Przesiadka z Visty na Windows 7

Witam. Aktualnie mam prawie 2 letniego laptopa, który działa na Viscie i chcę kupić Windows 7. Chciałbym, wiedziec, czy zmiana systemu oraz format przyczyniłaby się do wzrostu wydajności (np. w grach, przy pracy, programach graficznych, ogólnie szybkość itp.). Aktualnie mam cały zasyfiony system. Jakieś 30 GB wolnego miejsca tylko. Z gier to np. Burnout Paradise mi się ścina , Need for speed Most Wanted się scina, Gothic 3 i niektóre inne, lecz niektóre chodzą przyzwoicie np. Test Drive Unlimited. Podam teraz parametry mojego komputera:

-procesor Intel Core 2 Duo 2,0 Ghz

-dysk twardy 250GB

-pamięć Ram: 3GB (chciałbym podkreślić, że jak np. włączam płytę z gazety PLAY i włączam opcję sprawdzenia, czy ta gra mi pójdzie to pokazuje, że mam 2GB)

  • karta graficzna: Nvidia Geforce 9200M GS

  • Windows Vista 32-bity

Teraz podam wam co mi pokazuje Menadżer Zadań w zakładce Wydajność:

  • Procesor CPU: Jak mam włączoną przeglądarkę z 6 zakładkami i Skype to jest raz 20%, a po chwili 60% i tak na przemian. Gdy mam włączoną jakąś grę to zazwyczaj 100%

  • Pamięc: Tutaj zazwyczaj jest ok. 1,5GB

Pamięć fizyczna(MB)

Razem 3065

Buforowana: 1884

Wolna: 46

Pamięć jądra(MB)

Razem 217

Stronicowa 134

Niestronicowa 82

W panelu sterowania o mojej karcie graficznej:

Typ karty:

Nvidia GeForce 9200M GS

Całkowita dostępna pamięć na karcie: 1789MB

Dedykowana pamięć video: 512MB

Systemowa pamięć video: 0MB

Udostępniona pamięć systemowa 1277MB

Dobra. Podałem informacje o komputerze, teraz moje pytania:

-Ile mój komputer “widzi” pamięci RAM i ile z niej wykorzystuje?

  • Ile MB ma moja karta graficzna?

  • Czy gdy zainstaluje Windows 7 to będę mi działać programy, które działały na Windows xp, a na Viscie już nie?

  • Czy jak będę miał czystego Windows 7 to będę mógł już na wstępie zdefragmentować rejestr? Czy ma to jakiś sens? (Czytałem w KS:ekspert że ma, ale nie wiem czy dobrze przeczytałem)

  • Czy na takim sprzęcie z Windows 7 będą mi chodzić lepiej gry niż na Viście? W jakim stopniu? i jakie gry by mi poszły?

  • W jakim stopniu powinna wzrosnąć wydajność po zainstalowaniu nowego systemu i formacie?

  • Czy nowsze stery mają jakieś znaczenie?

  • Lepiej kupić Windows 7 64 czy 32 bit, czy podzespoły muszą być jakoś specjalnie przystosowane?

A po co kupować nowy system? Po instalacji i tak stracisz wszystkie dokumenty, programy itd - nie lepiej byłoby po prostu sformatować twardy dyski i de novo wgrać Vistę?

Niektóre gry (np Fallout 3) chodzą na Viscie, a na win7 - nie

Jeśli coś “chodziło” na XP a na Viscie nie chodzi, to szansa na to, że będzie działało na win 7 jest nikła

Najnowsze sterowniki mają znaczenie, ALE niekoniecznie producent twojego laptopa napisał nowe sterowniki do win7 dla bebechów lapka - sprawdź to na stronie producenta!

Co do 32 czy 64 bitów - ja jeszcze nie spotkałem gry, na której byłoby napisane, że jest “zoptymalizowana dla 64-bitowego systemu”. A przewaga systemu 64 nad 32-bitowym polega zdaje się na tym, że 64-bitowy “widzi” więcej RAM. To ile RAM możesz włożyć do twojego laptopa?

Ja też mam 3-letniego laptopa z core2duo 1,5 GHz (czyli wolniejszy niż twój) z win Vista - ale Gotyk3 chodził mi bez problemu. Czyli to chyba nie problem Visty jako takiej, tylko “zasyfienia” twardego dysku

HAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAH taurus EKSPERT :smiley: :smiley: :smiley:

nie sluchaj go, to jakis pseudo informatyk :smiley:

  1. widzi 2 gb poniewaz masz system 32 bitowy,

  2. 512mb

  3. mozliwe

  4. po co defragmentowc rejestr po formacie ?! LOL

  5. beda chodzic tak samo, moze lepiej, masz slaba karte graiczna na high detale … na med-low powinny spokojnie dzialac

  6. wielka, masz bardzo zasmiecony system, bedzie napewno szybciej dzialal

  7. maja, poprawiaja wydajnosc

  8. 64 bit, na 32 bitach nie widzi ci 3 gb ramu

Czy system 64-bitowy potrzebuje jakiś specjalnych podzespołów? Kupować Windows 7, cz nie? Czy mogę dokupić pamięci do mojej karty graficznej, czy lepiej po prostu kupić nową kartę? Na na jakiej podstawie wnioskujesz, że widzi tylko 2GB widzi, bo ja czytałem w gazecie, że chyba jakieś 3GB? Jeśli chodzi o tą defragmentacje rejestru na nowym systemie, to Ci zacytuje co było napisane w gazecie:

Nie wiem co myśleć o tym artykule, bo gdy jest napisane o Wyłączaniu usługi indeksowania to jest screen z zapełnionymi dyskami. Może to “świeże” jest po 2 tygodniach użytkowania?

@Necod4

32 bitowe systemy widzá troché wiecej RAM-u bo okolo 2,9 czasem 2,8 ale tak jest zazwyczaj…

@compol

jesli kupisz W7 to bedziesz mial obie (32 i 64bit) w pudelku.

Nowy system moze ale nie musi podnosic wydajnosci. Zrób lepiej reinstalacje systemu i tyle. Za zaoszczedzoná kase kup sobie pare fajnych gier :slight_smile:

Czy sądzicie, ze ma jakis sens kupowanie nowej, lepszej karty graficznej do tych podzespołów, co teraz mam? I czy ma sens kupowanie tego Windows 7? Czy gdybym po prostu zrobił format i jeszcze raz wgrał Vistę , to wszystko by działało lepiej i szybciej (w tym gry)? Na Windows 7 gry by się nie ścinały?

9200GS to coś nieco lepszego od zintegrowanej, nie dziwne że G3 się tnie, ta gra wymaga lepszej grafiki. W większości laptopów nie da się wymienić karty graficznej.

Bo grafika sobie przydziela więcej do 1789MB, ale z tego co pamiętam to one robią to dynamicznie, cały czas nie zużywa 1,7GB, ale pobiera więcej jak jej potrzeba.

Procesora który obsługuje instrukcje 64 bitowe.

32 bitowy widzi do 3,25GB, ten co masz starcza, nie warto kupować Win7, Vista z SP2 to przyzwoity system, jak masz bałagan w systemie to poczyść go lub instaluj od nowa, jak masz wielką partycje np 250GB to zrób 50-60GB tylko dla systemu + stery, drugą na programy/gry, trzecia na dokumenty/muzykę/filmy. W przypadku Visty i 7 możesz sobie zainstalować system 64 bitowy z dowolnego nośnika przy użyciu klucza z wer 32 bitowej, tylko nie możesz w tym samym czasie mieć na kompie (lub zainstalować na innym) 32 i 64 bitów jednocześnie.

W końcu porządną wypowiedź :smiley: Tylko teraz pytanie: Jeśli karta graficzna przydziela sobie te 1700MB Ram, to czy ta pamięć jest takjakby zablokowana, czy raz bierze 1GB, podczas grania całe 1,7GB, a czasem nic?

Jeśli Windows 7 zżera mniej RAmu, to chyba gry powinny działać lepiej, prawda?

Ponawiam: Czy sądzicie, ze ma jakis sens kupowanie nowej, lepszej karty graficznej do tych podzespołów, co teraz mam? I czy ma sens kupowanie tego Windows 7? Czy gdybym po prostu zrobił format i jeszcze raz wgrał Vistę , to wszystko by działało lepiej i szybciej (w tym gry)? Na Windows 7 gry by się nie ścinały?

Jakie karty graficzne polecacie do 350zł? Czy Samsung r510 ma możliwość wymiany karty graficznej?

http://forum.laptopy.info.pl/f24/samsung-r510-42262/- to taki test mojego laptopa, prawie taki sam, mniejszy dysk i inny design.

Podczas grania może pobierać więcej, jak nie potrzeba to używa swojej dedykowanej 512MB.

Różnice w poborze tych systemów nie są na poziomie 500MB czy więcej, nie będzie prawie żadnych różnic.

Nie zmienisz, grafika jest na stałe wlutowana

http://www.mocom.ru/Component/motherboa … board.html

A co powiesz na to?

rammy.jpg

Czyli zostaje mi format lub przeczyszczenie systemu z niepotrzebnych rzeczy? Jeszcze jedno: Co to znaczy w menadżerze zadań w zakładce wydajność Pamięć Buforowana i Wolna? Razem jest 3065 mb, a buforowanej i wolnej w sumie ok. 2000MB, (buforowana 1950 wolna 60) więc gdzie jest to pozostałe 1000MB? Dziwi mnie to tym bardziej, że na wersji obrazkowej pokazuje, że aktualnie używane jest 1,42GB. Nic z tego nie rozumiem. Karta graficzna bierze sobie ponad 1GB pamięci RAM, a ma własną i ogólnie jak to z tym jest?

Nie przejmuj się kartą graficzną. Ona ma swoje 512MB, które jej wystarcza aż nadto.

System wykrywa i wykorzystuje całe 3GB. Używa 1,42GB reszta jest zapełniona “na wszelki wypadek” i w każdej chwili może zostać zwolniona.

Swoją drogą użycie RAM’u na poziomie 1,4GB to dużo. Wina zawalonego systemu.

Przy podobnie skonfigurowanych systemach Windows 7 zużywa jakieś 100MB RAM’u mniej, co przy 3GB nie jest odczuwalne.

Także czysta Vista będzie równie wydajna jak siódemka. Jak coś będzie dalej zacinać, to po prostu sprzęt jest za słaby albo detale za wysoko ustawione w grze. :wink:

64-bitowego systemu nie ma sensu instalować - będzie zużywał więcej RAM’u, a korzyści nie przyniesie.

NECcod4 , Sam sobie zaprzeczasz i piszesz głupoty (i to już nie pierwszy raz na tym forum):

a na obrazku, który powyżej pokazałeś http://img257.imageshack.us/img257/5078/rammy.jpg widać dokładnie, że obsługuje 3,25GB (a nie “gb” - taka jednostka nie istnieje i nie “ramu” tylko "pamięci RAM)

compl , Różnice w pokazywaniu ilości dostępnej pamięci mogą wynikać z tego, że niektóre programy testowe pokazują ilość pomniejszoną o tą zarezerwowaną dla karty graficznej.

A ja myslę, że są po prostu takie stare, że nie przewidują więcej.

Poza tym w systemie 32-bitowym pojedyńcza aplikacja może użyć maksymalnie 2GB, ale to wystarcza na razie w zupełności grom.

To akurat moja fota, W7 32bity, w sumie 4GB ramu

MrAsusrp6 , Wiem, tylko, że on się do tego obrazka odniósł w bezsensowny sposób pisząc głupoty (w odróżnieniu do Ciebie).

Pytanie: Ile więcej zabiera pamięci RAM Vista od Win Xp przy zwykłej pracy i przy jakieś grze?

Już pisałem.

Gra nie wpływa na to, ile system zużywa zasobów.

Powiedzmy Vista sobie bierze na swoje potrzeby 600MB, a gra 800MB w sumie 1400MB. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Jedynie jakby gra chciała użyć więcej niż jest dostępne, to mniej potrzebne rzeczy idą do pliku stronicowania, czyli na dysk twardy, lub są usuwane.