Przestawienie kolejności partycji po reinstalacji systemu

Witam, mam problem. Instalowałem system i pochrzaniły mi się partycję tzn. miałem tak: C: System, D: Programy, F: Zdjęcia, a teraz jest tak (po reinstalacji systemu) C: Zdjęcia (gdzie wiadomo powinien być system) D: Programy, E: System (tu gdzie trzymałem zdjęcia). Czemu tak się stało? Jak to naprawić, i jak uniknąć tego by w przyszłości się to nie powtórzyło? Zdarzyło mi się to już parę razy i zawsze mam to samo, gdy nie usuwam partycji, że są w innej kolejności. A nie instaluje systemu z pod Windowsa, zawsze biorę nową instalację z botowanej płyty. No i kolejny problem, nawet jak biorę format partycji systemowej to pliki się tylko nadpisują, a stare pozostają, też z bootowania. Jak zrobić by się w przyszłości to nie powtarzało?

Usunąłeś/przeniosłeś wszystkie dane z komputera przed reinstalacją?

Partycja tam gdzie były zdjęcia nie formatowałem, więc dane zostały. A reszta danych jak system i programy wiadomo, że po reinstalacji systemu trzeba od nowa instalować.

Nie trzeba przenosić/usuwać plików z komputera.

Po zbotowaniu płyty z Windowsem czytaj dokładnie co się wyświetla na ekranie, nie usuniesz wtedy nic ani nie zamienisz partycji przypadkowo. Dalej. Podczas wyboru, na której partycji chcesz zainstalować system, zaznacz partycję dotychczas systemową, usuń ją i ponownie przydziel miejsce, które jest dostępne. To spowoduje usunięcie wszelkich danych i pliki na partycji nie zostaną tylko nadpisane.

Jaki windows?

Jeśli xp :

Która z partycji jest partycją aktywną?

(Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami -> Szukasz woluminu, dla którego w kolumnie Stan znajdziesz wpis “Zdrowy(system)”)

albo

Panel sterowania -> Opcje folderów -> zakładka widok -> odznacz “Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego” oraz zaznacz “Pokaż ukryte pliki i foldery”. Następnie znajdź partycję na której są pliki boot.ini, bootsect.bak i ntldr.

No i jak ją usuwam i tworzę na nowo to nie jest partycją już C, tylko przestawia się na F.

F:/

XP. Na F, są te pliki.

XP. Na F, są te pliki.

No i prawidłowo, bo skoro usuwasz 1 partycję po ponownym utworzeniu staje się ona ostatnią.

Masz nie usuwać partycji tylko ją formatować (normalnie nie szybki format).

Ok, następnym razem tak spróbuję zrobić. Ale nie będę teraz znowu systemu instalował, tylko po to by się literki zmieniły dysku.

Tylko, że nadal zostaną te litery w takiej kolejności w jakiej są obecnie, nawet po instalacji systemu nowego. Musiałbym wszystkie partycję stawiać jeszcze raz.

Jeżeli chcesz mieć właściwie oznaczone partycje, to musisz wszystko robić od nowa - czyli formaty dysku a jak to zrobić - w moim powyższym poście :wink: