Publikowanie zdjęc czy można

Witam

Stworzyłem sobie stronkę w necie i mam pytanie dotyczące tematu, a mianowicie czy mogę publikować w internecie zdjęcia wykonane przezemnie czy muszę mieć zgodę osób widniejących na zdjęciu bądż zdjęciach. To samo tyczy się grafiki itp

Czy gdzieś można o tym poczytać w necie?

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

:slight_smile:

Myślę, że warto zapytać przynajmniej te osoby o pozwolenie umieszczenia zdjęć, na których oni widnieją. Jeżeli są to znane Ci osoby - z Twego otoczenia to nie ma w tym problemu.

Możesz wejść na jakąś stronę z poradami prawnymi i tam poszukać takich informacji, albo skontaktować się z prawnikiem z danego serwisu internetowego.

Myślę, że z punktu prawniczego musiałbyś zapewne z tymi osobami podpisać umowę. Ale to tylko moje przypuszczenie!

Witam

Przeszukałem net no i tak jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem, i jestem lekko rozczarowany bo tak naprawdę nie wiem jak jest.

:cry:

germar ta osoba musi o tym wiedzieć i musi wyrazić zgodę. Najlepiej niech ci to napisze na piśmie, żeby potem mieć jakiś dowód. :slight_smile:

bardzo słabo szukałeś, znaleźć elektroniczną wersję Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych jest dość prosto, a jej treść do skomplikowanych i trudnych nie należy moim zdaniem

tak jest tylko w dużym uogólnieniu, przykładowo nie wymagana jest zgoda osoby publicznej podczas wykonywania czynności publicznych (policjanta na służbie), nie wymagana jest też pisemna zgoda jeśli osoba za pozowanie dostała wynagrodzenie pieniężne itd.

Witam

Znalazłem to co pisałeś Airborn , poczytałem no i wniosek się nasuwa jeden, należy mieć oświadczenie osoby lub osób będących na danym zdjęciu, chyba, że jest to osoba publiczna tak jak napisałeś.

Dzięki za odpowiedzi w tym temacie, i temat zamknięty.

:slight_smile:

Publikacja w Internecie prawnie jest tak samo traktowana jak publikacja w innych mediach. O ile fotografować w zasadzie mozesz wszystko, to już publikować nie …głównie ze względu na ochronę wizerunku i dóbr osobistych/majątkowych osoby fotografowanej.

Z osobami publicznymi też nie jest tak do końca …bo musi to być jeszcze osoba “powszechnego znania”, no i można tylko w ramach pełnienia przez nie funkcji publicznych, czyli nie wkraczających w ich sferę prywatną i naruszającą ich dóbr osobistych. Policjant mimo że pełni funkcje publiczne, do osób “powszechnie znanych” raczej nie nalezy.

-tu zachodzi jeszcze ryzyko utraty aparatu lub w najlepszym przypadku nośnika (np. karty pamięci/filmu) podczas wykonywania zdjęć policji podczas wykonywania przez nią pewnych czynności …to tak w ramach zabezpieczenia dowodowego :stuck_out_tongue:

Inna tu sprawa, to częste rozbieżności w tym co mówi prawo a tym co mówi przełożony…

-no ale jak ktos lubi ryzyko i ma czas na ewentualne łażenie po sądach, to nie ma sprawy :mrgreen:

Publikować bez żadnej zgody możesz więc: zdjęcia krajobrazów, zdjęcia zgromadzeń i zdjęcia osób “powszechnie znanych” w ramach pełnienia przez nie funkcji publicznych i zdjęcia na których niemożliwa jest identyfikacja osoby fotografowanej.

Za zgodę na publikację zdjęcia uznaje się też (udokumentowany) fakt zapłaty za “pozowanie”.

W większości przypadków potrzebny jest więc świstek zgody lub pokwitowanie otrzymania wynagrodzenia (najlepiej z wyszczególnionym przeznaczeniem zdjęcia).

Wszysto więc zależy od sposobu sfotografowania (czasem bowiem wykadrowanie zdjęcia załatwia problem) i od celu - np. zdjęcie reporterskie vs zdjęcie uzyte w celach komercyjnych np. reklamie (tu dochodzą bowiem prawa majątkowe osoby fotografowanej)