Przyspieszenia komputera procesorem(q9550)

Witam,

przejdę od razu od konkretów.

Noszę się z zamiarem wymianu mojego procesora (e2140@3,2ghz) albo na q9550(ewentualnie inne quady) lub na i5 3470.

Quad jest po około 500zł (q8200 za 200) a i5 niestety wiąże się z wymiana całej platformy, czyli około 1300zł.

I teraz pytanie do was. Jaką różnice zauważę po wymianie procka na q9550 czy q8200?

Komputera używam do obróbki fotografii w wysokiej rozdzielczości (Lightroom/Photoshop) i kompilowania programów.

Obecny procesor powiedzmy, że jeszcze daje radę ale trochę denerwuje mnie już brak płynności i długi czas konwersji plików RAW.

Czy wymiana na quada jest wgl warta świeczki?

Oczywiście będę podkręcał.

Dzięki i pozdrawiam wszystkich!

Witaj,

Sporo większy pobór energii, Quady są prądożerne i mogą robić za niezły piecyk ;). Co do wydajności, pewnie jakąśtam różnicę zauważysz, bo w końcu co cztery rdzenie to nie dwa.

Moim zdaniem nie jest, lepiej kupić nową platformę na choćby Core i5 SB czy IB. Będzie sporo wydajniejsza od Quada (bo przecież inna, lepsza architektura itp.), nie mówiąc o sporo mniejszym poborze prądu i wydzielaniu ciepła. Poza tym LGA1155 wychodzą jeszcze nowe procki, więc zawsze możesz wziąć coś wydajniejszego ;).

Pozdrawiam.

No tak ale powiedzmy za 200zł będę miał, dajmy na to 100% wzrost wydajności a za 1200? Analogicznie powinno być 600% szybciej.

Ten teoretyczny, 100% wzrost wydajności za 200zł byłby w dla mnie bardzo satysfakcjonujący.

Ale jak zmiana na quada da mi np 20% wzrostu, to rzeczywiście nie ma sensu w to inwestować.

Wzrost będzie na pewno. W końcu Pentium DC i Core 2 Quad dzieli spora przepaść technologiczna. Testy pokazują, że Quad jest szybszy od Pentiuma o 109% w aplikacjach jednowątkowych. W programach, które korzystają głównie z pamięci RAM Core 2 Quad ma przewagę 121%. Jeśli taki przyrost Ci odpowiada to wybór jest chyba jasny. Na zimę również Quad będzie jak znalazł ;).

Ewentualnie możesz rozejrzeć się za Phenomem II X4 955BE, chyba że nie chce Ci się zmieniać również płyty.