Pytania dotyczące wyboru pamięci RAM oraz nagrywarki

Witam.

Chciałbym troszkę zmodernizować sprzęt w komputerze. Moja obecna konfiguracja komputera jest taka:

Płyta główna – Asus A7V8X-X

Procesor – AMD Sempron 2200

Karta grafiki – Radon 9200SE

Pamięć RAM – 256 MB jakiejś.

Na wszelki wypadek gdyby były potrzebne to załączam screny z programu EVEREST.

(podsumowanie)

b79c9ba8ecbc57fbm.png

(płyta główna)

1e48464d3416264cm.png

ace925632187c919m.png

(pamięć)

9c5fc6d68277940am.png

(mikroukład północny)

15bfbd56b724cb68m.png

8327937b5a6cc2aem.png

(mikroukład połódniowy)

90b9bab65dd080f7m.png

Upatrzyłem sobie (chyba okazyjne) Pamięć DDR 256MB 400MHZ. I mam w związku z tym kilka pytań:

  1. Czy będzie posować (działać poprawnie etc.) z komputerem?

  2. Obecnie trochę mi przymula jak mam np. uruchomionego Photoshopa a do tego Firefoxa i używam tego razem często. Podejrzewam, że jest to spowodowane głównie tak dosyć małą ilością pamięci RAM i czy jeżeli dokupię tą kostkę o pojemności 256MB i będę wtedy miał razem 512MB to uniknę tego typu zamuleń ?

3.Czytałem w jakiejś specyfikacji mojej płyty głównej, że posiada ona tylko jedno miejsce na pamięć typu 400MHz i czy mogę mieć takie dwie w komputerze a ta druga po prostu nie wykorzysta swoich możliwości (szybkości) w pełni i czy tak można ? Podobno po aktualizacji BIOSu wszystkie są na 400MHz jednak nie chciałbym aktualizować BIOSu ponieważ jest to jednak trochę ryzykowne.

Ja myślę, że wszystko powinno chodzić dobrze jednak wolę się spytać bardziej znających się na tym osoby niż dokonać złego wyboru.

Aha i wiem, że teraz bardziej przyszłościowe pamięci typu DDR2 etc. jednak jak na razie nie planuję rozbudowywać tak komputera do najnowszych standardów ponieważ po prostu nie mogę i dlatego proszę powstrzymać się od wypowiedzi w stylu “inwestuj w AM2” “To nie przyszłościowe” etc.

Nie wiem czy to ważne ale napiszę. Z tego co się orientuję to moja płyta główna posiada jak na dzisiejsze czasy stary BIOS Phoenixa i prosiłbym aby właśnie pod jego kontem odpowiedzieć na wyżej wymienione pytania. I jeżeli są jeszcze potrzebne jakieś szczegóły na temat sprzętu który obecnie mam to proszę napisać o co chodzi to postaram się udzielić danej informacji.

I jaką moglibyście mi polecić nagrywarkę CD-R/RW. Najlepiej na allegro, w miarę nowa, cena jakieś 30 - 40 zł :roll: Mialem sobie upatrzoną taką jednak ktoś wykupił…

Tak, ale w dzisiejszych czasach nawet 512 może nie wystarczyc, ale zasadniczo, do Photoshopa i FF powinno ;]

Mozesz poprostu druga zwolni do prędkości obsługiwanej :]

Z którego roku ten BIOS ?

Teraz juz nie warto inwestowac w CD-RW, lepiej uzbieraj torchę kasy i kup DVD-RW ;]

:spoko:

Tutaj scren z części BIOS:

2384abad1c343b51m.png

Co tych szybkości pamięci na płycie głównej to w specyfikacji (na jakiejś WWW) było, że ma jedno miejsce na typ 400MHz a chyba pozostałe dwa na jakieś 333MHz. Ja prawdopodobnie będę miał dwie kostki 400MHz więc czy jedną z nich mogę umieścić w tej 333MHz i to będzie chodzić (dobrze) :?

Wiem, wiem.

Proszę się powstrzymać od takich komentarzy!

Chodzić bedzie ale pamięc rozpedzi się tylko do 333, ale wydaję mi się ze róznicy duzej nie będzie ;]

OKI

No BIOSA nie masz takiego starego…ale…mozesz zrobic update, mimo pozorów nie jest to az tak strasznie ryzykowne ;]

:spoko:

Proszę Moderatora o skasowanie postów typu OT (michalj82,lasio08) bo wcześniej pisałem żeby nie pisać komentarzy na ten temat ale widocznie do niektórych to nie dociera.

Zadałem konkretne pytania i oczekuję na nie odpowiedzi. Dziękuję za odpowiedzi kosior6 ale jednak jeszcze poczekam na wypowiedzi hardwerowców np. McDracullo, JNJN lub wigrusa :slight_smile:

Wiem, że wymiana BIOSu nie jest taka trudna jak się może wydawać jednak wolę tego nie robić, a przynajmniej nie na razie.

Złączono Posta : 19.08.2006 (Sob) 12:34

Czy mógłby ktoś rzucić okiem przy okazji na temperatury:

f227a385a9b99fbbm.png

pierwszy raz je mierzę. Komputer gra już jedną godzinę i 43 minuty. (ciągle tylko firefox i tlen). KOmputera nie podkręcałem. Trochę temperatura procka wydaje mi się za duża. Słyszałem, że powinna mieć maksymalnie chyba 60 lub 50 stopni i dlatego ptam. Kompuyter zazwyczaj gra jakieś 3 godziny po włączeniu :?

OT - kosz.

Temperatury w porządku ;]

sprzedajesz obecną kość, kupujesz 512MB :slight_smile:

eee no kolega kosior6 dobrze gada :stuck_out_tongue:

temp. to jeszcze w miarę dobre, ale martwi mnie to napięcie na linii 12V, jaki masz zasilacz? Pożycz na chwilę miernik cyfrowy, sprawdź napięcia, może przekłamanie programu, albo sprawdź w biosie.

adam9870 zapuszczasz sPI 8M, sprawdzasz temp. jak nie będzie przekraczała 50-55 stopni to jest ok.

nigdy nie można powiedzieć, że coś będzie chodziło na 100%, czasem coś się będzie gryzło :slight_smile:

Niestety tak raczej nie mogę zrobić. :frowning:

Ja jednak wolę się upewnić od kogoś bardziej znającego się (bez obrazy dla kosiora) ;]

:hmmm: Komputer kupowany chyba 6 lat temu. Kartki ze specyfikacją szukałem kilka miesięcy temu ale bez skutku. Da się to sprawdzić w EVEREŚcie bo nie widzę tam nigdzie żeby pokazwyało nazwę zasilacza :roll:

To taki zwykły miernik ? :?

Rozumiem, że tak jak tutaj mam sprawdzić:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=9809

Obcny scren z Czujnika. Daję na wszelki wypadek - może się przyda:

fb9ac420b3ee044fm.png

A więc tak - płyta trochę dziwna i należy uważać.

Wskazane uaktualnić bios do najnowszego - jeśli chcesz założyć dwa moduły PC3200.

Płyta:

http://sklep.benchmark.pl/pelny_3814.html

Oficjalnie możesz założyć jeden moduł PC3200(400),ale mówią że przy najnowszym biosie pracują bez problemu dwa moduły PC3200 - trzeci bank wolny.

Kolejny kwiatek,przy Twoim procku na FSB 166(333) - pamięć podobno pracuje tylko synchronicznie czyli na FSB333 - czyli na 400 nie pójdzie.

Tak więc metoda prób i błędów - więc może lepiej zostać na pamięciach FSB 166(333).

Jeśli chodzi o temperatury,czym niżej tym lepiej - warto obniżyć temperaturę CPU,choć nie jest źle,może to być również przekłamanie odczytu.

Zasilacz - tylko miernik cyfrowy,ale bardziej niepokoi mnie linia +3.3 V.

Nagrywarę CDRW - wybieraj sam,ale raczej nie kupuj używanych i bierz ze sprawdzonego źródła z jak najdłuższą gwarancją.

Hmmm…

BIOSu jednak nie będę uaktualniał. Co prawda mam PC Formata w którym jest wszystko ładnie opisane na temat aktualizacji BIOSu jednak wolę tego nie robić ponieważ nie chciałbym nic uszkodzić przez przypadek. No chyba, że to będzie konieczne to wtedy postaram się.

Płyta także wydaje mi się trochę dziwna. Wcześniej miałem jakąś inną i był tam normalny BIOS Awarda który z tego co wiem jest wgrywany do najnowszych płyt głównych a mi się przy tej przytrafił Phenixa co mnie szczerze mówiąc przy pierwszym wejściu do niego zaskoczyło.

Właśnie chyba w komentarzach do tej specyfikacji do której link podałeś przeczytałem ,że po aktualizacji BIOSu płyta będzie obsługiwać kilka pamięci typu 400MHz. I właśnie nie wiem czy mam rozumieć, że BEZ uaktualniania BIOSu mogę mieć dwie kostki typu 400MHz a poprostu jedna nie będzie w pełni wykorzystywana. I czy tak można zrobić ?

Temperatury mam spróbować obniżyć ? Tylko zastanawiam się w jaki sposób. Tak myślę, żeby na początek przeczyścić ogólnie komputer od środka czyli wentylator który znajduje się (chłodzi) na procesorze oraz ogólnie wszystko z kurzu który tam zapewne jest wytrzeć. Tak ?

Napięcia postaram się zmierzyć. Albo dziś albo któregoś dnia, oczywiście jak zmierzę to podrzucę informacje co i jak.

Z kupnem nagrywarki to mi się za bardzo prawdę mówiąc nie śpieszy więc poszukam ofert. Jak znajdę jakąś ciekawą to kupię albo spytam Was.

Z tego co wyczytałem bez aktualizacji biosu,bios może nie widzieć drugiego modułu PC3200 lub w ogóle nie odpali - po aktualizacji piszą że

powinny ruszyć dwa moduły PC3200.

Może na początek konserwacja coolera CPU i reszty,dać lepszą pastę na CPU,założyć dodatkowe wentyle do budy,zmienić lokalizację budy.

Nakładanie pasty:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72248