Przygotowanie partycji pod Linuksa


(El Presidento) #1

Witam.

Mam zamiar zainstalowac sobie linuksa (Mandrake albo Ubuntu) ale mniejsza z tym. Mam pytanie jak zmienic format plików na partycji po Linkusa. Bo raczej na NFTS nie zadziała :slight_smile:


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh


#2

Albo usuń partycjęna której chcesz instalować Linuksa i każ instalatorowi zainstalowaćsystem na tym wolnym miejscu (on sam zajmie się formatowaniem), albo w trakcie instalacji wskaż tą partycję i każ mu ją przekonwertować na wybrany przez Ciebie format plików.

Tak przy okazji: jedna partycja dla Linuksa to za mało. Poszukaj sobie w sieci informacji na temat podziału partycji pod ten system.


(Kosior6) #3

Zainstaluj sobie program Paragon Mount everything 3.5 Pl a w nim uzyj narzedzia Partition Manager i tam klikasz partycje na której chcesz zainstalowac Linuksa klikasz formatuj i wybierasz system plików ext2 albo ext3. To samo z powodzeniem mozesz zrobic Partition manger 8 lub Fdiskiem. ale najlepiej Partition manager.

P.S. Dla Linuksa musza byc conajmiej 2 partycje albo i trzy ( ja mam slacka na dwoch) 1. Na system druga na Swapa a trzecia nie wiem na co :smiley:


(El Presidento) #4

Dobra dzieki, za fachową odpowiedz.

Jednak wybiore ten pierwszy sposób, a informacje nie omieszkam poszukac :slight_smile:

A moze jednak spróbuje zrobic to PM8 dobra dzieki za odpowiedzi :stuck_out_tongue:


(Kosior6) #5

PM 8 to najwygodniejszy sposób


(El Presidento) #6

Dobra tylko który system plików wybrac :roll:

Ale mam pełna wersje programu PM8 :stuck_out_tongue:


#7

I najdroższy, bo wersją demo tego nie zrobisz :-). Najwygodniejszy, IMHO, jest QTParted (linuksowy odpowiednik PM, dostępny razem z wieloma dystrybucjami typu live.


(aero) #8

ext3 polecam


#9

Dlaczego? Możesz podać jakiś powód?

Ja polecam reiserfs , bo jest wydajniejszy i bezpieczniejszy niż ext3


(aero) #10

jak dla mnie jest lepszy i wydajniejszy :slight_smile:

miałem reiserfs ale jakoś mi sie wydaje że ext3 jest lepszy 8)


(El Presidento) #11

Wydaje dobra dzieki za takie wydaje.

Wiec poda ktos konkretne powody dlaczego i jaki system plików jest najlepszy :roll:


#12

Zainstaluj na jednym, zobacz jak działa, później, jak stwierdzisz że czas zainstalować system od nowa (na początku zawsze kilka razy sie instaluje, to normalne :slight_smile: ) zainstaluj na drugim i porównaj.

Jeżeli chcesz poczytać, to proszę:

Ext3

ReiserFS

A tutaj trochę o ReiserFS4

Ja osobiście już od ponad roku używam ReiserFS i nie narzekam. Nigdy nie zdarzyło się, zebym stracił jakieś dane po zaniku zasilania itp.


(Centrumopowiastek) #13

Normalne?

Najlepiej oprócz partycji z systemem i swap, zrób partycję home - gdy będziesz chciał zainstalować inną dystrybucję, nie stracisz swoich danych.