Pytania co do formata - partycje i 1 jeden problem)

Cześć mój kolega robidzisiaj formata i chciałbym się Was zapytać w jego imieniu o pare rzeczy:

1.Jak może podzielić dysk 80GB, aby dysk C:// (systemowy) był możliwie jak najmniejszy bo wszystkie programy i gry będą na D://. To w takiej sytuacji jaki rozmiar może mieć dysk C:// tak aby można było bezpiecznie korzystać z komputera.

2.Czy jak sformartuje dysk C:// ( bo ma tylko dysk C://) i będzie instalował system to jak utworzyć partycję; czy tę co się wyświetli (C://) trzeba usunąć?? I jak wybrać roziar??.

A teraz jeszce jedno pytanko odemnie. Mianowicie dzisj arano odpalam kompa i chodzi normalnie a potem zaczął tak głośno strzelać charczeć - nie wiem jak to nazwać. To zgasiłem go listwą bo myślałem że może coś głośiniki są źle podłączone. Sprawdziłem odpalam kompa pokazało mi się coś że mój system tak jakby pogubił pliki i jest zepsuty(wszystko pisało po ang.) Wybrałem tryb awaryjny - odyzskiwanie systemu - odzyskałem popreawnie system z wczoraj. I teraz moje putanie o co tu chodziło i czy to się jeszce powtórzy??

Co do formatowania dysku.

Jesli nie ma juz nic na tym dysku i bedzie stawial nowy system i bedzie to XP, to na poczatku instalacji bedzie mogl utworzyc nowe prtycje. Najlepiej usunac ta c: ktora z tego co zrozumialem zajmuje teraz 80 giga i utoworzyc nowa. Jesli chodzi o rozmiar…Zeby w przyszlosci nie bylo problemu przydaloby sie 10gigusi na system (najlepiej NTFS). Zalezy jeszcze czy, a jesli tak to ile bedzie pliku wymiany. Ja radze zrobic oddzielna partycjie z ststemem pliku FAT 16 i tam umiescic plik wymiany.

Co do trzaskania. Nie wiem z czym jest zwiazane trzaskanie kompa. Zobacz czy moze cos w lopatki wentylatora nie wpadlo. Watpie zeby to byl dysk. Zgubienie kilku plikow zwiazane mohglo byc z nienormalym wylaczeniem kompa listwa.

Pozdrawiam

Przy takim opisie problemu poproś o odpowiedź na pytanie wróżkę

Jeżeli mowa o XP i na partycji systemowej ma być tylko system to spokojnie na C wystarczy 5 GB. Reszta według potrzeb.

Do partycjonowania proponuję zastosować:

Partition Logic 0.63

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1687&t=59

arlid a możesz ustalić skąd to harczenie? Z Jakiego komponentu? Być może to dysk twardy. Jaki to dysk i ile ma lat.

A może coś robiłeś z kompem - sprawdź wszystko,wykonaj sprawdzenie dysku,jak XP z poziomu konsoli R - opis w linku.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 189#553189