Przywrócenie Gruba po reinstalce windows

Witam. Po ponownej instalce windows oczywiście system nadpisując sektor mbr dysku skosi mi GRUBa.

Jak go później przywrócić? Nie chce mi się od nowa instalować całego Linuxa na którego konfigurację poświęciłem wiele dni.

Używam Mandrake 10.1 Official.

I jeszcze małe pytańko, jest w nim jakiś program do tworzenia obrazów partycji?

Za wszystkie odpowiedzi i za wszelką pomoc WIELKIE THX :smiley:

P.S. Posiadam płytkę instalacyjną Mandrake gdyby była potrzebna ;).

P.S.2. I jeszcze mam GRUBa ale dzisiaj od nowa zainstaluję windowsa.

Po pierwsze GRUBa lepiej trzymac na wydzielonej partycji (max. 100MB).

A GRUBa przywrocic jest dosc latwo (przynajmniej w Fedorze), po wlozeniu plytki z linuchem wystartuje ci instalka mandrake, wykryje ze jest juz zainsalowany linux i tylko trzeba dac opcje zeby przywrocil GRUBa.

P.S. Lepiej poczekaj jeszcze na jakąś opinie użytkownika Mandrake bo ja opisalem jak to jest w FEDORA CORE 4, ale powinno byc podobnie :smiley:

hmm na osobnej partycji

no dobea ale jak zrobie na osobnej partycji

to i tak nic nie da

bo po instalce domyślną partycja rozruchową będzie partycja na której zainstaluję windowsa :wink:

No i co ze partycja rozruchowa bedzie ta z windows. Wystarczy miec program do ustawiania aktywnej partycji obslugujacy partycje ext2 lub ext3 (np. XFdisk) i aktywowac ta partycje. U mnie chodzi extra :]

to może byś tak podał nazwę tego programu hmm? :wink:

ale osobiście nie lubię tak robić bo potem są problemy :slight_smile:

A może byś tak czytał dokładnie co do Ciebie piszą hmm?

Zresztą, po co tak kombinować?

Wejdziesz do systemu z płyty instalacyjnej(nie wiem czy się z Mandrake da)bądź z LiveCD i umieścisz Gruba w MBR.

dobra sory

ale jakimi poleceniami?

Ja trochę nie na temat ale nie lepiej Ci ustawić bootloader’a Windowsowego ja mam Slcka win98 i winxp i mam standartoweg bootloadera. Jeśli chcesz tak miec z konsoli odzyskiwania z płyty winxp po znaku c: najpirw wpisac fixmbr i enter a potem fixboot i enter.

a linux bootuje z windowsowego bootloadera?

Nom pewnie ze tak ja tak mam.

no dobra, coś wymyślę :wink:

dzięki wszystkim za rady i pomysły

Złączono Posta : 19.11.2005 (Sob) 13:11

Jeszcze małe pytanko, czy w Mandrake 10.1 jest taki program co umożliwia tworzenie obrazów partycji?