Przywracanie danych, defragmentacja oraz formatownie dysku

mam pytanko czy czeste formaty dysku przeinstalowania system defragmentacje jak i przywracanie danych nie psuje kompa i nie niszczy dysku. A ogólnie czy jest to bezpieczne?? :oops:

Formatowanie jak każdy zapis i odczyt danych powoli “niszczy” dysk twardy ale nie w jakiś szczególny i wyjątkowy sposób smile Owszem w trakcie samego procesu głowice są dość intensywnie używane i wpływa to zapewne na ich żywotność lecz sam nośnik magnetyczny nie jest “traktowany” w sposób odbiegający od normalnego zapisu. Jeśli ktoś martwi się o dysk to główną przyczyną jego szybkiego wykończenia jest sam system Windows i jego nielogiczny sposób zapisu (zwłaszcza na Fat16 i Fat32), który przyczynia się do fragmentacji danych. Na żywotność dysku w bardzo dużym stopniu wpływa ilość pamięci RAM, im jej więcej, tym rzadziej system odwołuje się do dysku i korzysta z pliku wymiany. Fragmentacja ujemnie wpływa na mechanikę głowic, które muszą nadmiernie skakać w poszukiwaniu fragmentów danego pliku rozrzuconych po sporym obszarze.

Nic się nie stanie dyskowi - rób wszystko co chcesz.

Defragmentacja wskazana jak najczęściej szczególnie jak masz partycje na FAT32.

ja mam NTFS