Pytania o instalację napędu dvd/cd w pc

(Bebok_2) #1

Moja stara nagrywarka jest w kiepskim stanie i chciałem ją wymienić. Słabo znam się na sprzęcie komputerowym, a prawdę mówiąc wogóle. Pytania zabrzmią dziwnie, ale raz w życiu otwierałem kompa i jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Ogladałem jakieś filmiki na YT ale dalej sie waham.

Czy po zmianie napędu wymagane jest ponowne rejestrowanie WIndowsa xp home edition?

Mam napęd na złączu sata. Czy wystarczy wypiąć stary napęd i podpiąć 2 kable do nowego?

Czy trzeba potem wygrwac jakieś sterowniki lub zmieniac ustawienia biosu?

Czy nowy napęd muszę ustawić na mastera?

Czy moge pomylić kierunek wpięcia wtyczki i podpiąć je odwrotnie?

O czy pamiętać?

(Piter9713) #2
  1. Nie musisz ;). Aktywować trzeba na nowo po zmianie płyty głównej/procesora/dysku twardego.

2. Jeśli stara nagrywarka również jest na SATA to w zasadzie wypinasz stare kabelki i podłączasz nowe.

3. Raczej nie. XP sam sobie powinien znaleźć sterowniki, BIOS również nie powinien robić problemów.

4. W przypadku napędów SATA nie trzeba tego robić (w każdym razie ja nigdy nie musiałem)

5. Tak się nie da. Musiałbyś mocno “rozdłubać” wtyczkę :slight_smile:

(Lewanxd) #3

Co do trzeciego pytania, być może zajdzie potrzeba wyregulowania kolejności bootowania.

Jeśli się boisz rozkręcać to możesz kupić gotowy napęd na usb / kieszeń usb na napęd + sama nagrywarka