżoną/Reserviert” (jeśli jest?) i dotychczasową partycję C, i w ich miejsce utworzysz nową partycję pod system Windows 7 i tylko tę sformatujesz w instalatorze.