Pytania początkującego użytkownika Debiana

Witam,

mam jeden wspólny temat, gdzie będę zamieszczał pytania, chyba że jest to niezgodne z regulaminem, i mam robić 30 tematów dla prostych pytań.

  1. Dlaczego czcionka jest taka… strasznie nieczytelna? Da się to zmienić?

  2. Jak zainstalować Adobe Flash Player dla Opery?

  3. Dlaczego Debian ma wkurzające opóźnienie przy pisaniu wyrazów z wielkiej litery? Jestem przyzwyczajony do używania Caps Locka, i nie zawsze ten zdąży się wyłączyć (w Windows było OK)

  4. Przy instalacji źle zaznaczyłem, i z GRUBa zniknął mi Windows? Da się go przywrócić?

Na początek to tyle pytań po pięciu minutach użytkowania :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie jestem ekspertem w dziedzinie czcionek, ale… GNU/Linux zwyczajnie INACZEJ wyświetla czcionki - w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Z tego co wiem Windows wyświetla bardziej poszarpane/ostre krawędzie, w systemach Linuksowych są bardziej wygładzane/rozmyte. Zależnie od tego jakiego używasz środowiska (nie podałeś) - zapewne znajdziesz jakiś konfigurator z opcjami wyświetlania czcionek. Jeśli opcje tam dostępne Cię nie zadowalają, poszukaj pod hasłem “Linux sharp fonts” lub podobnym - z tego co patrzyłem poradniki są raczej stare, ale może zadziałają.

Wiem, że jest inaczej, ale nie podchodzi mi.

Mam GNOME :slight_smile:

Pamiętam, że ktoś (gdy miałem Mint) poradził mi, żebym (użył/zainstalował/wklepał - nie wiem jak to się nazywa) w Terminalu coś z msttcorefonts, i było wtedy lepiej niż w Windows, i było bardzo ładnie :smiley:

Debian chyba też ma tę paczkę msttcorefonts - możesz ją zainstalować, jeśli jesteś przyzwyczajony do czcionek z Windows.

Którą masz wersję gruba?

Pokaż wynik (#):

grub --version

Podaj też wynik polecenia (#):

fdisk -l

L jak Lechaldo ;]

W Grub2 nie ma powyższego polecenia, zadziała polecenie

grub-install -v

Ten temat powinien ci sporo rozjaśnić :wink:

http://debian.linux.pl/threads/5676-Prz … -napiszesz!

Sam mam chrapkę na Debiana( gdy tylko dodadzą Kde do Whezzego), więc będziemy jechać na jednym wózku. ;))

sla17 ,

1.Nie

2.http://www.komputerswiat.pl/download/30 … ogram.aspx

tyle co wiem

Moja wiedza nie wystarcza, żeby sprawdzić wersję GRUBA…

Nie mogę, jaki ja ciemny jestem…

@edit: z tymi sterownikami też coś jest nie tak, nie mam tego pliku na “x”, dlaczego zawsze wszyscy wszystko mają, tylko akurat ja zawsze muszę mieć jakieś kłopoty :P?

edit2: nie znacie może jakichś czatów czy coś, bo tam bym chyba najszybciej z takimi sprawami sobie poradził, bo tutaj przecież nikt cały czas nie siedzi ;p

Ech… Podręcznik czytałeś?

Chyba nie. Na twoim miejscu wywalił bym gnome bo to kobyłka.

Przy uruchamianiu na samej górze masz wersje GRUB 0.xx

Adobe flasha pobierzesz na ich stronie.

Potem paczkę .deb instalujesz przez dpkg.

# dpkg -i paczka.deb

Dobra, GNOME wywalić ale co w jego miejsce?

Może LXDE?

Tutaj masz instrukcję instalacji:

http://wiki.lxde.org/en/Debian .

Zainstalowałem LXDE i Debian zaczął się… ścinać O_O

Chyba za daleko się rzuciłem, trzeba było zacząć od Minta :smiley:

A pozbyłeś się wszysktiego po Gnome? Spróbuj tej opcji bez aplikacji --without-recommends.

Dawaj na fluxboxa. LXDE jeszcze trochę brakuje do idealności.

# apt-get install fluxbox

Z nim nigdy nie miałem problemów, przy czym w lxde jest trochę bugów (np. alsa nie zapamiętuje ustawień, menu sie nie aktualizuje). PS

womperm@desktop:~$ cat .xinitrc

#! /bin/sh

startfluxbox

Wypadało by to dopisać do .xinitrc.

Zamykam na prośbę sla17 - zmienił dystrybucję.