Przy włączaniu komputer nie widzi partycji z systemem-pilne


(Filippo Pawlik) #1

Witam! bardzo proszę o pilną pomoc. Chciałem podzielić dysk na partycje bez utraty danych korzystając z programu Gparted (do tego celu użyłem live cd linuxa). Jednak w trakcie podziału (który mimo bardzo dobrych parametrów komputera trwał 8 godzin!) pojawiło się okienko informujące o błędzie. Od tej pory w Gparted partycja systemowa jest oznaczona wykrzyknikiem i komputer nie może dostrzec systemu przy włączaniu, nie mogę włączyć komputera. Korzystając z Live Cd linuxa sprawdziłem zawartość dysku, jednak dane zostały (chyba) nienaruszone - przynajmniej tak wygląda na pierwszy rzut oka. Jest to jedyna moja partycja (oprócz niej mam tylko 5 GB wolnego miejsca nieprzydzielonego, które powstało w czasie feralnego procesu podziału na partycje oraz jakieś 377 mb innego miejsca, które wzięło sie nie wiem skąd). Bardzo proszę o pilna pomoc, co mogę zrobić? Oczywiście mogę zainwestować w dysk przenośny i zgrać wszystkie dane z dysku na niego a następnie sformatować niedziałający dysk, ale czy nie da sie tego problemu jakoś bez takiej interwencji rozwiązać? Bardzo proszę o pilną odpowiedz!


(Cosik Ktosik) #2

Uruchom komputer z konsoli odzyskiwania i wykorzystaj polecenia fixboot i fixmbr:

http://www.searchengines.pl/index.php?s ... entry65742

Jak zawiedzie użyjemy bardziej radykalnej metody.

PS Tylko nic nie formatuj.


(Filippo Pawlik) #3

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jednak w sprawach rejestru itp. jestem zupełnei zielony i boję się z tym eksperymentować, a na podanym forum nie jest opisane jak postępować w przypadku Visty, z której ja korzystam. Bardzo prosze o poradę, co mam zrobić, jeśli jestem użytkownikiem Visty?


(Cosik Ktosik) #4

Rejestr tu nie ma nic do gadania. Jak rozumiem, chcesz naprawić bootloader VISTY: http://jeziorski.wordpress.com/2007/03/ ... yskiwanie/

Sekcja: bootrec /fixmbr i bootrec /fixboot