Przygotowania do instalacji Debian - netinstall. Prosba o po

Witam. Przetestowalem kilka dystrybucji: Fedora, hcMint, Ubuntu, Xubuntu, Slax. W kazdej cos mi sie nie podobalo, albo za duzo balastu, albo jakis soft nie chcial dzialac mi poprawnie (Warsow/ET). Postanowilem zainstalowac Debiana z netinstall i dograc to co mi jest potrzebne. Moj plan jest taki.

  1. Pobrac i wypalic obraz.

  2. Zainstalowac Debiana - tylko podstawowy system.

  3. Doinstalowac i skonfigurowac xorg

  4. Doinstalowac Gnome-Core

  5. Doinstalowac GDM

  6. Przejsc do trybu graficznego i doinstalowac:

  • odtwarzacz Exaile

  • przelgadarka www Iceweasel

  • odtwrzacz filmow Totem

  • nagrywanie Brasero

  • edytor tekstu Mousepad

  • pakiet OpenOffice

Mam w kompie karte graficzna nVidia 8600GT - jak najlatwiej zainstalowac sterowniki ? Co trzeba dograc do systemu aby:

  • latwo zainstalowac sterowniki do karty graficznej, jaki program robi to w Ubuntu (pojawia sie ikonka i tam wystarczy kliknac Wlacz i system sam instaluje)

  • latwa instalacja programow (Synaptic pewnie)

  • program, ktory tak jak w Ubuntu informuje, ze trzeba pobrac aktualizacje (pojawia sie na gornej belce ikonka)

  • jakie bilbioteki / kodeki doinstalowac, aby nie napotkac problemow

  • latwo instalowac z “dwukliku” paczki .deb ?

  • przegladajac jakis folder miec po lewej stronie “Drzewko” (pulpit, folder domowy etc.), a po prawej zawartosc przegladanego folderu bo teraz jak wejde w jakis folder to mam 1 duze okno z zawartoscia i nie mam nawigacji po folderach (strzalki)

Wydrukowalem sobie poradnik o instalacji Debiana i konfiguracji Xorga - tu nie powinienem miec problemow.

Mile widziane wasze porady co jeszcze doinstalowac, aby system byl do uzytku (jakies biblioteki, konfiguratory etc.)

Gnome-core to “gołe” Gnome, które tak na prawdę zawiera tylko podstawowe środowisko graficzne oraz przeglądarkę Ephiphany, Gnome-terminal, Gedit i parę administracyjnych aplikacji. Do tego musisz doinstalować jakiś Gtk2-engine i jakiś motyw dla Gnome aby ono przyzwoicie wyglądało :slight_smile: Zamiast Mousepad polecam wg mnie o wiele lepszy Leafpad

Zapewne aplikacja autorska lub nie Canonical, podejrzewam, że trzeba instalować stery ręcznie, jeśli nie da się zainstalować tego konfiguratora z Ubuntu w Debianie, gdyż Debian z założenia pozbawiony jest takich konfiguratorów jakie ma Ubuntu.

Synaptic jest ale jeśli się nie mylę jest nakładką na apt-get, polecam jednak korzystanie z aptitude w konsoli, zawsze możesz dodać aliasy do komend, np. jak ja mam, co możesz zobaczyć na przykład na moim screenie http://www.linux.pl/images/foto/3251420090222210234.jpg

Musisz doinstalować, jeśli dobrze pamiętam nazwę, update-manager lub gnome-update-manager ale on również korzysta z apt-get.

Zbędne.

Do tego musisz zainstalować gdebi.

Menu Edycja > Preferencje zakładka Zachowanie i zanaczasz Otwieranie w oknie przeglądarki

Wedle uznania, ja ogólnie korzystam z konsoli, więc dla mnie zbędne są graficzne konfiguratory :slight_smile: Ogólnie polecam korzystanie z aptitude ale jeśli chcesz korzystać update managerów i synaptica to również instalująć w konsoli używaj polecenia apt-get install, bynajmniej nie mieszaj apt-get install z aptitude install czy apt-get upgrade z aptitude upgrade, ponieważ może spowodować to bałagan w systemie :slight_smile:

Pozdrawiam!