Pytania dotyczące art. o Multimediach z najnowszeg NEXT

Witam!

1. W najnowszym NEXT 02/2009 jest napisane, że (str. 23) Media PC zastępuje odtwarzacz DVD/CD i jest on podłączony do telewizora. Ma swój dysk twardy, na którym może przechowywać dane. Ten Media PC to taki mały komputer, prawda ?

2. Dalej jest napisane, że:

Mowa tu jest jak zapewne się domyślam o Media PC, a nie o zwykłym stacjonarnym. Dalej jest fragment mówiący o tym, że lepiej w tej sytuacji wykorzystać NAS. Aby telewizory mogły odbierać te dane muszą mieć przystawkę DRM…

Z kolei na str. 25 w akapicie “Miniaturowy pecet” jest napisane, że można zbudować miniaturowy pecet (czyli ten Media PC), który będzie służył jako DRM. Więc tak czy siak musimy mieć DRM… Więc już lepiej mieć Media PC, który spełni i tą funkcję DRM. Ale i tak będzie musiał być włączony wtedy (nawet jakbyśmy go nie mieli to znowu DRM musiałby być włączony) kiedy będzie odbywało się strumieniowanie danych z NAS do telewizora poprzez właśnie DRM czy Media PC, w którym DRM jest już zawarte.

Tak wynika z tego artykułu. Ten post jest na pewno zawiły, więc byłbym baaardzo ale to bardzo wdzięczny, jeżeli ktoś by mi w tym pomógł :slight_smile: Więc jaki sens ma kupowanie NAS skoro zamiast tego lepiej użyć Media PC?

Pozdro :slight_smile:

Zawiłe.

Są dwie możliwości oglądania multimedów z komputera na telewizorze:

  1. Fizyczne podłączenie komputera do telewizora.

  2. Podłączenie za pośrednictwem odpowiedniej przystawki (choćby Apple TV), konsoli do gier (XBox), dysku sieciowego z dekoderem i wyjściem wideo.

Są nawet telewizory (Philips) umożliwiające podłączenie do sieci komputerowej o oglądanie materiałów z komputera.

Zazwyczaj to 2) jest nieco tańsze i unika się dublowania danych na komputerach. Każdy, kto dysponuje więcej niż jednym komputerem, wie w czym problem - jeden plik jest tu, drugi tam, na jednym jest email, na drugim szukana zakładka przeglądarki.

Takim odtwarzaniem można sterować z komputera (np. Windows Media Center, Nero Media Center i podobne programy) albo za pomocą pilota do przystawki.

Problemem jest, że przystawka może nie wspierać niektórych formatów multimediów, to zależy od producenta.

Można też 1) -podłączyć komputer do telewizora. Kilka lat temu wprowadzono na rynek komputery Media PC, w płaskiej poziomej obudowie, z pilotem i klawiaturą bezprzewodową, ale nie zyskały zbyt dużej popularności.

Obecnie są też dostępne miniaturowe i bezgłośne komputery, np. apple mac mini (16x16x5cm), asus eeepc, dell. Można je sterować pilotem, jak zwykły odtwarzacz.