Pytania o podłączanie dysku

Witam,

Mam dwa pytania odnośnie dysków twardych i ich podłączania:

  1. Czy jak moja płyta główna posiada gniazda SATA II to mogę podłączyć dysk przez SATA III ?

  2. Mój “stary” dysk posiada system zapisu prostopadłego, wybrałem go bo wtedy ten system był “nowością” i chciałem to przetestować. Gdy teraz patrzę to liczba dysków z zapisem prostopadłym jest mała, chyba mniejsza niż kiedyś. Wiem mniej więcej jak to działa i co to daje, ale nie wiem czy opłaca się znowu kupować taki dysk gdy wybór jest coraz mniejszy?

tak będzie ci dzialać dysk z sata III z kontrolerem sataII jest kompatybilny w stecz

co do zapisu prostopadłego to już twój wybór

Dysk na SATAIII będzie działać, ale z prędkością, na jaką pozwala SATAII tak więc jeśli nie planujesz kupna nowej płyty głównej zastanów się, czy warto inwestować w coś, czego możliwości nie wykorzystasz.

Z tego co się orientuję to wszystkie obecne dyski HDD posiadają zapis prostopadły.

Tradycyjne dyski twarde nawet możliwości SATA II nie wykorzystują, a co dopiero III, chyba, że SSD.

Jeżeli kupujesz typowego twardziela, to zwróć uwagę na inne parametry niż standard SATA.

Inci , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Dzięki za odpowiedzi :wink: Nie wiedziałem że teraz większość dysków ma te rozwiązanie =)

Już.