Przestarzała płyta - OS mi się nie ładuje

(Tojuzkoniecc) #1

Mam stary komp:

Płyta główna: ECS K7VZA

Procesor: AMD Duron

Zasilacz 350 Take Me

SDRAMu - 3 x 128 MB

Dysk IDE - Seagate Barracuda 20GB

Na dysku zainstalowałem najpierw Ubu 12.04. potem PClinuxa, potem Knopixa Adriano i sytaucja działała tak samo:

Komp włącza się: klikam f1, aby kontunować - wyświetla się bootloader z wyborem systemu i już wtedy nie działa klawiatura.....

no i po chwili pusty ekran i nic się nie dzieje....

Kupiłem więcej SDRAMu i czekam aż przyjdzie, ale OS powinien się załadować.... Co może być nie tak?

(Lewanxd) #2

Klawiatura USB?

(Kunktator) #3

Polecam Puppy Linux, też mam stary słabiutki sprzęt, żadna z popularnych dystrybucji nie działała, zaryzykowałem i jest świetnie.

System może działać z USB (ja użyłem karty pamięci 2 GB) - po czym zainstalowałem na starym dysku 20 GB. Niestety jest trochę kłopotu z instalacją, cały proces jest trochę skomplikowany, ale skożystałem z 2 poradników na youtube (po angielsku) i działa. Jeden kłopot - nie mam dzwięku, muszę jeszcze poszperać jak to naprawić. Poza tym na starym Celeronie D, 512 MB RAM i dysku Maxtor 20 GB system świetnie się sprawuje.

Puppy mam po angielsku, nie przeszkadza mi to zbytnio bo klawiatura jest standardowo polska, nie wiem czy jest spolszczenie, wyskakują jakieś komunikaty o pobraniu "pakietów" ale ja mam to w nosie.

System przyszedł z Firefoxem i Chromium, odtwarzaczem filmów, muzyki i mnóstwem niepotrzebnych dodatków. No i jak napisałem wcześniej - nie mam dźwięku, muszę jakoś to naprawić.

(Tojuzkoniecc) #4

Dz za odpowiedzi....

Klawiatura jest na USB i jak klikam F1 to komp reaguje na nią....

Próbowałem Damm Small Linuxa i Puppy Linuxa zainstalować na twardym dysku IDE, ale to nie jest takie łatwe :). W DSLu trzeba gdzieś jeszcze dopisywać jakieś rzeczy, aby się coś pokazywało w GrUbie, bo inaczej wyskakuje, że load error.

Zobaczę i ja i może mi się uda zainstalować, ale generalnie czekam aż przyślą mi SDRAMy.

edit: Mint 7 udało mi się zainstalować :slight_smile: